نوبخت در نشست خبری:

دولت از صندوق توسعه ملی مبلغی برنداشته است/ تخلفی نداشته‌ایم

سیاسی

سخنگوی دولت در نشست خبری ضمن تکذیب مجدد برداشت دولت از صندوق توسعه ملی گفت: این مبلغ مربوط به فروش فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی بوده و بانک مرکزی مجوز قانونی برای تبدیل این مبلغ به ریال داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر نوبخت در نشست خبری امروز خود با اشاره به مصوبات جلسه هیات دولت، گفت: هیات دولت جهت توزیع اعتبارات بین 4 استان برای جبران خسارت ناشی از سیل و خشکسالی موافقت کرد که بر اساس این مصوبه 165 میلیارد تومان در اختیار استانداری خوزستان، مازندران، گیلان و چهارمحال و بختیاری قرار خواهد گرفت.

وی افزود: 67 میلیارد تومان از این اعتبارات به صورت تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد 4 درصد برای واحدهای روستایی و 5 درصد برای واحدهای شهری اختصاص داده می شود.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به دیگر مصوبه هیات دولت ادامه داد: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی اداری از سوی رهبر انقلاب، قانون مدیریت خدمات کشوری و نقشه راه اصلاح نظام اداری، دولت برای اینکه مردم در امور اداری و کارهایی که مربوط به خودشان است مشارکت داشته باشند، همچنین برای فعال‌تر شدن تعاونی‌ها، بخش خصوصی و توسعه دولت الکترونیک و ارائه خدمت بی منت و همچنین توسعه فرهنگ خدمت گذاری، این برنامه جامع در 8 سرفصل به تصویب هیات وزیران رسید.

وی با اشاره به سرفصل‌های قانون مدیریت خدمات کشوری، گفت: سرفصل های این قانون عبارتند از مهندسی نقش ساختار دولت، توسعه دولت الکترونیک، هوشمند سازی اداری، خدمات در فضای رقابتی، چگونگی مدیریت سرمایه انسانی، فناوری های مدیریتی، توسعه فرهنگ سازمانی، صیانت از حقوق مردم، سلامت اداری و همچنین نظارت و ارزیابی است که این 8 سرفصل به تصویب هیات دولت رسید.

سخنگوی کمیسیون دولت خاطرنشان کرد: امیدواریم با تصویب این برنامه‌ها، بتوانیم نظام اداری موجود را که از کارآیی لازم برخوردار نیست، تغییر داده و با تصویب این قانون گامی در جهت اصلاح نظام اداری برداریم.

نوبخت همچنین در خصوص ادعای برداشت 4.1 میلیاردی دولت از صندوق توسعه ملی، گفت: متاسفانه اخیرا یکی از سایت‌ها که نام خبرگزاری نیز بر روی خود دارد، مصوبه تدابیر ویژه که سری بود را روی سایت خود منتشر کرد، یک مصوبه سری آن هم در شرایط تحریم که قابل سوء استفاده توسط دشمنان خواهد بود و این سایت دوباره این مطلب دروغین که دولت از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است منتشر کرد.

وی ضمن تکذیب مجدد برداشت دولت از صندوق توسعه ملی ادامه داد: این مبلغ مربوط به فروش فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی بوده و بانک مرکزی مجوز قانونی برای تبدیل این مبلغ به ریال داشته است.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به ترتیب استفاده از مبلغ 4.1 میلیارد دلار از فروش فرآورده های نفتی، گفت: در همین مطلبی که این سایت منتشر کرده است آورده شده که این رقم معادل ریالی اش چگونه به صندوق توسعه ملی واریز شده است.

وی گفت: از این 4.1 میلیارد دلار هم 20 درصد صندوق توسعه، 6 درصد سهم فاینانس، پرداخت شده که آن سایت هم منتشر کرده است.

نوبخت توضیح داد: این 4.1 میلیارد دلار که از فروش نفت به دست آمده است بخشی از آن یعنی 91 میلیون دلار به حساب صندوق توسعه واریز شد برای 2 درصد عیدانه. همچنین 914 میلیون دلار بابت 20 درصد سهم صندوق به توسعه ملی واریز شد. علاوه بر آن 274 میلیون دلار باز بابت فاینانس به صندوق واریز شد و 14.5 درصد از کل مبلغ یعنی 21 میلیون دلار به شرکت ملی نفت از بابت سهم نفت داده شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: نمی‌دانم برخی‌ها به چه انگیزه ای ذهن جامعه را تشویش می‌کنند که تاکید کنند یک کار خلاف رویه ای انجام شده، ما در شرایط تحریم هیچ کار غیر قانونی انجام نداده ایم و این 4.1 میلیارد تومان موجودی صندوق نبوده بلکه محصول فروش نفت و میعانات گازی بود.

وی گفت: برخی از رسانه ها علاوه بر تاکید بر برداشت دولت از صندوق توسعه، سند سری هم افشا کردند و به هر حال دولت آمادگی دارد هر دستگاه نظارتی که ادعا می کند این 4.1 میلیارد دلار که به ریال تبدیل شد از صندوق توسعه برداشت شده است، ما در حضور شما خبرنگاران با استناد به اسنادی که داریم و خیلی از آنها نیز سری هست، حاضریم از خودمان دفاع کنیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: البته هیچ لزومی ندارد که در شرایط تحریم ما بخواهیم ساز و کار خود را برای اثبات این ادعا منتشر و اطلاع رسانی کنیم که مورد سوء استفاده دشمنان قرار گیرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: من از آقای صفدرحسینی رئیس صندوق توسعه ملی دعوت کردم که به نشست خبری امروز دولت بیاید تا گزارشی از وضعیت صندوق و همچنین در مورد این ادعا به شما خبرنگاران توضیح دهند.

ادامه دارد...