تاکید وزیران خارجه ایران و ترکیه بر توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی تا 30 میلیارد دلار

وزیران خارجه ایران و ترکیه

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که برای یک دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده است، روز چهارشنبه با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دو طرف در این دیدار روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌یی و بین‌المللی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

وزیران امور خارجه ایران و ترکیه هم‌چنین برگزاری کمیسیون عالی مشترک بین دو کشور و لزوم تحقق افزایش حجم مناسبات تجاری و اقتصادی تا 30 میلیارد دلار را مورد تأکید قرار دادند.

ظریف در این دیدار با اشاره به مناسبات گسترده بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه بر تداوم همکاری‌های دو کشور در همه زمینه‌ها و از جمله نقش فعال‌تر و همکاری دو کشور در کمک به امنیت و ثبات منطقه‌یی تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: دو کشور دیدگاه‌های مشترک فراوانی در حوزه‌های مختلف دارند و تفاوت برخی دیدگاه‌ها در پاره‌ای از موضوعات طبیعی است که با گفت‌وگو و همکاری قابل حل و رفع است.

او خاطرنشان کرد: دشمن مشترک در منطقه افراط‌گرایی، تروریسم و فرقه‌گرایی است و مذاکرات و مشورت‌های منظم دو کشور زمینه را برای مواجهه همگانی و استفاده از ظرفیت‌های منطقه برای حل مشکلات فراهم می‌آورد.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره تحولات سوریه اضافه کرد: مردم این کشور بایستی بدون دخالت خارجی در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند و جمهوری اسلامی ایران دیدگاه خود در این رابطه را در قالب طرح چهار ماده‌ای ارائه کرده است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد، با سفر آتی رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه به جمهوری اسلامی ایران، مناسبات دو کشور بیش از گذشته تحکیم یابد و کمیسیون عالی دو کشور که در سفر دکتر روحانی به ترکیه شروع به‌کار کرد، دور دوم آن برگزار شود.

وزیر امور خارجه ترکیه هم‌چنین با اشاره به تحولات عراق کمک و همکاری جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به دولت جدید عراق را مورد تاکید قرار داد.

مولود چاووش اوغلو افزود: داعش تهدیدی برای تمامی منطقه است.

وی بر همکاری ایران و ترکیه در زمینه مقابله با تروریسم تأکید کرد.

انتهای پیام
کد N633752