/مبارزه قاطع، عملی و بدون ملاحظه با فساد/

حشمتیان: رسانه‌ها نقش موثری در مبارزه با فساد دارند

مبارزه با فساد

دبیر کل جمعیت مستقل ایران اسلامی با بیان اینکه نباید در کشور تک صدایی و سانسور وجود داشته باشد، اظهار کرد: رسانه‌ها نقش موثری در مقابله با مفاسد اقتصادی دارند. بنابراین باید با آنها فرصت داده شود تا آزادانه و بدون سانسور درباره‌ی مفاسد اقتصادی صحبت کنند.

قدرت‌علی حشمتیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تاکیدات مرتب رهبری درباره لزوم مقابله با مفاسد اقتصادی خاطر نشان کرد: اگر دستورات رهبری تاکنون اجرا نشده به دلیل وجود مفاسد در برخی از مدیران رده میانی است.

وی در ادامه گفت: سران قوا برای مقابله با مفاسد اقتصادی باید ماهی یک بار عملکرد معاونان، وزرا، استانداران و روسای سازمان‌ها را بازبینی کنند و در صورتی که مدیران زیر مجموعه‌ی قوا تخلفی مرتکب شدند، سران قوا آنها را به مردم و مقامات قضایی معرفی کنند. همچنین باید میان سازمان بازرسی کل کشور ، قوه قضاییه، دادستانی، مجلس و دولت هماهنگی‌های لازم به وجود آید تا رانت‌خواری ریشه‌کن شود.

این فعال سیاسی در ادامه با بیان اینکه نباید از مدیرانی که در گذشته مرتکب فساد شده‌اند مجددا استفاده شود، اظهار کرد: مدیرانی که فسادی مرتکب شده‌اند باید به صورت شفاف به مردم معرفی شوند تا هم اعتماد مردم به حکومت و دولت افزایش یابد و هم دیگر کسی جرات ارتکاب به فساد نداشته باشد.

حشمتیان در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: بانک‌ها نیز باید زیر ذره‌بین قرار بگیرند و بانک مرکزی بر بانک‌ها نظارت گسترده‌ای داشته باشد تا وام‌ها بدون حساب و کتاب به افراد خاص تعلق نگیرد. همچنین اعضای هیات بررسی تخلفات باید از افراد خداترس باشند که دنبال مفسده نیستند.

این استاد دانشگاه همچنین اظهار کرد:‌ جلسات سران قوا برای برخورد با مفاسد باید بیشتر شود. گزارشها باید به اطلاع مردم نیز رسانده شود به نظر من اگر مدیران میانی ماهیانه یا فصلی کنترل شوند می‌توان از وقوع مفاسد بزرگ جلوگیری کرد.

وی در ادامه گفت: برخی مدیران میانی خود نقاط ضعف دارند و بنابراین جرات نمی‌کنند مفاسدی را بیان کنند زیرا اگر آنها مفاسد را بیان کنند دیگر مدیران نیز مفاسد آنها را مطرح می‌کنند. به نظر من باید احکام دادگاه درباره‌ی مفسدان اقتصادی با قاطعیت اجرا شود تا اعتماد مردم افزایش یابد. اکنون مردم به مدیران نظام اعتماد ندارند زیرا فسادها اعلام می‌شود ولی آنگونه که باید با عوامل فساد برخورد نمی‌شود.

حشمتیان در پایان خاطرنشان کرد: تریبون‌های نماز جمعه باید تاکیدات رهبری درباره‌ی مبارزه با مفاسد اقتصادی را بیان کنند و مجلس نیز باید نظارت خود را افزایش دهد. به نظر من اگر هر کس ناظر بر اعمال خود باشد مفسده کم می‌شود.

انتهای پیام

کد N634830