ظریف: مذاکره با آمریکا بخشی از مذاکره با 1+5 است

محمدجواد ظریف,ایران و ترکیه

ویر امور خارجه تاکید کرد: نه مردم ایران و نه مردم ترکیه نمی‌خواهند مردم سوریه قربانی ترور و افراط شوند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف صبح امروز با چاووش اوغلو، همتای ترکیه‌ای‌اش دیدار کرد.  پس از دیدار وزرای خارجه ایران و ترکیه ظریف و اوغلو در کنفرانسی خبری حضور یافتند.

وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: امیدوارم این سفر آغاز روند پر تحرک‌تری در روابط دو کشور مسلمان، برادر و دوست باشد. ما روابط بسیار گسترده و مهمی با ترکیه به عنوان همسایه خوب داشته و داریم.

وی ادامه داد: رهبران دو کشور دیدارهای مهم و متعددی در راستای اهداف مهمی در حوزه روابط اقتصادی سیاسی،‌ منطقه ای برای دو کشور برنامه ریزی کرده‌اند.

ظریف اضافه کرد: هدف از رسیدن به سطح مبادلات تجاری به میزان 30 میلیارد دلار تا پایان 2015 از اهداف رهبران دو کشور بوده است . همچنین تشکیل کمیسیون راهبردی دو کشور به ریاست رووسای جمهور یکی دیگر از اهداف است که نخستین جلسه آن در سفر رسمی روحانی به آنکارا انجام گرفت و جلسه دوم آن در سفر آتی اردوغان رئیس جمهور این کشور به ایران انجام می گیرد.

وی افزود: موضوعات کوچکی میان دو کشور وجود دارد که به سادگی با کمک و همکاری دو کشور قابل حل و فصل است. امیدواریم موضوع تردد کامیون ها با تدابیر دو کشور حل شود که گرچه به راه حل نهایی نرسیده ایم اما تاکنون تا حد زیادی حل شده است و به زودی به حل و فصل نهایی به صورت عادلانه دست می‌یابیم.

وی با بیان اینکه ایران و ترکیه دارای دیدگاه‌های مشترکی هستند اگر چه در برخی از موضوعات تفاوت دیدگاه‌هایی وجود دارد، گفت: با وجود یک دشمن بزرگ ترور و افراط گری در منطقه تلاش می کنیم مواضع خود را به یکدیگر نزدیک کنیم و مانع ورود تروریست ها به عراق و سوریه شویم. امیدواریم با گفت‌و‌گو های بیشتر و تشریک دیدگاه‌ها بتوانیم میزان تفاوت دیدگاه‌ها را به حداقل برسانیم. نه ایران و نه ترکیه می‌خواهد که مردم سوریه قربانی ترور و افراط باشند. به همین دلیل می‌خواهیم هر چه سریعتر در سوریه صلح برقرار شود و مردم سوریه بتوانند آینده خود را بدون دخالت خارجی داشته باشند و منطقه روی ثبات و صلح را ببیند.

وی با اشاره به مسائل عراق گفت: می‌خواهیم در مسئله عراق حضور فعال داشته باشیم. سفر امروز وزیر امور خارجه ترکیه به ایران آغاز جدیدی برای روابط دو جانبه منطقه‌ای و بین‌المللی با کشور دوست وهمسایه و برادر است.

وزیر امور خارجه همچنین مذاکرات دوجانبه ایران با آمریکا در ژنو را بخشی از مذاکرات ایران با 1+5 عنوان کرد.

2929

کد N632997