اروپا تحریم‌ها علیه روسیه و شبه جزیره کریمه را سخت‌تر می‌کند

مقامات اتحادیه اروپا امروز (چهارشنبه) اعلام کردند که این اتحادیه قصد دارد تحریم سرمایه‌گذاری در شبه جزیره کریمه را گسترده تر کرده تا اکتشاف نفت و گاز روسیه در دریای سیاه را نیز هدف تحریم قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا قصد دارد تحریم‌هایی که چندی پیش علیه روسیه به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، اعمال کرده را سخت تر کند.

چند مقام اروپایی به خبرگزاری رویترز گفتند: رهبران اتحادیه اروپا قصد دارند در نشست روزهای پنج شنبه و جمعه شورای اروپا در شهر بروکسل تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کنند که در عین حال با اقدامات مشابه با آمریکا در این زمینه هماهنگ خواهند بود.

این تحریم در زمینه سرمایه گذاری که از جمله جدیدترین تحریم‌ها علیه روسیه از ماه ژوئیه تا کنون محسوب می‌شود با این هدف انجام می‌شود که نشان دهد به رغم کاهش ارزش واحد پول روسیه تا زمانی که مسکو از حمایت شورشیان در شرق اوکراین دست برندارد تحریم‌ها علیه آن کشور ادامه دارد.

یک مقام اتحادیه اروپا افزود:‌ نقض قوانین بین‌المللی تبعاتی دارد . خبرگزاری رویترز در تاریخ ده دسامبر گزارش داد : تحریم های جدید اروپا علیه روسیه سرمایه گذاری و یا خرید در شرکت های فعال در کریمه را ممنوع می‌کند.

پیش نویس این بیانیه نیز که قرار است توسط رهبران اتحادیه اروپا در نشست آن‌ها تحویل داده شود عنوان کرده که تحریم‌های کریمه این سیاست اتحادیه اروپا را که الحاق غیر قانونی شبه جزیره کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد تقویت می‌کند.

پیش‌تر اتحادیه اروپا واردات از شبه جزیره کریمه را ممنوع کرده و سرمایه گذاری در پروژه های زیرساختی در حوزه‌های حمل و نقل، مخابرات و بخش انرژی و همچنین سرمایه ‌گذاری در حوزه نفت و گاز را ممنوع کرد.

بر اساس پیش نویس بیانیه جدید تحریم اتحادیه اروپا اکنون قرار است فروش و صادرات هر گونه کالاو فن آوری به کریمه و نقل و انتقال کالا به این منطقه ممنوع شود.

اروپا تلاش می‌کند تا جلوی توسعه صنعت انرژی در قلب اقتصاد روسیه را بگیرد . الحاق شبه جزیره کریمه توسط روسیه موجب شد که این کشور از منابع نفت و گاز غنی در دریای سیاه برخوردار شده و اوکراین از آن‌ها محروم شود. در ماه مارس مقامات روسیه گفتند که شرکت نفتی گاز پروم این کشور و و ابسته به دولت پیشنهاد داده تا بخش نفت و گاز شبه جزیره کریمه را توسعه دهد.

در پیش نویس سند تحریم های جدید اتحادیه اروپا که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است عنوان شده است که تدابیر جدید سرمایه گذاری اروپا در ااکتشاف نفت و گاز در دریای سیاه را ممنوع کرده و توسعه این منابع را محدود می سازد.

انتهای پیام

کد N633783