10 پیشنهاد رییس‌جمهور برای مبارزه با تروریسم؛

سبحانی‌نیا: کشورهای منطقه عزمی برای مهار تروریسم ندارند

تروريسم

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به 10 پیشنهاد رییس‌جمهور برای مقابله فوری با تروریسم، گفت: ایران از دیرباز پرچمدار مبارزه با تروریسم بوده در حالیکه هنوز برخی کشورهای منطقه از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند.

حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تروریسم را تهدیدی برای همه کشورهای منطقه دانست و اظهار کرد: علت پا گرفتن تروریسم در منطقه و اینکه این پدیده به یک تهدید جدی برای همه دنیا در آمده حمایت‌های سیاسی و مالی است که متاسفانه برخی کشورهای منطقه عامل آن هستند.

وی با بیان اینکه قطع حمایت‌های مالی از تروریست‌ها موجب محدود کردن فعالیت گروهک‌های تروریستی در منطقه خواهد شد، افزود: متاسفانه کشورهای منطقه عزمی برای توقف حمایت‌های مالی خود از تروریست‌ها ندارند و در شرایط موجود منطقه هنوز هم شاهد حمایت‌های جدی برخی کشورها از تروریست‌ها هستیم و آنها حامیان جدی گروه‌های افراطی و تندرو در منطقه هستند که سرمنشاء این گروه‌ها از کشورهای آنها بوده و آنها پدرخوانده تروریسم منطقه محسوب می‌شوند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته از طالبان، القاعده و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه، اظهار کرد: اگر امروز پدیده تروریسم در عراق، سوریه و برخی کشورهای دیگر گسترش یافته به خاطر حمایت این کشورهای پدرخوانده است و امروز هم عزمی مشاهده نمی‌شود که جلوی این پدیده را بگیرند و آن را مهار کنند.

سبحانی‌نیا با بیان اینکه جمهوری اسلامی از دیرباز با تروریسم و افراط و تفریط در دنیای اسلام مخالف بوده، تصریح کرد: جمهوری اسلامی از شروع این حرکت‌ها که تبعاتی در پاکستان، افغانستان و سایر کشورها داشت و نهایتا به موضوع 11 سپتامبر انجامید و به کشورهای جهان اسلام تسری یافت با آنها اعلام مخالفت کرده است.

وی همکاری کشورهای منطقه و عزم جدی این کشورها برای مقابله با تروریسم را بسیار موثر توصیف کرد و یادآور شد: ایران همواره پرچمدار مبارزه با تروریسم بوده اما در برخی از کشورهای منطقه این پیام دریافت نشده که آنها عزمی برای مبارزه با تروریسم داشته باشند بلکه هنوز از این گروهک‌ها حمایت و روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند مثل عربستان، قطر و برخی کشورهای دیگر.

این عضو هیات رییسه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: طبیعتا کشورهای منطقه که حامی تروریست‌ها هستند تا یک زمان مشخص می‌توانند این پدیده را در کنترل خود نگه دارند اما نهایتا خودشان هم در آتشی که برافروخته‌اند می‌افتند و خسارت می‌بینند و تبعات سنگینی در انتظار آنها خواهد بود.

انتهای پیام

کد N632685