کری: لغو تحریم‌های روسیه به تصمیمات پوتین بستگی دارد

وزیر امور خارجه آمریکا گفت، اگر رئیس‌جمهوری روسیه درباره اوکراین «تصمیمات درستی» اتخاذ کند، تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا ظرف چند روز لغو می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با استقبال از آنچه که اقدامات‌ سازنده در چند روز گذشته توسط دولت روسیه خواند، هشدار داد که آینده اقتصادی این کشور در گرو تصمیمات ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است.

روبل، واحد پول روسیه روز سه‌شنبه با کمترین ارزش پولی در مقابل دلار آمریکا مواجه شد که خود آزمونی برای پوتین محسوب می‌شود که آیا توانایی رویارویی و نجات از ناملایمات اقتصادی و درگیری با غرب را دارد یا خیر.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: من دلایل جدی و حتمی دارم مبنی بر اینکه تحریم‌های غرب با هدف تغییر اجباری دولت در روسیه است.

وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران در لندن گفت: تحریم‌ها با هدف لطمه زدن به مردم روسیه نیست بلکه با هدف دعوت از پوتین به منظور انتخابی متفاوت است. این تحریم‌ها در صورت اقدامات و تصمیمات مناسب پوتین ظرف چند هفته و چند روز لغو می‌شود.

جان کری ادامه داد: ما به دنبال صدمه یا آسیب رساندن به مردم روسیه نیستیم. این هدف ما نیست آنچه که ما انجام می‌دهیم علیه مردم نیست، اما تمام این تحریم‌ها و لغو آنها به دولت روسیه بستگی دارد.

وی به مساله خط کنترل در شرق اوکراین اشاره کرد و گفت: در چند روز گذشته شاهد آرامش در این منطقه بوده‌ایم و همین امر می‌تواند امیدوار کننده و کمک باشد.

انتهای پیام

کد N632264