استقبال هنیه و مشعل از حذف نام حماس از لیست گروهای تروریستی اتحادیه اروپا

سیاسی

اسماعیل هنیه تاکید کرد که حکم صادره از سوی دادگاه اتحادیه اروپا مبنی بر حذف نام جنبش حماس از لیست گروه‌های تروریستی دارای ابعاد سیاسی و حقوقی بوده و کشورهای اتحادیه اروپا باید آن را اجرا کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، جنبش حماس از لغو نام این جنبش از لیست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا استقبال کرد.

اسماعیل هنیه ، نخست وزیر دولت حماس، عنوان داشت که حکم دادگاه اتحادیه اروپا در این خصوص دارای جنبه سیاسی و قانونی بوده و کشورهای اتحادیه اروپا باید به مفاد آن عمل کنند.

موسی ابومرزوق، عضو دفتر جنبش سیاسی حماس نیز با قدردانی از دادگاه اتحادیه اروپا تاکید کرد که این مساله پیروزی برای تمام کسانی به شمار می‌آید که از حق ملت فلسطین در مقاومت حمایت می‌کنند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیش تر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته بود تا تحریم های اعمال شده علیه جنبش حماس را ادامه دهند. نتانیاهو نیز نسبت به صدور این حکم ابراز ناراحتی کرده و اتحادیه اروپا را منافق خوانده بود.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز ضمن استقبال از حکم دیوان عدالت اروپا در رابطه با حذف نام این جنبش از لیست سیاه اتحادیه اروپا، اظهار داشت که اروپا با این اقدام، اشتباه قبلی خود را جبران کرد.

خالد مشعل در گفتگو با پایگاه "میدل ایست مانیتور" اظهار داشت که اقدام قبلی اروپا مبنی بر قرار دادن حماس در لیست سیاه نه تنها با استناد به حقایق و واقعیت ها انجام نشده بود، بلکه این اقدام نقض صریح قوانین بین المللی بود و با مبانی و اصولی که متضمن حق ملت ها در مقاومت در برابر اشغالگری است، تناقض داشت.

مشعل تاکید کرد که به نفع اتحادیه اروپا است که همسو با قوانین بین المللی که مبتنی بر معیارهایی واضح و شفاف است حرکت کند و فریب گمراه سازی های دشمن صهیونیستی که به هر شیوه ممکن می خواهد جامعه بین الملل را با خود همراه سازد، نخورد.

وی کشورهای اروپایی را به همسویی با حکم دیوان عدالت اروپا و اتخاذ تدابیر لازم برای حذف حماس از لیست سیاه خود و احترام به خواست و اراده ملت فلسطین فراخواند.

رئیس دفتر سیاسی حماس ابراز امیدواری کرد که جامعه بین الملل از جمله آمریکا زمام امور را بدست گرفته و اشتباهات گذشته خود را که همه می دانند تحت فشارهای رژیم صهیونیستی انجام گرفته، جبران کنند.

خالد مشعل تصریح کرد که در طول 27 سالی که حماس تاسیس شده تا به امروز، مقاومت و مبارزات این جنبش تنها در داخل اراضی اشغالی و علیه دشمن غاصب صهیونیستی بوده است و این حقی طبیعی برای این جنبش و تمامی طرف هایی است که تحت اشغالگری واقع شده اند و تمامی ادیان آسمانی و قوانین بین المللی نیز بر این حق تاکید دارند، همانگونه که در نقاط مختلف دنیا ملت ها به مبارزه با قدرت های استعمارگر و اشغالگر به مبارزه برخواسته اند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، مشعل اظهار داشت که حکم امروز دیوان عدالت اروپا همراه با دیگر اقداماتی که در هفته های گذشته از سوی کشورهای اروپایی انجام شده، از جمله شناسایی کشور فلسطین از سوی سوئد و بسیاری کشورهای دیگر، اقدامی بسیار مهم است که باید به آن جامه عمل پوشاند و اشتباه و ظلم تاریخی صورت گرفته در حق ملت فلسطین را جبران کرد.

وی در پایان تاکید کرد: « ملت فلسطین و دیگر ملت های جهان که تحت اشغال قرار گرفته اند، امیدوارند روزی بیاید که جامعه بین الملل به ویژه قدرت های بزرگ جهان به حقیقت دست یافته و تروریست های واقعی و طرف هایی که علیه بشریت می جنگند، را بشناسند، زیرا این طرف ها جنایت های وحشیانه ای را در مقابل دیدگان جهانیان علیه ملت های مظلوم مرتکب شده بدون اینکه حتی بازخواست و یا محاکمه شوند و در راس تمامی این تروریست ها رژیم اشغالگر قدس قرار دارد.»

انتهای پیام

کد N634169