سیدرضا تقوی:

گردآوری زکات باید با برنامه‌های تبلیغاتی انجام شود

سيد رضا تقوي,زكات

یک عضو شورای زکات کشور گفت: زکات جامعیت دارد و یک امر حاکمیتی است و دست‌اندرکاران امر زکات ماموران ولایت فقیه هستند.

یک عضو شورای زکات کشور گفت: زکات جامعیت دارد و یک امر حاکمیتی است و دست‌اندرکاران امر زکات ماموران ولایت فقیه هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی در همایش زکات اظهار کرد: زکات جامعیت دارد و یک امر حاکمیتی است و دست اندرکاران امر زکات، ماموران ولایت فقیه هستند.

وی زکات را یک امر حکومتی و ولایی دانست و با بیان اینکه فعالیت در این حوزه، افتخار است، افزود: مراسم پرداخت و گردآوری زکات باید با برنامه‌های تبلیغاتی انجام شود تا موجب تشویق مردم شده و آنان آثار و برکات زکات را لمس کنند، گفتمان زکات باید در جامعه تحقق یابد تا این فریضه بعنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود.

تقوی با اشاره به جنبه‌های مصرف زکات گفت: اسلام مصرف زکات را در بخش‌های مختلف مشخص کرده است اما مدیریت هوشمند و با تدبیر می‌تواند با برنامه‌ریزی به نیازها پاسخ گوید، علاوه بر عمران و آبادی و ساخت مسجد، بخشی از زکات برای کارهای فرهنگی و اجتماعی نیز می‌تواند درنظر گرفته شود و برای کسانی که توانایی پرداخت بدهی خود را ندارند یا دچار ورشکستگی مالی شده‌اند نیز صرف شود.

وی ادامه داد: زکات موضوعی فرهنگی، معرفتی، الهی و مذهبی در جامعه است که باید مردم به آن پایبند باشند تا خیر و برکت در زندگی آنها وجود داشته باشد. به دنبال این هستیم که زکات را به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌های زندگی مردم قرار دهیم چرا که بار تربیتی بسیار بالایی دارد.

این عضو شورای زکات کشور بیان کرد: با توجه به اینکه در امر زکات، قانون، ساختار و نیروی انسانی سه امر لازم و ضروری است لذا این اشتباه است که بگوییم ما زکات می‌دهیم دولت هم معادل آن را پرداخت کند.

تقوی با اشاره به آیه 30 سوره توبه، زکات را نوعی صدقه دانست و تصریح کرد: در این آیه زکات با عنوان صدقه بیان شده است اما زکات را باید علنی پرداخت کرد در حالیکه صدقه به صورت پنهانی به افراد تعلق می‌گیرد.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه کشور با تاکید بر اینکه باید تشویق به امر زکات علنی شود، گفت: در سال گذشته مردم ۲۸۰ میلیارد تومان زکات پرداخت کرده‌اند و البته ظرفیت پرداخت هزار میلیارد تومان زکات در کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: باید مبلغینی برای زکات انتخاب شوند که آموزش لازم در این زمینه را دیده‌اند چراکه هر کسی را برای تبلیغ زکات نمی‌توانیم بفرستیم همانگونه که ادبیات معلم کودکان با استادان دانشگاه متفاوت است، برای توجیه زکات نیز همینگونه است.

این عضو شورای زکات کشور تاکید کرد:‌ زکات حکم الهی است و باید در مصرف آن دقت کنیم و آن را به معادل وصل نکنیم چراکه با مشخص کردن سهم هر بخشی می‌توان در امر مصرف تعادل ایجاد کرد؛ زکات را گونه‌ای معرفی کنیم که دیگران هم تشویق شوند و اینکه در انتخاب مبلغین زکات و آموزش آنان دقت کنیم.

انتهای پیام

کد N633213