کنفرانس اهل سنت عراق در اربیل برای مقابله با داعش

یک نماینده اهل تسنن پارلمان عراق اعلام کرد که اهل تسنن فردا (پنجشنبه) در اربیل کنفرانسی با موضوع مقابله با تروریسم و تندروی‌های شبه‌نظامیان برگزار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری المحیط، شعلان الکریم، نماینده اهل تسنن استان صلاح‌الدین در پارلمان عراق در گفت‌وگو با روزنامه المدی گفت: برخی از شخصیت‌های برجسته و گروه‌های اهل تسنن در پارلمان عراق با همکاری بزرگان استان‌هایی که بخشهایی از آنها تحت تصرف داعش قرار دارد، توافق کردند که فردا در اربیل کنفرانسی برای مقابله با تروریسم و تندروی‌های داعش و شبه‌نظامیان برگزار کنند.

الکریم افزود: برگزارکنندگان این کنفرانس از شخصیت‌های برجسته اهل تسنن استان‌های بغداد، کرکوک، الانبار، دیالی، صلاح‌الدین و نینوا برای حضور در این کنفرانس دعوت کرده‌اند و استان اربیل به عنوان محل برگزاری این کنفرانس انتخاب شده چراکه ورود برخی از این افراد به استان‌های ذکر شده و همچنین شهر بغداد ممنوع شده است.

این عضو پارلمان عراق ادامه داد: از روسای سه نهاد اصلی عراق، رئیس اقلیم کردستان، سازمان ملل، سفرای کشورهای آمریکا، انگلیس، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا و نمایندگان استان‌های تحت نفوذ داعش دعوت شده است.

نماینده اهل تسنن استان صلاح‌الدین گفت: دلیل برگزاری این کنفرانس این است که اهل تسنن عراق متهم به اسکان داعش هستند و ما می‌خواهیم با درخواست از دولت برای مسلح شدن عشایر سنی و مقابله با گروه‌های تروریستی و محکومیت شبه‌نظامیان که آدم‌ربایی می‌کنند و دست به قتل می‌زنند، ارتباط اهل تسنن با داعش را رد کنیم.

از دیگر نکاتی که در این کنفرانس مطرح خواهد شد، امکان تدوین قانون گارد ملی و آغاز اجرای بندهای سند ملی است که به موجب آن کابینه حیدر العبادی تشکیل شد. همچنین از دولت عراق و جامعه بین‌المللی خواسته خواهد شد با تاسیس صندوق حمایت از مناطق آسیب‌دیده از مردم عراق حمایت کنند.

انتهای پیام

کد N633117