در مجمع عمومی سازمان ملل

دهقانی: دولت کانادا برای متهم کردن ایران به نقض حقوق بشر، اهداف سیاسی دارد

سیاسی

سفیر ایران نزد سازمان ملل متحد با اشاره به تصویب قطعنامه پیشنهادی کانادا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت کانادا با متهم کردن ایران به نقض حقوق بشر، اهداف سیاسی و برنامه‌ریزی شده‌ای را دنبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قطعنامه پیشنهادی کانادا علیه جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید.

در همین ارتباط حسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با سخنرانی در مجمع عمومی این حرکت مغرضانه و سیاسی دولت کانادا علیه جمهوری اسلامی را شدیدا مورد انتقاد قرار داد.

او در این جلسه اظهار کرد: قطعنامه‌ای که در دستور کار مجمع عمومی قرار گرفته از سوی کانادا تهیه شده، کشوری که رفتارش در زمینه حقوق بشر طی چند سال اخیر به‌ویژه موضع جانبدارانه این کشور در قبال کشتار فلسطینیان در غزه توسط رژیم صهیونیستی به وضوح نمایانگر وجود یک برنامه کار ویژه سیاسی است و حقوق بشر تنها ابزاری برای پیشبرد این برنامه است.

دهقانی گفت: این پیش‌نویس قطعنامه سیاسی، همراه با پیش داوری و نامتوازن است. متن حاضر به‌طور عمد این نکته را نادیده گرفته که جامعه ایرانی جامعه‌ای پویا، پرطراوت و چند صدایی است که در آن طیف‌های گسترده‌ای از نگرش‌های سیاسی و رسانه‌های هم‌سو با این نگرش‌ها همراه با حضور فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌ها که نماینده جوامع مختلف و لایه‌های اجتماعی و گروه‌های چندگانه قومی مذهبی هستند، وجود داشته و فعال هستند. متن مذکور نه تنها تصویری مطابق با واقعیات ایران ارائه نداده است، بلکه تحولات مثبت حقوق بشری جامعه ایران در دوره اخیر به‌ویژه پس از شروع به‌کار دولت جدید ایران را نادیده گرفته است. تهیه کننده این متن آمادگی دائمی دولت ایران برای همکاری با سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل را نیز مورد غفلت قرار داده است. ایران جدیت خود را برای کار با UPR در زمینه‌های گزارش‌دهی و نیز اجرای توصیه‌هایی که از کشورهای عضو دریافت می کند نشان داده است.

سفیر کشورمان در سازمان ملل افزود: اکنون باید این نکته روشن شده باشد که رویکرد مبتنی بر صدور دستورالعمل و قطعنامه برای یک کشور خاص نظیر آن چه در متن حاضر شاهدیم، بی‌حاصل بوده و بر خلاف کار موثر نظام حقوق بشری سازمان ملل است. چنین اقدامی تنها می‌تواند ابزاری برای کسانی باشد که دستورالعملی سیاسی علیه کشورهای خاصی دارند و نه راه کاری برای ترویج حقوق بشر در جهان.

دهقانی اظهار کرد: تردیدی وجود ندارد که چنین قطعنامه و دستورالعمل‌هایی ویژه برای کشورها، بی‌اعتمادی نسبت به سازمان ملل را افزایش داده، به اعتبار آن لطمه زده و ذات تبعیض‌آمیز این رویکرد را بیشتر نمایان کرده و همکاری با سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل را دشوار می‌کند. دولت جمهوری اسلامی ایران همواره آمادگی خود برای همکاری جدی و مثمرثمر در زمینه حقوق بشر بر اساس احترام متقابل و رعایت اصل برابری اعلام کرده است.

وی گفت: در روزگاری که بسیاری از بخش‌های منطقه ما به‌دلیل سیاستهای غلط برخی کشورهای خاص در آتش تندروی و افراط‌گرایی می‌سوزد و درحالی که خطر ناشی از نیروهای افراطی، جهانی شده و نیازمند یک پاسخ جهانی است، انتقام‌جویی‌های سیاسی کوته‌بینانه نظیر آن چه در پیش‌نویس این قطعنامه شاهد آن هستیم در واقع اقدامی بی‌حاصل و بیهوده است.

نماینده کشورمان در پایان خواستار مخالفت کشورها با این اقدام سیاسی تبعیض‌آمیز شد تا بدینوسیله اعتبار سازمان ملل و سازوکارهای حقوق بشری حفظ شود.

انتهای پیام

کد N635129