سردار عبداللهی: قرارگاه خاتم بازوی توانمند دولت است

قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با اشاره به توانمندی‌های علمی و اجرایی این قرارگاه، از تنگ شدن عرصه برای شرکت‌های خارجی و فراهم شدن بستر برای بخش خصوصی خبر داد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با اشاره به توانمندی‌های علمی و اجرایی این قرارگاه، از تنگ شدن عرصه برای شرکت‌های خارجی و فراهم شدن بستر برای بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، سردار سرتیپ عبداللهی در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما، یکی از رسالت‌های سپاه پاسداران را ورود به عرصه‌های مختلف بر اساس مقتضیات زمان بیان کرد و گفت: بر اساس اصل 147 قانون اساسی دولت می تواند از توان نیروهای مسلح در زمینه های مختلف استفاده کند.

وی افزود: بعد از پایان جنگ تحمیلی قرارگاه خاتم الانبیاء در مرحله اول به بازسازی مناطق آسیب‌دیده پرداخت و پس از آن وارد مرحله سازندگی شد.

عبداللهی سپاه را نیرویی مردمی دانست و گفت: امروز که 25 سال از تاسیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا می گذرد ، بالغ بر 2 هزار طرح ملی و استانی برای آبادانی و عمران کشور به همت این قرارگاه به بهره برداری رسیده است.

وی تصریح کرد: امروز هیچ طرحی در کشور وجود ندارد که مهندسان داخلی نتوانند آن را انجام دهند که نمونه بارز خودکفایی را می‌توان در فازهای 15 و 16 پارس جنوبی پس از آن که شرکت‌های خارجی آن را رها کردند، مشاهده کرد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء با بیان این که تجهیز، طراحی و بهره‌برداری از فازهای 15 و 16 پارس جنوبی به صورت صددرصد ایرانی است گفت: امروز 20 میلیون متر مکعب گاز از فازهای 15 و 16 پارس جنوبی به شبکه سراسری تزریق می شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا افزود : 4 میلیارد و 700 میلیون متر مکعب گاز از فازهای 15 و 16 پارس جنوبی به شبکه اصلی تزریق شده است.

وی افزود : در بخش زیرساخت های ریلی و جاده ای نیز قرارگاه طرح حرم تا حرم را از شهر مقدس قم تا شهر مقدس مشهد که مسافتی حدود 910 کیلومتر است در دست گرفته است.

عبداللهی گفت : 40 درصد سرمایه گذاری این طرح برعهده قرارگاه خاتم الانبیا و 60 درصد هم برعهده وزارت راه و شهرسازی است که باید قطعه قطعه آماده شود.

وی افزود : این طرح حدود 200 میلیارد تومان صرفه جویی سوخت دارد و در بحث مسائل زیست محیطی هم بسیار حائز اهمیت است.

عبداللهی با اشاره به حدود 730 کیلومتر تونل در دست احداث به همت قرارگاه تصریح کرد: تعریض جاده هراز در مجموعه ماست که ظرف مدت دو سال با آن شرایط سخت کوهستانی توانستیم 11 کیلومتر تونل احداث کنیم.

وی افزود: سد کرخه که بزرگترین سد خاکی و سد گتوند که بلندترین سد خاکی با حجم 5 و 5 دهم میلیارد متر مکعب و طول دریاچه بیش از 80 کیلومتر است از طرح های احداث شده توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاست.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در ادامه گفت: حدود 9 هزار و 500 کیلومتر خطوط انتقال آب، گاز و نفت توسط قرارگاه احداث یا در حال احداث شدن است و تا شعاع 70 کیلومتری طرح های خود محرومیت زدایی را انجام می دهیم.

عبداللهی با بیان این که قرارگاه 8 تا 10 هزار طرح محرومیت زدایی را در دست دارد گفت: ما در ساخت مسکن روستایی علاوه بر آبرسانی، در ساخت مسجد و مراکز درمانی پیش قدم هستیم.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت: امروز دشمن جبهه عمران و اقتصادی کشور را هدف قرار داده است و ما برای مقابله با این اقدامات نیاز به ایجاد شغل و تولید داریم.

وی افزود: هر دولتی که روی کار آمده است تلاش کرده‌ایم تا به عنوان بازوی توانمند دولت اقدامات گسترده‌ای را انجام دهیم چرا که قرارگاه خاتم الانبیا موتور محرک سازندگی است.

عبداللهی تصریح کرد: ما در دولت های گذشته تعاملات بسیاری داشتیم و اکنون هم به تعاملات خود با دولت ادامه می دهیم ضمن این که اختلاف نظر و اختلاف سلیقه در داخل کشور اختلاف اعتقادی محسوب نمی شود.

عبداللهی با اشاره به این که در طول دوران تحریم نه عقب‌نشینی و نه توقف کرده‌ایم، خاطر نشان کرد: سختی سبب خودکفا شدن می‌شود و با وجود تحریم توانسته‌ایم تجهیزات مورد نیاز پالایشگاه‌ها را تامین کنیم، در ساخت پالایشگاه‌ها و احیای آن‌ها 35 تا 50 درصد از تجهیزات داخلی استفاده کرده‌ایم.

عبداللهی گفت: توانسته‌ایم لایروب‌های غول پیکر، دکل‌های حفاری و لوله‌گذارهای بسیار قوی را بسازیم.

وی افزود: آماده هستیم تا در سال 30 هزار میلیارد تومان طرح را اجرا کنیم.

کد N632287