آلن گراس آزاد شد/آمریکا و کوبا روابط دیپلماتیک را از سر می‌گیرند

آلن گراس، تبعه آمریکایی که 5 سال پیش در کوبا به اتهام جاسوسی و تلاش برای سرنگون کردن دولت این کشور به زندان افتاد بنا به گزارش یک شبکه آمریکایی در یک توافق تبادل زندانی میان کوبا و واشنگتن آزاد شده و تا چندی دیگر وارد خاک آمریکا خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه ای بی سی نیوز آمریکا گزارش داد که تا چندی دیگر باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا قرار است در کاخ سفید این توافق مهم در زمینه تبادل زندانی با کوبا را اعلام کند.

براساس گزارش‌ها این توافق به دنبال مذاکراتی در پشت صحنه که بیش از یک سال است در عالی ترین سطوح دو دولت انجام می‌شده به دست آمده است. آزادی آلن گراس طی امروز (چهارشنبه) که گفته شده وضعیت جسمانی مناسبی ندارد نشان دهنده نخستین گام برای عادی سازی روابط میان آمریکا و کوبا است.

آلن گراس در سال 2011 توسط دادگاهی در کوبا به جاسوسی محکوم شده و مجازات 15 سال زندان برای وی بریده شده است. علت متهم شدن آلن گراس به جاسوسی این بود که او تلاش می‌کرد تجهیزات مخابراتی جدید را در چارچوب فعالیت برای سازمان توسعه بین المللی آمریکا وارد کوبا کند.

دولت کوبا آلن گراس را متهم کرد به اینکه در چارچوب توطئه‌ای تحت رهبری آمریکا و با الهام از قیام‌های بهار عربی تلاش می‌کند دولت کوبا را سرنگون کند. اخیرا وکیل آلن گراس پس از آنکه به او سرزد در مصاحبه‌ای گفت که وی تقریبا همه دندان‌هایش را از دست داده، به سختی می‌تواند راه برود و یکی از چشمان وی نابینا شده است.

گزارش شده که آلن گراس طی مدت اخیر در اتاق کوچکی در یک بیمارستان نظامی و همراه با 2 زندانی سیاسی کوبایی دیگر به طور 24 ساعته نگهداری می‌شد.

آلن گراس از دریافت کمک‌های پزشکی و دندانپزشکی و امتیاز هواخوری امتناع کرده و همچنین از ملاقات با نمایندگان مرکز حافظ منافع آمریکا در هاوانا و کمک‌های غذایی آن‌ها سرباز زده بود.

او در بیانیه‌ای اعلام کرده بود اگر تا پایان سال جاری میلادی آزاد نشود دست به اعتصاب غذا خواهد زد. براساس گزارش شبکه ای بی سی نیوز آمریکا توافق کرده در ازای آزادی آلن گراس 3 کوبایی محکوم شده به جاسوسی در آمریکا را آزاد کند. این 3 کوبایی در محاکمه‌ای مناقشه‌برانگیز به علت جاسوسی علیه گروه‌های مخالف فیدل کاسترو در میامی و نه جاسوسی علیه دولت آمریکا محکوم شدند.

این 3 کوبایی در یک مرکز پزشکی فدرال متعلق به دفتر زندانیان آمریکا در کارولینای شمالی نگهداری می‌شدند.

انتهای پیام

کد N633764