۱
در دیدار رییس مجلس عراق،

لاریجانی: ایران از هیچ کمکی در مبارزه با داعش دریغ نخواهد کرد

  • ۸بازدید
  • ۱ رای
  • ۰ دیدگاه
داعش

رییس مجلس شورای اسلامی با رییس مجلس نمایندگان عراق در دیداری در خصوص راه‌های تحکیم و تقویت همکاری‌های برادرانه فیمابین در عرصه‌های مختلف در آخرین تحولات منطقه به ویژه اوضاع عراق گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی در ابتدای این دیدار با تاکید بر پیوندهای عمیق برادرانه و بسیار نزدیک تاریخی میان دو ملت، گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر در شرایط مختلف همواره در کنار دولت و ملت عراق بوده و خواهد بود و آماده هرگونه کمکی برای تقویت امنیت و آرامش و پیشرفت همه‌جانبه عراق می‌باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود دو محور اصلی سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران را در مورد عراق، کمک به تقویت امنیت و ثبات در این کشور و ایجاد دموکراسی پایدار از طریق حضور همه اقوام و طوایف عراق در ساختار سیاسی این کشور دانست و گفت: وجود یک عراق باثبات و آرام به نفع همه کشورهای منطقه و جهان می‌باشد.

وی افزود: بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت و ثبات در جهان اسلام دامن زدن به اختلافات مذهبی و ایجاد درگیری بین برادران مسلمان می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران در مسیر کمک به انسجام و وحدت امت اسلامی از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به تحرکات گروهک تروریستی داعش در عراق، گفت: اصلی‌ترین بار مبارزه با گروهک تروریستی داعش بر عهده ملت عراق از همه طوایف و اقوام و عشایر این کشور می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران در این مسیر از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های فراوان همکاری‌های اقتصادی میان ایران و عراق، گفت: جمهوری اسلامی ایران با توانایی‌ها و پیشرفت‌های گسترده در عرصه‌های مختلف، فناوری و صنعتی آماده ارائه هرگونه کمکی به عراق در جهت حل مشکلات اقتصادی این کشور می‌باشد.

وی در این زمینه از بخش کشاورزی، انرژی و فعال کردن کارخانجات عراق یاد کرد.

سلیم الجبوری، رییس مجلس نمایندگان عراق نیز در این دیدار ضمن قدردانی از کمک‌ها و حمایت‌های همه‌جانبه کشورمان از دولت و ملت عراق در طول سال‌های اخیر به ویژه در شرایط دشوار کنونی، گفت: توسعه همکاری‌های دوستانه در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران از اولویت‌های مهم دولت و همه جریانات سیاسی در عراق است.

رییس مجلس عراق در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات جاری عراق و حضور گروهک تروریستی داعش در این کشور، گفت: گروهک تروریستی داعش نماینده اهل سنت نمی‌باشد و اهل سنت عراق در کنار سایر اقوام و طوایف به مبارزه با این گروه پرداخته‌اند.

وی در ادامه تاکید کرد: مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه نیازمند همکاری جمعی همه کشورهای منطقه بوده و جمهوری اسلامی ایران ستون و محور اصلی مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه می‌باشد.

رییس مجلس عراق با اشاره به اینکه حضور هیات بلندپایه پارلمانی عراق که متشکل از نمایندگان همه اقوام و طوایف این کشور و روسای فراکسیون‌ها و احزاب سیاسی عراق می‌باشد، گفت: حضور این هیات نشان دهنده اراده جدی عراق برای توسعه همکاری‌ها با ایران است.

وی کمک ایران برای تقویت فرآیند سیاسی کنونی در عراق و مبارزه با تروریسم در این کشور را برای عراق بسیار مهم دانست.

یادآور می‌شود این نخستین سفر رییس مجلس عراق به کشورمان است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.