معاون اول رییس جمهور:

حمایت ایران از محور مقاومت یک اقدام راهبردی است

سیاسی

معاون اول رییس جمهور گفت: حمایت جمهوری اسلامی ایران از محور مقاومت یک موضوع راهبردی است و سوریه یکی از حلقه‌های آن است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسحاق جهانگیری پس از دیدار با نخست وزیر سوریه، در جمع خبرنگاران ایرانی و سوری با اشاره به سابقه مناسبات ایران و سوریه از ابتدای انقلاب تاکنون گفت: مراودات و همکاری ایران و سوریه از زمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و رییس جمهور فقید سوریه حافظ اسد در جریان بوده است و امروز نیز این مسیر ادامه دارد.

وی افزود: کشور سوریه در مواقع حساسی نظیر جنگ تحمیلی حمایت‌های مناسبی از جمهوری اسلامی ایران به عمل آورد و امروز نیز این ارتباط و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از این کشور ادامه دهنده همین مسیر است.

وی خاطرنشان کرد: موضوع همکاری اقتصادی و همکاری‌های سیاسی دوجانبه بین ایران و سوریه در جریان بوده و همکاری‌های خوبی در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی از جمله تامین انرژی، خودرو، سیمان، حوزه‌های زیربنایی و بازسازی بین ایران و سوریه وجود داشته است. ایران، همکاری‌های خود را با کشور سوریه ادامه خواهد داد.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: سفر امروز نخست وزیر سوریه به ایران که در جهت تعمیق و گسترش همکاری‌های دوجانبه و ادامه آن در زمینه‌های مختلف بود با دیدارهای متعددی با مسئولین عالی رتبه کشورمان همراه گشت و در همه این دیدارها بر ادامه همکاری دو کشور تاکید شد. ما مصر به ادامه همکاری‌های اقتصادی خود با سوریه هستیم.

اسحاق جهانگیری با اشاره به وضع کنونی سوریه در مبارزه با تروریسم گفت: امیدواریم دولت و ملت سوریه بتوانند از وضع کنونی، خارج شوند و از مسیر مشکلات با موفقیت عبور کنند.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست والد الحقی، نخست وزیر سوریه ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران به واسطه همکاری‌های خوب و حمایت‌های سازنده از ملت و دولت سوریه تصریح کرد: من برای چندمین بار است که به جمهوری اسلامی ایران سفر می‌کنم و سلام رییس جمهور کشورم به نام بشار اسد را به رهبری ایران و رییس جمهور روحانی ابلاغ می‌نمایم.

وی افزود: این سفر در تکمیل سفرهای گذشته و در جهت تعمیق روابط ایران و سوریه انجام شده است. همچنین جهت تقویت پیوند تاریخی ایران که از زمان امام خمینی (ره) و رییس جمهور حافظ اسد تاکنون در جریان بوده است به ایران آمدم.

الحلقی تاکید کرد: همکاری‌های ایران و سوریه با راهنمایی‌های روسای جمهور ایران و حمایت‌های رهبری جمهوری اسلامی ادامه می‌یابد. موضوع تکمیل و پایدارسازی روابط سیاسی و اقتصادی ایران و سوریه پیش روی ما قرار دارد.

وی ضمن تشکر از حمایت‌های ایران در جهت مقاومت ملت سوریه و پایداری ملت این کشور گفت: من از حمایت‌های ایران از پایداری ملت سوریه در همه زمینه‌ها ستایش می‌کنم و ما امروز در یک سنگر در مبارزه با تروریسم فرامرزی همراهیم. سوریه در مواجهه نظامی مستقیم با تروریست‌هایی که از 80 کشور دنیا به منطقه آمده‌اند مسئولیت مستقیم دارد. نیروهای مسلح سوریه با توانایی‌های خود در این مسیر پیروزی‌های ارزشمندی را به دست آورده‌اند.

وی ادامه داد: بی شک جمهوری اسلامی ایران حمایت‌های خود را در زمینه‌های مختلف از جمله توسعه بخش‌های اقتصادی و انرژی و همچنین موضوعات زیربنایی و مبارزه با تروریسیم با سوریه ادامه خواهد داد. همچنین موضوع مذاکرات سوری- سوری برای عبور از بحران فعلی با همکاری روسیه ادامه خواهد داشت.

نخست وزیر سوریه با اشاره به طرح فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفت: هماهنگی‌های لازم میان مسئولین دو کشور برای برخورد مثبت با ابتکار فرستاده سازمان ملل یکی از موضوعاتی است که در جریان همکاری‌های دو کشور ایران و سوریه اتفاق می‌افتد و من به عنوان نخست وزیر سوریه از همین تریبون از فعالان ایرانی و شرکت‌های مختلف برای حضور در بازسازی سوریه و مشارکت در این بخش دعوت می‌کنم، ضمن آنکه روابط جمهوری اسلامی ایران و سوریه دورنمای امیدبخشی در بسیاری از حوزه‌های اقتصادی و سیاسی دارد.

نخست وزیر سوریه تاکید کرد:‌ تاکنون با جمهوری اسلامی در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش نفتی و استخراج گاز، توسعه بنادر و ایجاد خط ارتباط حمل و نقل ریلی تا سواحل مدیترانه و ادامه آن تا چین همکاری‌هایی داشتیم و آن را ادامه خواهیم داد و من برای ملت ایران و دولت جمهوری اسلامی پیشرفت و رفاه بیشتر را آرزومندم. بار دیگر از مسئولین ایران و ملت این کشور به خاطر حمایت‌های بی دریغ خود تشکر و قدردانی می‌کنم و برای ایران آرزوی پیشرفت و توسعه همه جانبه دارم.

انتهای پیام

کد N632293