آل‌هاشم:

وحدت حوزه و دانشگاه حرکت‌های علمی کشور را معنا می‌بخشد

ارتش جمهوري اسلامي ايران,وحدت حوزه و دانشگاه

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: یکی از آثار بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی وحدت حوزه و دانشگاه است که با بهره‌گیری از رهنمودهای امام خمینی(ره) در سال 59 شکل گرفت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد علی آل‌هاشم، در مراسم گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی تبریز طی سخنانی تلاش استعمارگران برای دور کردن نسل جوان از اسلام ناب را یکی از اصلی‌ترین توطئه‌های دشمنان دانست و تصریح کرد: در این مسیر ایجاد تفرقه بین نخبگان و اندیشمندان همواره مورد توجه دشمنان بوده است و وحدت علمای دینی ضمن این که می‌تواند انگیزه معنوی را در بین دانشجویان و حوزویان برقرار کند می‌تواند این توطئه دشمن را نیز بی اثر کند.

نماینده ولی فقیه در ارتش در ادامه به تشریح شرایط دانشگاه در زمان قبل از انقلاب پرداخت و دراین باره افزود: در آن زمان دانشگاه از دین و مبانی دینی جدا افتاد و نه تنها نتوانست مسائل کشور را حل کند بلکه خود به مرکزی برای ترویج اندیشه‌ها‌ و فرهنگ غرب و شرق تبدیل شد.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش خاطرنشان کرد: وحدت میان این نهاد یعنی حوزه و دانشگاه نه تنها می‌تواند به حرکت‌های علمی کشور را معنا بخشد بلکه یکی از راهبردهای اصلی حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) برای مقابله با ترفندهای دشمنان و تحقق اسلام ناب محمدی بود، همانگونه که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز با نگاهی عمیق نسبت به مسائل جامعه فرمودند: وحدت حوزه و دانشگاه یعنی وحدت در هدف، وحدت این است که همه به سمت یک جامعه اسلامی مستقل و الگو حرکت کنیم.

آل‌هاشم با تاکید بر این‌که «وحدت میان حوزه و دانشگاه امروز بیشتر از گذشته احساس می‌شود» افزود: یکی از محورهای اصلی توطئه‌های دشمنان اسلام، دورکردن قشر تحصیل کرده از مسائل اجتماعی و دینی است و در این راه دشمنان از شیوه‌های گوناگونی مانند ترویج فساد و بی بند و باری، مد گرایی و اختلاف افکنی میان مذاهب اسلامی و اقوام ایرانی استفاده می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به فرارسیدن 27 آذرماه سالروز شهادت شهید آیت الله مفتح، خاطرنشان کرد: شهید مفتح از جمله افرادی بودند که این توطئه استعمار را احساس کرد و تمام تلاش خود را در راه تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی و وحدت میان این دو نهاد بکار برد.

آل‌هاشم به ویژگی‌های اساتید پرداخت و الگوی عملی، اخلاقی و حرفه‌ای بودن برای دانشجو، داشتن صلاحیت و شایستگی‌های لازم علمی، مهارت در بکار گیری اصول و فنون تدریس، ایجاد اشتیاق نسبت به سرنوشت دانشجو و برخورداری از روحیه پذیرش حق را از جمله ویژگی‌های یک استاد خوب برشمرد.

وی در ادامه به ویژگی‌های دانشجویان پرداخت و در خصوص نگهداشتن حرمت و احترام استاد، داشتن اخلاق، ایمان و نیت خالص، داشتن ذهن کنجکاو و جستجوگر، متعهد بودن به مسائل کشور، عملی کردن آموخته‌ها و تقویت توان علمی، خودداری از جدال و ستیزه جویی در بحث‌ها، بصیر و آگاه بودن به مسائل سیاسی را از جمله این ویژگی‌ها دانست.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش تأکید کرد: دانشجویان باید از مسائل سیاسی آگاهی کامل داشته و لحظه شناس باشند اما دانشگاه نباید مرکز فعالیت حزب‌ها، گروه‌ها و جریان‌ها و جناح‌ها باشد.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در ادامه با تشریح شرایط حاکم بر منطقه تصریح کرد: هرچند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همواره مورد تهدید سخت و نظامی از سوی دشمنان قرار دارد اما اینگونه تهدیدات بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد چراکه دشمنان برخورد سخت با ایران اسلامی را بسیار پرهزینه ارزیابی می‌کنند و از این رو تلاش می‌کنند از طریق جنگ نرم و تهاجم فرهنگی جوانان ما را از درون تهی کند و خانواده‌ها را مورد هدف قرار دهند.

آل‌هاشم در پایان با اشاره به تهدیدات و تحریم‌های ظالمانه دشمنان تنها راه مقابله با آن را اقتصاد مقاومتی عنوان و خاطرنشان کرد: باید با صرفه‌جویی و جلوگیری از اسراف و ترویح فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی و مصرف داخلی و عدم وابستگی به نفت در مقابل تحریم‌ها بایستیم.

انتهای پیام

کد N634372