دادگاه قانون اساسی کره‌جنوبی یک حزب حامی کره‌شمالی را منحل کرد

دادگاه قانون اساسی کره‌جنوبی امروز (جمعه) رای به انحلال یک حزب چپ‌گرا به اتهام فعالیت در حمایت از کره‌شمالی داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، به گفته دادگاه قانون اساسی کره‌جنوبی فعالیت‌های این حزب چپ‌گرای اقلیت موسوم به حزب "پیشروی متحد" ناقض اصول اساسی دموکراسی آزاد بوده و با رای این دادگاه پنج نماینده این حزب در پارلمان کره‌جنوبی از کرسی خود خلع شدند.

پارک هان چول، رییس هیات منصفه این دادگاه گفت: از مجموع 9 قاضی این هیات، هشت قاضی نظرشان این بود که لزوم فوری حذف تهدیدی که این حزب چپگرا علیه حکم اساسی دموکراسی ایجاد می‌کند، وجود دارد.

این پرونده علیه حزب پیشروی متحد از سوی دولت پارک گئون های، رییس جمهوری راستگرای کره‌جنوبی مطرح شده است.

حکم انحلال این حزب چپگرا نیاز به رای شش قاضی از مجموع 9 قاضی دادگاه قانون اساسی کره شمالی داشت.

لی جونگ هی، رهبر حزب پیشروی متحد کره‌جنوبی در واکنش به این حکم گف: دادگاه قانون اساسی کره جنوبی دروازه تمامیت طلبی را براساس اتهامات واهی و جعلی باز کرده و عملا کره‌جنوبی را به یک کشور دیکتاتور تبدیل کرده است.

این حزب که می‌گوید نماینده طبقه کارگر و اعضای پیشروی جامعه است، از زمان پایه‌گذاری در سال 2011 بسیار جنجال به پا کرده است و یکی از نمایندگان این حزب در پارلمان حدود یک سال پیش به خیانت محکوم شد.

لی سئوک کی، نماینده مذکور سال گذشته میلادی در یک نشست حزب متحد پیشرو گفته بود در صورت بروز جنگ میان کره‌شمالی و کره‌جنوبی باید به تاسیسات کره‌جنوبی حمله کنیم.

وی در دادگاه عالی کره‌جنوبی منتظر نتیجه درخواست تجدیدنظر در پرونده‌اش است.

در همین حال سازمان عفو بین‌الملل نیز در واکنش به حکم انحلال این حزب، اظهارنگرانی کرد که کره‌جنوبی از مساله امنیت ملی برای سرکوب مخالفان سیاسی استفاده می‌کند. عفو بین‌الملل در بیانیه خود تصریح کرد: ممنوع شدن حزب متحد پیشروی کره‌جنوبی باعث زیرسوال رفتن تعهد مقامات کره‌جنوبی به آزادی بیان و معاشرت شده است.

انتهای پیام

کد N635227