دولت یمن از پارلمان رای اعتماد نگرفت/پارلمان امروز دوباره تشکیل جلسه می‌دهد

يمن

دولت جدید یمن در دستیابی به رای اعتماد پارلمان کشور ناکام ماند و نتوانست اعتماد تشکل‌های سیاسی کشور را کسب کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، دولت یمن به ریاست خالد بحاح، نتوانست به خاطر وجود درگیری‌های لفظی میان اعضای فراکسیون حزب کنگره سراسری مردمی به رهبری علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق کشور و نمایندگان فراکسیون‌های پارلمانی دیگر از پارلمان رای اعتماد بگیرد، چرا که اعضای حزب کنگره مردمی به اقدامات نیروهای امنیتی در استان عدن و حمله به مقر حزب اعتراض کردند یکی از پارلمان‌های یمن در این خصوص تصریح کرد: آنچه که اکنون در عدن اتفاق می‌افتد همان نزاع داخلی میان دو جناح حزب کنگره سراسری مردمی به ریاست علی عبدالله صالح و حزب عبدربه منصور هادی است چرا که آنان در واکنش به برکناری هادی از معاونت ریاست حزب کنگره مردمی، خواهان برکناری علی عبدالله صالح از ریاست این حزب هستند تا جایی که حزب مذکور دچار چند دستگی‌ شدیدی شده و تعدادی از رهبران جنوبی با ایستادگی در کنار عبدربه منصور هادی و به منظور برکناری صالح از ریاست حزب و تشکیل "کنگره مردمی جنوبی" نشست‌های مداومی را برگزار می‌کنند.

در این نشست فوق‌العاده دولت یمن از طرف‌های حاضر در پارلمان دعوت کرد تا ضمن خویشتن داری منافع ملی را بر تمام منافع دیگر ترجیح دهند.

این در حالی است که دولت بحاح پس از عدم کسب رای اعتماد از پارلمان کنار رفت و به همین منظور رای گیری در این خصوص به امروز (چهارشنبه) موکول شد.

از سوی دیگر، یحیی راعی، رئیس پارلمان در مراسم رای گیری دیروز اعلام کرد که پارلمان مسئولیت ملی مهم و خالصانه‌ای در اجرای وظایف قانونی خود دارد و منافع ملی کشور را در نظر می‌گیرد.

راعی تاکید کرد: شرایط موجود در کشور نیازمند گسترش تلاش‌ها و همکاری همگان بر یکپارچگی و حل مشکلات موجود و داشتن اراده و حسن نیت صادقانه است.

وی تصریح کرد: بهتر شدن اوضاع کشور و جلوگیری از فروپاشی آن وظیفه‌ای ملی است که بر دوش تمام طرف‌های سیاسی است.

از سوی دیگر، منابع محلی و امنیتی یمن اعلام کردند که نیروهای امنیتی به دلیل بالا گرفتن اختلافات میان عبدربه منصور هادی و علی عبدالله صالح، مقر حزب کنگره سراسری مردمی در استان عدن را بستند.

این منابع اعلام کردند که مقامات کشور، حزب مذکور را به ایجاد آشوب و عدم ثبات در کشور متهم کرده‌اند.

در همین راستا سلطان البرکانی، رئیس فراکسیون حزب کنگره سراسری مردمی افزود: اقدام دستگاه‌های امنیتی در بستن مقر حزب در عدن به نفع دولت نیست و این اقدام شبیه به بستن شبکه ماهواره‌ای وابسته به حزب ما در چند ماه گذشته است.

انتهای پیام

کد N632632