پایان مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا

مذاکرات دو جانبه معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات هسته ای پس از ۱۲ ساعت رایزنی فشرده پشت درهای بسته پایان یافت.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیران خارجه کشورمان در دومین روز مذاکرات با همتای آمریکایی خود در چارچوب مذاکرات هسته ای به مدت شش ساعت گفت‌وگو کردند.

طرفین ایرانی و آمریکایی روز دوشنبه نیز شش ساعت با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

هم چنین قرار است سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه کشورمان امشب با همتای فرانسوی خود در گروه ۱+5 دیدار کنند.

معاونان وزیران خارجه ایران و ۱+5 صبح روز چهارشنبه (ساعت ۱۱ به وقت ژنو) برای جمع بندی این دور از مذاکرات دیدار می کنند.

این دور از گفت‌وگوها با محوریت ارزیابی ایده‌ها و پیشنهادهای ارائه شده در آخرین دور مذاکرات در وین انجام می‌شود و برای اولین‌بار است که گفت‌وگوهای ایران و گروه 1+5 در سطح معاونان و بدون حضور کاترین اشتون و محمدجواد ظریف رییسان هیأت‌های مذاکره کننده ایران و گروه 1+5 برگزار می‌شود.

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و رییس هیات مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان روز دوشنبه در پایان اولین روز گفت‌وگوهای دوجانبه با وندی شرمن سرپرست هیات آمریکایی گفت: هنوز در مراحل اولیه هستیم و شش ساعت و نیم گفت‌وگو کردیم.

او افزود: تقربیا درباره همه مسائلی که مطرح است به خصوص تحریم‌ها بحث‌های مفصلی هم در سطح معاونان و هم در سطح کارشناسی صورت گرفت.

این مذاکره کننده ارشد ایران افزود: عصر سه شنبه گفت‌وگوهای دوجانبه با بقیه کشورهای 1+5 ادامه می‌یابد و چهارشنبه جلسه‌ای با همه اعضای گروه 1+5 خواهیم داشت.

عراقچی گفت: به دلیل آن که بحث‌ها خیلی جزئی و خیلی ریز شده است در برخی از موارد راه‌حل‌هایی وجود دارد و در بعضی از مراحل هنوز باید بیش‌تر تلاش و بحث شود.

وی با اشاره به این که در موقعیتی نیستیم که مذاکرات را قضاوت کنیم، گفت: فضای جلسات فضای بسیار خوبی است اما در این که به راه‌حل برسیم هنوز فاصله وجود دارد.

او در پاسخ این سوال که آیا بار دیگر گفت‌وگوهای دوجانبه ایران با مقامات آمریکایی در ژنو برگزار خواهد شد، گفت: صبح سه‌شنبه این گفت‌وگوها دوباره شروع می‌شود.

انتهای پیام

کد N632292