در دیدار رییس مجلس عراق،

لاریجانی: ایران از هیچ کمکی در مبارزه با داعش دریغ نخواهد کرد

داعش

رییس مجلس شورای اسلامی با رییس مجلس نمایندگان عراق در دیداری در خصوص راه‌های تحکیم و تقویت همکاری‌های برادرانه فیمابین در عرصه‌های مختلف در آخرین تحولات منطقه به ویژه اوضاع عراق گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی در ابتدای این دیدار با تاکید بر پیوندهای عمیق برادرانه و بسیار نزدیک تاریخی میان دو ملت، گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر در شرایط مختلف همواره در کنار دولت و ملت عراق بوده و خواهد بود و آماده هرگونه کمکی برای تقویت امنیت و آرامش و پیشرفت همه‌جانبه عراق می‌باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود دو محور اصلی سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران را در مورد عراق، کمک به تقویت امنیت و ثبات در این کشور و ایجاد دموکراسی پایدار از طریق حضور همه اقوام و طوایف عراق در ساختار سیاسی این کشور دانست و گفت: وجود یک عراق باثبات و آرام به نفع همه کشورهای منطقه و جهان می‌باشد.

وی افزود: بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت و ثبات در جهان اسلام دامن زدن به اختلافات مذهبی و ایجاد درگیری بین برادران مسلمان می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران در مسیر کمک به انسجام و وحدت امت اسلامی از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به تحرکات گروهک تروریستی داعش در عراق، گفت: اصلی‌ترین بار مبارزه با گروهک تروریستی داعش بر عهده ملت عراق از همه طوایف و اقوام و عشایر این کشور می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران در این مسیر از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های فراوان همکاری‌های اقتصادی میان ایران و عراق، گفت: جمهوری اسلامی ایران با توانایی‌ها و پیشرفت‌های گسترده در عرصه‌های مختلف، فناوری و صنعتی آماده ارائه هرگونه کمکی به عراق در جهت حل مشکلات اقتصادی این کشور می‌باشد.

وی در این زمینه از بخش کشاورزی، انرژی و فعال کردن کارخانجات عراق یاد کرد.

سلیم الجبوری، رییس مجلس نمایندگان عراق نیز در این دیدار ضمن قدردانی از کمک‌ها و حمایت‌های همه‌جانبه کشورمان از دولت و ملت عراق در طول سال‌های اخیر به ویژه در شرایط دشوار کنونی، گفت: توسعه همکاری‌های دوستانه در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران از اولویت‌های مهم دولت و همه جریانات سیاسی در عراق است.

رییس مجلس عراق در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات جاری عراق و حضور گروهک تروریستی داعش در این کشور، گفت: گروهک تروریستی داعش نماینده اهل سنت نمی‌باشد و اهل سنت عراق در کنار سایر اقوام و طوایف به مبارزه با این گروه پرداخته‌اند.

وی در ادامه تاکید کرد: مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه نیازمند همکاری جمعی همه کشورهای منطقه بوده و جمهوری اسلامی ایران ستون و محور اصلی مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه می‌باشد.

رییس مجلس عراق با اشاره به اینکه حضور هیات بلندپایه پارلمانی عراق که متشکل از نمایندگان همه اقوام و طوایف این کشور و روسای فراکسیون‌ها و احزاب سیاسی عراق می‌باشد، گفت: حضور این هیات نشان دهنده اراده جدی عراق برای توسعه همکاری‌ها با ایران است.

وی کمک ایران برای تقویت فرآیند سیاسی کنونی در عراق و مبارزه با تروریسم در این کشور را برای عراق بسیار مهم دانست.

یادآور می‌شود این نخستین سفر رییس مجلس عراق به کشورمان است.

انتهای پیام

کد N632474