دیدار رئیس مجلس عراق با وزیر امور خارجه ایران

رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس عراق که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده‌اند، با دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به رئیس و نمایندگان مجلس عراق، تصریح کرد: در اوایل این هفته بیش از یک و نیم میلیون زائر ایرانی میهمان عراق بودند و جمهوری اسلامی ایران از میزبانی شما و امنیتی که برای زائران ایرانی و بقیه زوار فراهم کردید تشکر و قدر دانی می‌کند. بسیار خوشحالیم با وجود تهدیدات داعش، همه گروه‌ها و اقوام توانستند با احساس امنیت کامل به زیارت قبور مطهر در کربلا نائل شوند.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با عراق در همه زمینه‌ها از جمله سیاسی، اقتصادی و پارلمانی است. ایران، پیشرفت عراق را پیشرفت خود و امنیت در عراق را امنیت خود تلقی می‌کند. بسیار خوشحالیم که عراق در حرکت جدید منطقه‌ای خود گامهای مهمی در گسترش روابط با همه همسایگان برداشته است. معتقدیم که عراق می‌تواند پل دوستی بین همه اقوام و کشورها در غرب آسیا باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته آمادگی دارد با همه کشورهای منطقه در موضوع عراق همفکری و همراهی داشته باشد.

ظریف درباره موضوع قیمت نفت تصریح کرد: جای تاسف است که کشورهای منطقه در خصوص کاهش قیمت نفت و آثار منفی ناشی از آن همکاری نمی‌کنند. جمهوری اسلامی ایران امادگی دارد تا گامهای موثری در این خصوص بردارد.

سلیم عبدالله الجبوری، رئیس مجلس عراق نیز در این دیدار بر مسئولیت همگانی در داخل و خارج عراق برای مقابله با داعش تاکید کرد و افزود: همه اقوام و طوایف عراق شامل عرب، کرد، ترکمن، شیعه و سنی از همبستگی و وحدت لازم در مقابله با تروریسم و داعش برخوردار هستند.

رئیس مجلس عراق اضافه کرد: در دوره اخیر اقدامات خوبی در زمینه نظامی و امنیتی در عراق انجام شده اما فتنه داعش هنوز ادامه دارد و این امر لزوم تداوم مقابله با آن را گوشزد می‌کند.

سلیم عبدالله الجبوری بر همبستگی میان کشورهای منطقه برای ایجاد ثبات و امنیت تاکید کرد و افزود: ثبات و امنیت در منطقه برای همه از جمله عراق، کشورهای منطقه و جمهوری اسلامی ایران ضروری است.

در ادامه این ملاقات، نمایندگان فراکسیونهای شیعه، کرد و ترکمن مجلس عراق دیدگاه‌های خود را در خصوص روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق، مطرح و از ایستادگی ملت و دولت ایران در کنار مردم و دولت عراق در شرایط سخت و دشوار تشکر و قدردانی کردند.

انتهای پیام

کد N632296