پوتین: به توافق هسته‌ای با ایران بسیار نزدیکیم/ برای توسعه همکاری با تهران تلاش می‌کنیم

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1, ولادیمیر پوتین

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه با بیان اینکه کشورهای پنج بعلاوه یک به توافق با ایران بسیار نزدیک هستند، گفت: برای توسعه روابط و همکاری های روسیه با ایران تلاش می کنیم وتوافق هسته ای سبب تقویت همکاری ها خواهد شد.

ایرنا نوشت:
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه با بیان اینکه کشورهای پنج بعلاوه یک به توافق با ایران بسیار نزدیک هستند، گفت: برای توسعه روابط و همکاری های روسیه با ایران تلاش می کنیم وتوافق هسته ای سبب تقویت همکاری ها خواهد شد.

پوتین روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی بزرگ در مسکو به سوال رجب صفراف رییس مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه که علت سطح پایین مبادلات تجاری میان ایران و روسیه را جویا شد و آیا سفیر روسیه در تهران مسئول این مساله است، گفت: ارزیابی کارایی سفیر برعهده وزارت خارجه روسیه است اما من از عملکرد این وزارتخانه راضی هستم.

پوتین گفت: حجم مبادلات بازرگانی میان روسیه و ایران در سال گذشته کاهش یافت و این مساله بطور عمده به دلایل شرایط بین المللی بود.وی افزود: برای توسعه حجم مبادلات بازرگانی با ایران و تنوع سازی ساختار آن تلاش کردیم و در این خصوص هیچ مانعی برای توسعه روابط روسیه و ایران وجود ندارد.

رییس جمهوری روسیه با بیان اینکه ایران کشور تولید کننده نفت و گاز است، اظهار داشت:اقتصاد این کشور بر نفت و گاز متکی است.

پوتین با اشاره به وضعیت پیچیده بازارهای جهانی نفت اظهار داشت: برخی معتقدند این وضعیت بر اثر توطئه عربستان سعودی و آمریکا به وجود آمده که می خواهند از این طریق روسیه و ایران را مجازات کنند.

وی ادامه داد: برخی هم بر این باورند که وضعیت به وجود آمده در واقع نوعی رقابت تولیدکنندگان نفت سنتی با شرکت های تولید کننده نفت قاره ای (شیل) است تا آن را از بازار خارج کند.

رییس جمهوری روسیه گفت: در هر صورت برای توسعه همکاری ها و متنوع سازی ساختار آن با ایران تلاش می کنیم و شرکای ایرانی هم علاقمند به گسترش همکاری ها هستند.

وی افزود: در حال حاضر با ایران در عرصه های مهمی همچون ماشین سازی و هواپیماسازی همکاری می کنیم و درصدد گسترش روابط با این کشور هستیم.

پوتین خاطرنشان کرد: مقامهای روس بارها به ایران سفر کرده اند ازجمله وزیر انرژی روسیه در سال جاری چند بار به این کشور سفر کرد و شاهد سفرهای مقامات ایرانی به مسکو بودیم.

وی با بیان این که مسایلی در رابطه با پرداخت ها میان دو کشور وجود داشته است، اظهار داشت: نیاز به اراده مقامات دو کشور برای حل این مسایل وجود دارد.

پوتین در پاسخ به سوالی در مورد امکان مشارکت نفتی ایران و روسیه گفت: همکاری در قراردادهای نفتی میان دو کشور باید سودآور باشد.

وی افزود: به جستجوی راههای برای توسعه همکاری های بازرگانی با ایران می پردازیم.

پوتین همچنین گفت که روسیه با شرکای ایرانی برای حل مساله هسته ای ایران همکاری می کند و وضعیت به گونه ای است که طرف های مذاکره کننده هسته ای به توافق جامع خیلی نزدیک شده اند.

رییس جمهوری روسیه مواضع سنجیده جمهوری اسلامی ایران در مساله هسته ای را ستود.

وی در مورد امکان سفر خود به تهران گفت: سفر من به ایران امکانپذیر است و در صورت نیاز از کانال های دیپلماتیک بررسی می شود.

وی گفت: من در گذشته به تهران سفر کرده ام و چند بار هم با رییس جمهوری ایران در مناسبت های مختلف دیدار کرده ام.

رییس جمهوری روسیه گفت: به تماس ها با رییس جمهوری ایران ادامه می دهیم و اگر نیاز به سفر به تهران وجود داشته باشد این امکان را بررسی می کنیم.

وی ادامه داد: هیچ محدودیتی در این مورد در رابطه با عوامل خارجی وجود ندارد.

پوتین گفت: روسیه در ساخت نیروگاه هسته ای بوشهر مشارکت کرد و دو طرف قراردادی هم برای ادامه همکاری در این عرصه امضا کردند.

کنفرانس مطبوعاتی سالانه پوتین دهمین کنفرانس مطبوعاتی بزرگ وی در طول سه دوره ریاست جمهوری بود و بیش از سه ساعت بطول انجامید.

در این کنفرانس مطبوعاتی 1259 خبرنگار داخلی و خارجی شرکت داشتند.
کد N634876