جلایی‌پور:

موضع رهبری در عرصه سیاست خارجی دلخواه تندروها نیست

سیاست داخلی

باید در انتخابات مجلس یك اتفاق خوبی بیفتد و آن، به این معنا نیست كه ما یك مجلس اصلاح‌طلب داشته باشیم بلكه موضوع این است كه باید عده‌ای عاقل در مجلس حضور پیدا كنند و خیلی خوب است كه یك هدفی داشته باشیم كه آن نیز داشتن مجلسی عاقل است.

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران تاكید كرد: فاصله گرفتن تندروها از مواضع خود در عرصه سیاست خارجی به این دلیل است كه دست‌شان در این مورد بسته شده است و آن نیز به این دلیل است كه مقام معظم رهبری درباره سیاست خارجی موضع گرفتند كه البته این موضع‌گیری ایشان نیز به دلخواه تندروها نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حمیدرضا جلایی‌پور در نشست مشترک‌ تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های دولتی و آزاد که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، با اشاره به مسائل و مشكلات اقتصادی و اجتماعی گفت: مشكلات فعلی قابل حل است اما باید دانست زمانی این معضلات از بین می‌رود كه فساد ساختاری و تشكیلاتی ریشه‌كن شود.

وی درباره رسیدن به وضعیت مالی و معیشتی خوب در جامعه فعلی اظهار داشت: اینكه می‌گویند عده‌ای می‌خواهند پولدار شوند، باید دانست كه به كارهایی غیر از كارهای شرافتمدانه دست می‌زنند و این فاجعه‌ای است كه دولت قبل باعث و بانی آن بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به پرونده 12 هزار میلیاردی كه اخیرا افشا شده است، تصریح كرد: با نگاهی بر افراد و اشخاص دخیل در این پرونده می‌توان دریافت كه این پرونده را عده‌ای اراذل و اوباش و لات‌های سركوچه به وجود نیاورده‌اند بلكه همان كسانی كه ادعای متدین بودن داشتند، مسبب به وجود آوردن این پرونده بودند.

جلایی‌پور در خصوص جامعه سیاسی ایران در بیرون از دانشگاه‌ها بیان كرد: اتفاق خوب و مهمی در كشور رخ داد و آن، انتخابات سال 92 بود كه موجب شد از فضای امنیتی فاصله بگیریم و البته دولت آقای روحانی با مشكلاتی روبرو خواهد بود.

این استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران درباره شركت كردن شهروندان تهرانی در انتخابات سال 92 ابراز داشت: در انتخابات سال 92، 50 درصد از تهرانی‌ها شركت نكردند به گونه‌ای كه 20 درصد كلا در هیچ انتخاباتی شركت نمی‌كنند و 30 درصد دیگر نیز با یك فضای ناامیدی كه در كشور القا شده بود، روبرو شدند و در انتخابات شركت نكردند و همین دانشجویان در انتخابات 92 حضور پیدا كردند و به گونه‌ای ورق برگشت.

وی در خصوص انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید در انتخابات مجلس یك اتفاق خوبی بیفتد و آن، به این معنا نیست كه ما یك مجلس اصلاح‌طلب داشته باشیم بلكه موضوع این است كه باید عده‌ای عاقل در مجلس حضور پیدا كنند و خیلی خوب است كه یك هدفی داشته باشیم كه آن نیز داشتن مجلسی عاقل است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره تندروها خاطرنشان كرد: تندروها از لحاظ سیاسی اهمیت دارند چراكه منابع مالی و دستگاه‌ها را در اختیار دارند، لذا انتظار این بود كه از مواضع خود فاصله بگیرند كه این فاصله گرفتن تنها در سیاست خارجی اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: فاصله گرفتن تندروها از مواضع خود در عرصه سیاست خارجی به این دلیل است كه دست‌شان در این مورد بسته شده است و آن نیز به این دلیل است كه مقام معظم رهبری درباره سیاست خارجی موضع گرفتند كه البته این موضع‌گیری ایشان نیز به دلخواه تندروها نیست.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینكه فعالیت اقتصادی تندروها با عرصه سیاست خارجی در ارتباط است، عنوان كرد: تندروها در عرصه اقتصاد به نوعی عقب‌نشینی كردند چراكه اقتصاد هم به نوعی با سیاست خارجی ما در ارتباط است اما در این مورد دست آنها نیز بسته شده است و یك عقب‌نشینی از تندروها صورت گرفت.

کد N634685