حجت الاسلام آل هاشم:

دورکردن قشر تحصیلکرده از مسائل اجتماعی و دینی محور اصلی توطئه‌ دشمنان اسلام است

حوزه علميه,دانشگاه,عقيدتي سياسي ارتش

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی آل هاشم، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: یکی از محورهای اصلی توطئه‌های دشمنان اسلام، دورکردن قشر تحصیلکرده از مسائل اجتماعی و دینی است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم، صبح امروز طی سخنانی در جمع فرماندهان، دانشجویان و اساتید مرکز آموزش 01 نیروی زمینی ارتش ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن 28صفر سالروز رحلت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) و سبط رسول اکرم(ص) حضرت امام حسن مجتبی (ع)، فرارسیدن 27 آذر ماه سالروز شهادت دکتر آیت الله مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه را گرامی داشت.

نماینده ولی فقیه در ارتش در ادامه با اشاره به تلاش استعمارگران برای مسخ کردن نسل جوان در کشورهای اسلامی گفت: استعمارگران برای دور کردن جوانان از اسلام ناب و بیگانه کردن آنان از تعالیم اسلام و روحیه دینی و علمی، توطئه‌ها و ترفندهای گوناگونی را شکل دادند اما آنان برای اجرای نقشه های خود به مانع بزرگی برخورد کردند و آن اعتقادات اسلامی ملت های مسلمان سراسر جهان بود.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش ادامه داد: در گذشته اولین تحصیلکردگان ایرانی در غرب عمدتاً کسانی بودند که بخاطر ضعف نفس و فقدان شناخت کافی از مبانی و تعالیم اسلام ناب، نسبت به دین احساس بیگانگی می کردند، در آن دوران دانشگاه که می بایست برای پیشرفت های علمی در خدمت مردم قرار می گرفت در مسیر جدایی از دین حرکت می کرد و نه تنها نسبت به دین بی اعتنا بود بلکه به مقابله با دین نیز می پرداخت و این همان فرهنگی بود که استعمارگران در دانشگاه ها ایجاد کرده بودند تا حوزه های علمیه از پیشرفت های علمی روز به اندازه کافی مطلع نباشند و این در حالی بود که ملت ایران همواره پیشرفت های علمی را در پرتو باورهای دینی خود به دست آورده است.

حجت الاسلام آل هاشم یکی از اهداف عالی انقلاب اسلامی ایران را تقویت روشنفکری دینی از طریق افزایش هم اندیشی و تعامل فکری میان دو نهاد حوزه و دانشگاه دانست و تصریح کرد: طرح مسئله وحدت میان حوزه و دانشگاه توسط امام راحل را می توان از آثار پر برکت انقلاب اسلامی دانست که با بهره‌گیری از رهنمودهای امام(رضوان الله تعالی علیه) انجام گرفت.

وی در این باره خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) با آگاهی کامل نسبت به واقعیت های اجتماعی، راه حل مشکلات کشور را وحدت روشنفکران و تحصیلکردگان جدید با دین و آشنا کردن روحانیون با پیشرفت های علمی جهان می دانستند تا هم روشنفکران با دین بیشتر آشنا شوند و هم روحانیون با پیشرفت های علمی جهان.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش ادامه داد: آیت الله دکتر مفتح یکی از شاگردان برجسته حضرت امام راحل از جمله افرادی بودند که توطئه جدا نگه داشتن دو قشر روحانیون و دانشگاهیان را با تمام وجود احساس کرده بودند و در راه تحقق بخشیدن به آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و ایجاد وحدت میان این دو قشر مهم، تلاش و مجاهدات های بسیار مهمی انجام دادند.

حجت الاسلام آل هاشم تأکیدکرد: شهید دکتر آیت الله مفتح اندیشمندی بزرگ و عالمی متعهد بودند که در تحصیلات حوزوی و دانشگاهی به درجات عالیه رسیده بودند، وی در زمان طاغوت نیز درکنار مردم به مبارزه می پرداخت و بعد از پیروزی انقلاب نیز نقش ارزشمندی را در راه به ثمر نشستن انقلاب ایفا کرد.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش وحدت مورد نظر حضرت امام خمینی(ره) میان حوزه و دانشگاه را یک راهبرد اساسی برای تحقق اسلام ناب و دستیابی به یک جامعه اسلامی و فرهنگی دانست و تصریح کرد: شکل‌گیری این وحدت تنها یک شعار نبود بلکه وحدت میان این دو قشر به عنوان دو پایگاه مهم جامعه برای حرکت در مسیر پیشرفت از اهمیت بسیار زیادی برخودار بوده است و جا دارد برای مقابله با تهاجم فرهنگی و محدودیت های علمی همه آگاهی داشته باشند که وحدت و همکاری میان این دو نهاد نه یک وحدت شکلی بلکه همفکری در مبانی معرفت شناختی ارزش های فرهنگی و حرکتی جهت رفع نیاز های علمی جامعه است.

وی با بیان این که رهبر فرزانه انقلاب وحدت حوزه و دانشگاه را در اهداف کلی، وحدت در کامل ساختن ملت و کشور تعیین و تعریف فرمودند گفت: ایشان حرکت حوزه و دانشگاه را در دو مسیر متفاوت اما موازی با یکدیگر و برای رسیدن به یک هدف که همان ساختن یک کشور و ملت است تشریح فرمودند.

آل هاشم خاطرنشان کرد: در مقطع فعلی که کشور عزیزمان از یک سو مورد تهاجم گسترده فرهنگی قرار دارد و شبانه روز هزاران سایت اصلی و صدها سایت فرعی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ریزی می‌ کند و از سوی دیگر در اقدامی ظالمانه و متکبرانه کشور با تحریم ها و محدودیت های علمی مواجه شده است، وحدت حوزه و دانشگاه می تواند ضمن سرعت بخشیدن به پیشرفت های علمی، حرکت جامعه علمی کشور را معنا و جهت ببخشد و باید این وحدت روز به روز گشترش پیدا کند.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش افزود: روحانیون و دانشگاهیان باید در حوزه های مختلف علمی و دینی با یکدیگر هم اندیشی داشته باشند و در این بین وحدت علمای دینی نیز می تواند انگیزه های لازم را این حرکت تقویت نماید.

وی تصریح کرد: بحمدالله امروز حوزویان و دانشگاهیان به خوبی به اهمیت وحدت میان خود آگاهی کافی دارند و در این راه نیز اقدامات اثربخش زیادی را انجام داده‌اند که ان‌شاءالله امیدواریم با وحدت بیشتر میان این دو نهاد شاهد تحقق آرمان های ارزشمند امام راحل و منویات حکیمانه رهبرفرزانه انقلاب باشیم تا کشور از آثار و برکت این حرکت مهم بهره‌مند شود و بسوی قله‌های پیشرفت حرکت کند و ما این روز را به کلیه حوزویان و دانشگاهیان تبریک می گوئیم.

آل‌هاشم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری آیین باشگوه اربعین حسینی در کربلا تصریح کرد: البته همه ساله در آستانه فرارسیدن اربعین اباعبدالله الحسین(ع) مشتاقان زیادی به کربلا می رفتند اما اربعین امسال با توجه به تهدیدات از معنای خاصی برخوردارد بود و بسیار پرمغز و پرمعنا بود.

وی زنده نگهداشتن فرهنگ عاشورا را نیاز امروز جهان اسلام برشمرد و برپایی عزاداری، تشرف به زیارت، یادکردن امام حسین (ع) هنگام نوشیدن آب، شعرگویی و شعر خوانی در وصف آنان امام، و تعطیل کردن کسب و کار در ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را از جمله راهکار های زنده نگهداشتن فرهنگ عاشورا دانست.

انتهای پیام

کد N632514