سرهنگ اكرمی نیا:

آمریکایی‌‌ها گروه داعش را سیال می‌خواهند

سیاسی

مشهد- معاون عقیدتی سیاسی ارتش گفت: آمریكایی ها داعش را سیال می خواهند، وقتی داعش درصدد تشكیل حكومت برآمد آنها حملات را علیه آن تشكیل دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ محمد اكرمی نیا ظهر چهارشنبه، در گردهمایی سیاسی فرماندهان و مسئولان یگان های ارتش در منطقه خراسان رضوی كه در محل مهمانسرای ثامن الائمه، برگزار شد گفت: مبانی فكری و ارزشی غرب دچار تزلزل شده است.

معاون عقیدتی سیاسی ارتش افزود: غربی ها به ظاهر بر ارزش هایی نظیر آزادی زنان، حقوق بشر و امثال آن تاکید دارند كه این موارد برای آنها حتی حالت تقدس دارد.

وی ادامه داد: اما در كنار این ارزش های دموكراتیك یك منافع استراتژیك هم وجود دارد، غربی ها وقتی كه لازم باشد حتی روی ارزش های خود پا می گذارند و منافع دموكراتیك خود را در نظر می گیرند كه رهبری فرمودند این تعارض ها مبانی فكری و ارزشی آنان را دچار تزلزل كرده است.

خشنونت در آمریكا به اوج رسیده است

سرهنگ اكرمی نیا با اشاره به درگیری های خیابانی در آمریكا اظهار كرد: این هفته، هفته ای خشونت بار در آمریكا بود و یك نظامی به فردی ۱۲ گلوله شلیك كرد، استفاده از زور و خشونت و سركوب از جمله مواردی است كه مبانی فكری و ارزشی غرب را دچار تضعیف کرده است.

معاون عقیدتی سیاسی ارتش تصریح كرد: نسل اول گروه های تروریستی طالبان، نسل دوم القاعده و نسل سوم آن داعش است و نتیجه می گیریم عقبه گروه داعش به طالبان بر می گردد.

سرهنگ اكرمی نیا افزود: در كنار جریان طالبان به تدریج القاعده شكل و بعد از ۱۱ سپتامبر مورد حمله از سوی آمریكا قرار گرفت، امروز نیز آمریكا ادعای تشكیل ائتلاف با ۴۵ كشور جهان در جهت مبارزه با داعش را داشته و سعی دارد علیه داعش مبارزه كند اما آنها تیر را كنار پای داعش می زنند.

در ساختار غرب تزلزل ایجاد شده است

وی گفت: آمریكایی ها داعش را سیال می خواهند، وقتی داعش درصدد تشكیل حكومت برآمد آنها حملات را علیه آن تشكیل دادند، زیرا آنها داعشی را می خواهند كه هر زمان اراده كردند به سوریه رفته و در زمانی دیگر به موصل برگردد برای همین به سمت آنها تیراندازی می كنند تا آنها استقرار نداشته باشند.

 تصریح كرد: داعش در عراق جنایات بسیاری را حتی علیه اهل سنت انجام داد و جنایات آنها متوجه اهل سنت نیز بود اما با ایجاد یك فضای روانی قصد داشتند بین شیعه و سنی اختلاف بیفكنند.

سرهنگ اكرمی نیا با اشاره به اینكه آمریكا به این نتیجه رسید كه وضعیت آنها در سطح منطقه خوب نیست اظهار كرد: در ساختار نظامی غرب نیز تزلزل های زیادی ایجاد شده است.

معاون عقیدتی سیاسی ارتش تصریح کرد: ساختار غرب با وقوع انقلاب اسلامی چالش های زیادی را پیدا كرد زیرا آنها از برپایی یك نظام مبتنی بر تفكرات اسلامی در ایران و همچنین اقتدار نظامی ایران در منطقه ترس دارند، البته جنگ های ۳۳، بیست و دو و جنگ ۵۰ روزه اخیر نیز تزلزل آنها را افزایش داد.

اقتدار ایران در منطقه علت فشار غربی ها بر این كشور است

وی گفت: اگر امروز مشاهده می كنید كه آمریكا، ایران را چه در مذاكرات و چه در جاهای دیگر قصد دارد تحت فشار قرار دهد، به دلیل اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه است، آمریكا هیچ زمان تصور نمی كرد كه سه هزار و پانصد میلیارد دلار در عراق هزینه كند اما بعد از رفتن آنها از این كشور، عراق كامل در اختیار ایران قرار بگیرد.

 معاون عقیدتی سیاسی ارتش بیان كرد: اختلاف نظرها در مذاكرات زیاد است اما در یك منظر كلان علت اینكه مذاكرات به نتیجه نمی رسد به دلیل مسائل منطقه است و همین علت باعث شد تا مذاكرات تا هفت ماه دیگر تمدید شود.

اكرمی نیا بیان كرد: اتكا به مذاكرات خوب نیست اما تا به حال این مذاكرات منافع زیادی را برای كشور به ارمغان آورده است، اما در عین حال باید به اقتصاد درون زا و اقتصاد مقاومتی كه مد نظر رهبری نیز می باشد توجه داشته باشیم.

نقش عربستان در عدم توافق هسته ای بسیار زیاد بود

وی نقش عربستان را در عدم به نتیجه نرسیدن مذاكرات مهم خواند و افزود: دخالت عربستان از جمله متغیرهایی بود كه باعث شد تا مذاكرات به نتیجه نرسد، و در روز پایانی مذاكرات یكی از سران عربستان به وین رفت و داخل هواپیمای اختصاصی خود با جان كری مذاكره و ۱+۵ را تهدید كرد كه با ایران به توافق نرسید.

معاون عقیدتی سیاسی ارتش گفت: برداشته شدن تحریم ها نیز یكی از مواردی است كه در مذاكرات دچار اختلاف است، آنها می گویند باید تحریم ها در یك دوره ۱۵ ساله برداشته شود اما تا به امروز تیم مذاكره كننده ما این موضوع را قبول نكردند.

اكرمی نیا ظرفیت غنی سازی را اولین اختلاف در مذاكرات برشمرد و افزود: آمریكا در این دوره مذاكرات با ادبیات جدیدی وارد شد، آنها قصد دارند تا تعداد نه هزار سانتریفیوژ ما را كاهش دهند و طبق اخبار غیر رسمی كه من دارم آمریكا ۴ هزار و پانصد سانتریفیوژ را قبول كرده است.

وی ادامه داد: اورانیوم غنی شده در ایارن نیز یكی دیگر از اختلاف نظر ها در مذاكرات است، امروزه ایران ۸ هزار و ۳۰۰ كیلو اورانیوم ذخیره شده دارد اما آنها می گویند باید این رقم به هزار كیلو كاهش یابد و باقی آن را به یك كشور ثالث بدهیم.

 دوران اقتدار بمب اتم تمام شده است

 معاون عقیدتی سیاسی ارتش اظهار كرد: امروز كاركرد بمب اتم از بین رفته است، امروزه نمی توان ادعا كرد كه دارنده بمب اتم دارای اقتدار صد درصد است، برای مثال اوكراین و یا پاكستان كه بمب اتم دارند اما دیروز در گروگان گیری ای كه در كشور پاكستان رخ داد، در یك مدرسه ۱۳۶ دانش آموز بی گناه كشته شدند پس می بینیم كه بمب اتم نمی تواند اقتدار آفرین باشد و عصر آن در زمان جنگ سرد بود.

سرهنگ اكرمی نیا با اشاره به اینكه عربستان بر سر قیمت نفت بازی درآورده است گفت: امروز نیز عربستان صادرات نفت خود را افزایش داده و باعث كاهش قیمت آن از ۱۲۰ دلار به ۵۴ دلار شده، البته دولت می گوید با این روند نیز قادر به اداره كشور هستیم.

وی افزود: اما سوالی كه مطرح است علت این اقدامات از سوی عربستان است، امروزه حتی افسران اطلاعات عربستان در جبهه النصره نیز مشغول خدمت هستند و این به دلیل زیاده خواهی عربستان در منطقه است.

معاون عقیدتی سیاسی ارتش گفت: وظیفه ما در عصر حاضر علاوه بر درك و تحلیل درست از اتفاقات منطقه و جهان، آماده بودن برای نقش آفرینی در نظم جدید جهانی، استفاده از همه ظرفیت های كشور و در مرحله آخر بصیرت افزایی است.