سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران:

تغییر وزیر کشور به شدت تکذیب می‌شود/ اگر مخالفان این حرف‌ها را نزنند٬ چه باید بگویند

دولت

اگر قیمت هر بشکه نفت از ۷۲ دلار کمتر شود ما هم به‌‌ همان میزان تخصیص را کاهش می‌دهیم و تلاش می‌کنیم با مدیریت تخصیص با کسری بودجه مواجه نشویم.

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه منتقدان دولت بحث کاهش قیمت نفت را ابزاری برای تخریب دولت کرده‌اند٬ گفت: به هر حال فلسفه وجودی جناح‌های سیاسی مخالف همین است اگرآن‌ها این حرف‌ها را نزنند چه باید بگویند؟ هیچ اشکالی نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر نوبخت در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران٬ در خصوص بحث کاهش قیمت نفت و اینکه دولت چه تدابیری برای جبران کسری بودجه اتخاذ خواهد کرد٬ گفت: آنچه ما برای قیمت نفت در لایحه دیده‌ایم٬ مربوط به قیمت نفت امروز و حتی تا پایان سال نیست. این لایحه بر اساس پیش‌بینی آینده است.

وی گفت: بسیاری از دستگاه‌های مطالعاتی برای سال آینده عدد بالای ۸۰ دلار را برای قیمت هر بشکه نفت پیش‌بینی کرده‌اند. مکانیزمی که ما در لایحه بودجه گذاشته‌ایم٬ به این صورت است که اگر قیمت هر بشکه نفت از ۷۲ دلار کمتر شود ما هم به‌‌ همان میزان تخصیص را کاهش می‌دهیم و تلاش می‌کنیم با مدیریت تخصیص با کسری بودجه مواجه نشویم.

نوبخت افزود: اگر هم قیمت هر بشکه نفت از ۷۲ دلار بیشتر شد مکانیزمی در لایحه بودجه داریم که این مبلغ را برای چه طرح‌هایی می‌توان استفاده کرد٬ بدون اینکه نیاز به متمم بودجه داشته باشیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه منتقدان دولت بحث کاهش قیمت نفت را ابزاری برای تخریب دولت کرده‌اند٬ گفت: به هر حال فلسفه وجودی جناح‌های سیاسی مخالف همین است. اگرآنها این حرف‌ها را نزنند چه باید بگویند؟ هیچ اشکالی نیستپ چراکه ما با مردمی فهیم و آگاه رو به رو هستیم که می‌دانند ما در شرایط تنگنا با تدبیر کشور را اداره می‌کنیم.

در ادامه خبرنگاری با بیان اینکه قائم‌مقام وزیر نیرو اعلام کرده که قیمت آب افزایش خواهد یافت٬ از نوبخت پرسید که آیا قیمت فرآورده‌های انرژی به طور کلی افزوده خواهد شد؟ که سخنگوی دولت پاسخ داد: اینکه بخواهیم قیمت فرآورده‌های انرژی را به اندازه تناسب کاهش قیمت نفت٬ افزایش بدهیم حرف درستی نیست. ما این تصمیم را نداریم که به اندازه نرخ تورم، قیمت آب و یا برخی از فرآورده‌ها را گران کنیم.

وی گفت: قیمت این فرآورده‌ها تابع تصمیمی است که ما باید برای مرحله سوم هدفمندی در نظر بگیریم این صحبت قطعا مطلب دقیقی نیست.

خبرنگار دیگری مدعی شد که برخی اصلاح‌طلبان برای تغییر وزیر کشور به دولت فشار می‌آورند که نوبخت ضمن رد این مساله گفت: ما چنین موضوعی را در دستور کار نداریم و بحث تغییر وزیر کشور به شدت تکذیب می‌شود.

کد N633242