10 پیشنهاد رییس‌جمهور برای مبارزه با تروریسم؛

آصفری: با استفاده از رسانه‌ها جلوی پیوستن مردم دنیا به گروه‌های تروریستی گرفته شود

تروريسم,حسن روحاني

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که می‌توان از طریق تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد و همچنین رسانه‌های مختلف نسبت به معرفی گروه‌های تروریستی اقدام کرد تا جلوی پیوستن مردم به این گروه‌ها را در سراسر دنیا گرفت.

محمدحسن آصفری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به 10 پیشنهاد رییس‌جمهور برای مبارزه فوری با تروریسم، ضمن تاکید بر این موضوع که مبارزه با تروریسم مربوط به منطقه خاصی نیست، گفت: همه کشورها باید نقش موثری در مبارزه با تروریسم داشته باشند.

وی افزود: این یک اشتباه است که کشوری فکر کند مورد تهدید تروریسم قرار نمی‌گیرد به همین دلیل باید تمامی کشورهای دنیا از طریق اجرایی و عملیاتی و نه سیاسی وارد این کار شوند. مطمئنا صادر کردن بیانیه آن هم از سوی کشورهایی که حامی تروریسم هستند نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه اثرات منفی را به جا خواهد گذاشت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: امروز کشورهایی همچون آمریکا، آلمان و فرانسه و برخی کشورهای اتحادیه اروپا در ظاهر دم از مبارزه با تروریسم می‌زنند اما نام سازمان منافقین را از لیست تروریست‌ها خارج می‌کنند. آنها از تروریسم برای رسیدن به اهداف و برنامه‌هایشان استفاده کرده و حتی مساله تروریسم را فرصتی برای کشورگشایی و پیاده کردن سیاست‌هایشان می‌دانند.

آصفری با تاکید بر اینکه باید نگاه عملیاتی، اجرایی و جهانی نسبت به موضوع مبارزه با تروریسم وجود داشته باشد، گفت: کشورهایی به عنوان ائتلاف به دنبال مبارزه با تروریسم هستند. این در حالی است که اکثر نیروهای داعش و گروه‌های تروریستی از این کشورها هستند. در این شرایط متاسفانه مبارزه با تروریسم به صدور بیانیه و سخنرانی روسای جمهور کشورها تبدیل شده است که طبیعتا این موضوع نمی‌تواند برای این بحث راهگشا باشد.

وی به یکی از پیشنهادات رییس‌جمهور در مورد برنامه‌ریزی جدی رسانه‌های ملی و بین‌المللی برای آگاه کردن افکار عمومی نسبت به تهدید تروریسم اشاره و اظهار کرد: نقش رسانه در مبارزه با تروریسم بسیار تاثیرگذار است. مردم دنیا باید بدانند که این گروه‌ها چه جنایات و اقدامات خرابکارانه‌ای انجام می‌دهند و آنها برای مبارزه با نظام‌ها، مردم بخصوص زنان و کودکان را مور تهاجم قرار داده تا از این طریق به دولت ها فشار وارد کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نقش رسانه‌ها را در آگاه کردن مردم تاثیرگذار دانست و در عین حال گفت: برخی رسانه‌ها خوراک فکری تروریست‌ها را تامین می‌کنند به طوریکه برخی شبکه‌های ماهواره‌ای با ارائه مسائل ایدئولوژی و اساسی به جوانان، آنان را برای پیوستن به جریانات تروریستی و انجام عملیات خرابکاری آماده می‌کنند.

وی افزود: طبیعتا در این شرایط رسانه‌ها می‌توانند نسبت به معرفی گروه‌های تروریستی اقدام کرده و ریشه، پایه، اهداف و برنامه‌های آنها را برای مردم بازگو کنند. وظیفه رسانه‌هاست که افکار تروریست‌ها را به گوش جهانیان برسانند.

آصفری با تاکید بر اینکه تروریسم حد و مرز نمی‌شناسد، گفت: تروریست‌ها در قالب مذاهب گوناگون ظهور و بروز کرده‌اند بنابراین باید رسانه‌های مختلف از مذاهب گوناگون برای مبارزه با تروریسم پیش قدم شوند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در قالب پیشنهادی گفت که می‌توان از طریق تشکل‌ها، NGO و سازمان‌های مردم‌نهاد و همچنین رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون نسبت به معرفی گروه‌های تروریستی در کشورهای مختلف اقدام کرد تا بتوان جلوی پیوستن افراد به گروه‌های تروریستی را گرفت.

انتهای پیام

کد N632574