عضو کمیسیون برنامه وبودجه در گفت‌وگو با ایلنا:

پیشبرد اعتبارات به سمت عمران نتایج مثبت اقتصادی دارد

مجلس,مجلس شورای اسلامی,مناطق محروم,بودجه 94,اعتبارات عمرانی

اسداللهی معتقد است كه بحث مناطق محروم بحث و جایگاه جداگانه‌ای دارد و ارتباطی با بحث اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام ندارد. در ماده ۱۸۰، هر سال چند ردیف برای اجرای این موضوع در بودجه داریم و این دو بحث نباید با هم خلط شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی پیشبرد اعتبارات به سمت اتمام پروژه‌های با درصد بالا را یکی از بحث‌های درست و کارشناسی شده بودجه 94 عنوان کرد.

غلامرضا اسدالهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، ضمن بیان این مطلب در خصوص لایحه بودجه 94 گفت: پیشبرد اعتبارات به سمت اتمام پروژه‌های با درصد بالا بحث درست و كارشناسی ‌شده‌ است و منجر به نتایجی خوبی در اقتصاد کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه بحث ماده ۱۸۰ ردیف و جایگاه جداگانه‌ای دارد و با بحث پروژه‌های عمرانی ارتباط ندارد، اظهار داشت: اقدام دولت در خصوص اتمام پروژه‌های عمرانی با درصد بالا کار درستی است زیرا اگر منابعی را به‌ صورت مساوات تقسیم كنیم، ممكن است به هر منطقه ۵ یا ۱۰ درصد اختصاص پیدا كند ولی اگر بگذاریم پروژه‌های نیمه‌تمام به اتمام برسد این پروژه‌ها یك وضعیت مطلوبی را در اقتصاد ایجاد می‌كنند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی معتقد است كه بحث مناطق محروم بحث و جایگاه جداگانه‌ای دارد و ارتباطی با بحث اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام ندارد. در ماده ۱۸۰، هر سال چند ردیف برای اجرای این موضوع در بودجه داریم و این دو بحث نباید با هم خلط شود.

اسداللهی با اشاره به منویات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در خصوص عدالت یادآور شد: براساس منویات مقام معظم رهبری، فرمایشات حضرت امام(ره) و فلسفه وجودی نظام ما كه برگرفته از آموزه‌های اسلامی است، یكی از موضوعات مهم بحث عدالت است كه در قوانین بالادستی بر آن تاكید بسیار زیادی شده است. اصل سوم قانون اساسی و ماده ۱۸۰ برنامه پنجم نیز بر ارتقای شاخص‌های مناطق محروم برای رسیدن به تعادل و توزان تاكید صورت گرفته است اما متاسفانه توزیع بد اعتبارات و امكانات در كشور باعث شده است كه ما اختلاف سطح مناطق را داشته باشیم به طوری که یك عده از مناطق ما برخودار شوند و یك بخش دیگر به مناطق توسعه‌نیافته و كمتر‌ توسعه‌یافته تبدیل شوند.

وی با اشاره به اینکه در لوایحی مانند بودجه كه فلسفه وجودی‌اش توزیع امكانات و تعادل‌بخشی و توازن‌بخشی مناطق است، باید نگاه توزیع همراه با عدالت را برای توزان منطقه‌ای داشته باشیم، تصریح کرد: دولت با وجود اقدامات خوبی كه انجام داده و تكالیفی كه در برنامه دارد هنوز به تكالیف خود عمل نكرده است. در همین راستا سال گذشته مجلس عدد ۶۰۰ میلیارد تومان ماده ۱۸۰ برنامه پنجم توسعه را به حدود ۴ هزار میلیارد تومان تبدیل كرد ولی در این اقدام، دولت نیز همراهی خوبی با مجلس داشت بنابراین باید تكالیف موجود در قوانین بالادستی مرتبط با بحث عدالت در لایحه بودجه مدنظر قرار گیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: براساس صحبت‌های صورت گرفته توسط آقای نوبخت دولت در لایحه بودجه ۹۴ نگاه خوبی به مناطق كمتر توسعه‌یافته برای رسیدن به سطحی از توازن و تعادل داشته است.

کد N634818