آسوشیتدپرس:

مذاکرات هسته‌ای دلیل منتشر نکردن اسناد برکناری مصدق

سیاسی

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: وزارت امور خارجه آمریکا اسناد حمایت سازمان سیا از برکناری مصدق را منتشر نمی‌کند چون می‌ترسد این کار دیپلماسی هسته‌ای را تضعیف کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت امور خارجه آمریکا انتشار مجموعه‌ای از اسناد تاریخ روابط خارجی این کشور را که مربوط به حمایت سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) از برکناری محمد مصدق، نخست‌وزیر ایران در دهه 1950 میلادی است به تعویق می‌اندازد چون معتقد است که این کار به جریان دیپلماسی هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران آسیب می‌زند.

این تصمیم در جریان یک نشست در ماه سپتامبر با حضور کمیته مشورتی وزارت امور خارجه درباره اسناد دیپلماتیک اتخاذ شد که هفته گذشته منتشر شده است. سوابق مربوط به روابط خارجی آمریکا نباید بیش از سه دهه محرمانه باقی بماند.

استفان رندولف، تاریخ‌نویس وزارت امور خارجه آمریکا ضمن حضور در این نشست گفت که اسناد مربوط به سیاست‌های آمریکا در قبال ایران فعلاً منتشر نخواهد شد چون این کار به مذاکرات کنونی با ایران آسیب خواهد زد.

هم‌چنین ریچارد ایمرمن، سرپرست این کمیته پس از اعلام تأخیر در انتشار این اسناد از این تصمیم اظهار ناامیدی کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، محمد مصدق، نخست وزیر منتخب و محبوب ایران در سال 1953 برکنار شد که برخی جزییات اسناد طبقه‌بندی شده در سال گذشته نشان می‌داد آمریکا و انگلیس اقداماتی مخفیانه علیه یکی از هم‌پیمانان شوروی انجام داده‌اند و سازمان سیا این نقشه را اجرا کرده است.

سازمان جاسوسی آمریکا حتی به نقش خود اذعان کرده و در صفحه رسمی خود در اینترنت اعلام کرد به شکل‌گیری کودتا در ایران کمک کرده است. هم‌چنین باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در سخنرانی سال 2009 خود در قاهره پایتخت مصر گفت که کشورش در اواسط جنگ سرد در برکناری دولت ایران که به طور دموکراتیک انتخاب شده بود نقش داشته است.

این انتخاب هنوز موجب سردی و بی‌اعتمادی در روابط میان ایران و آمریکا علیرغم گذشت بیش از شش دهه است.

برکناری مصدق موجب بازگشت قدرت به دستان رضاشاه پهلوی شد که 26 سال بعد رژیم وی به دست انقلابیون حامی آیت‌الله خمینی سرنگون شد. ماجرای برکناری مصدق هنوز از سوی مقامات ایرانی به عنوان یکی از مصادیق دخالت آمریکا در امور ایران یاد می‌شود.

ایران و آمریکا هم‌اکنون پس از گذشت چندین دهه بی‌اعتمادی وارد یک سری مذاکرات جامع با هدف رسیدن به راه‌حلی درباره برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور هستند.

ایران تأکید دارد برنامه هسته‌ای‌اش ماهیت کاملاً صلح‌آمیز دارد و تنها برای تولید انرژی و تحقیقات پزشکی فعالیت‌های هسته‌ای خود را دنبال می‌کند.

انتهای پیام

کد N635518