ابتکار عمل فواد معصوم درباره تحقق آشتی ملی در عراق

عراق,فواد معصوم

رئیس جمهوری عراق با بیان اینکه آشتی ملی واقعی تنها راه برای رهایی از تمامی مشکلات است، گفت: تحقق آشتی ملی نیاز به اراده‌ قوی دارد و تنها با نشست‌ها و کنفرانس‌ها به دست نمی‌آید.

رئیس جمهوری عراق با بیان اینکه آشتی ملی واقعی تنها راه برای رهایی از تمامی مشکلات است، گفت: تحقق آشتی ملی نیاز به اراده‌ قوی دارد و تنها با نشست‌ها و کنفرانس‌ها به دست نمی‌آید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق در دیدار با نیکلای ملادینف، فرستاده ویژه سازمان ملل به این کشور بر اهمیت حمایت این سازمان از عراق در مرحله حساس کنونی تاکید کرد و گفت: تلاش برای تحقق آشتی ملی واقعی که تنها راه برای رهایی از تمامی مشکلات است و به برقراری امنیت و صلح اجتماعی کمک می‌کند همچنان ادامه دارد.

وی گفت: ما برای اتخاذ اقدامات سرنوشت ساز و بازنگری در قوانین جهت تحقق آشتی ملی و برقراری امنیت و صلح و پیشرفت و شکوفایی تلاش می‌کنیم.

معصوم تاکید کرد: آشتی ملی مساله‌ای حیاتی برای جامعه است و تنها از طریق نشست‌ها و کنفرانس‌ها به دست نمی‌آید بلکه نیاز به اراده قوی و مشارکت فعال از سوی همگان دارد به ویژه اینکه در حال حاضر عراق بیش از هر زمان دیگری نیاز به آشتی و همبستگی دارد.

ملادینف نیز بر آمادگی سازمان ملل برای حمایت از عراق در تمامی زمینه‌ها تاکید کرد.

در همین راستا خالد شوانی، سخنگوی ریاست جمهوری عراق اعلام کرد: فواد معصوم برنامه کامل و طرح واضحی در خصوص آشتی ملی دارد که پس از تکمیل گفت‌وگوها با تمامی طرف‌ها عملی خواهد شد.

وی افزود: پیش نویس آشتی ملی در نشست‌های ریاست جمهوری و دولت مورد بررسی قرار گرفته و هماهنگی‌هایی با کمیته عالی آشتی ملی در کابینه صورت گرفته است.

شوانی خاطرنشان کرد: پیش نویس آشتی ملی از طریق دو روش انجام می‌شود یکی سیاسی که شامل دیدار میان گروه‌های ملی مختلف است و دوم قانونی که شامل بازنگری در برخی قوانین و اصلاح یا لغو آن و تحقق برخی خواسته‌های مشروع است.

انتهای پیام

کد N632247