ریاض منصور: دیدار کری و عریقات مثبت نبود/کری عریقات را تهدید به استفاده از وتو کرد

فلسطين

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه هنوز واشنگتن تصمیم نهایی را درخصوص قطعنامه‌های احتمالی شورای امنیت درباره تشکیل کشور فلسطین نگرفته است، گفت: ما امیدواریم که بتوانیم با همکاری شرکای خود راهکاری را برای پیشبرد روند صلح در منطقه و پایان دادن به مشکلات فلسطینی‌ها به دست آوریم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، یک مسوول فلسطینی نزدیک به هیات فلسطینی‌ که در لندن با جان کری، وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد، اعلام کرد: جان کری در این دیدار هیات فلسطینی به ریاست صائب عریقات مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین را تهدید کرده در صورتی که فلسطینی‌ها برای رفتن به شورای امنیت پافشاری کنند واشنگتن از حق وتو علیه پیش‌نویس قطعنامه پایان اشغالگری اسرائیل در اراضی فلسطینی در شورای امنیت استفاده می‌کند.

عریقات در پاسخ به کری گفت: ما در مقابل اگر آمریکا از حق وتو استفاده کند به سازمان‌های بین‌المللی و در راس آنها دادگاه کیفری بین‌المللی می‌پیوندیم.

کری همچنین تهدید کرد که به اعمال تحریم‌هایی علیه فلسطین می‌پردازد اما عریقات پاسخ داد که مردم فلسطین چیزی برای از دست دادن ندارند.

همچنین ریاض منصور، نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل اعلام کرد که دیدار میان عریقات و کری در لندن مثبت نبوده و فلسطینی‌ها تصمیم دارند تا برای ارائه پیش‌نویس قطعنامه پایان اشغالگری امروز (چهارشنبه) به شورای امنیت بروند.

وی گفت: کری چیزی جدیدی در مذاکرات ارائه نداده و با پیش‌نویس قطعنامه عربی و یا فرانسوی درخصوص فلسطین مخالفت کرده است.

در همین راستا جان کری در گفت‌وگو با خبرنگاران در لندن تصریح کرد: آمریکا هنوز تصمیم خود را درخصوص قطعنامه‌های شورای امنیت درباره تشکیل کشور فلسطین و پایان اشغالگری اسرائیل نگرفته است.

وی افزود: در حال حاضر زمان آن نیست که ما درخصوص قطعنامه‌های احتمالی شورای امنیت درباره فلسطین چیزی را پیش‌بینی کنیم.

کری تاکید کرد: در حال حاضر لازم است اوضاع در منطقه برای ایجاد راهکاری جهت تحقق صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها آرام شود، چراکه اوضاع کنونی دیگر برای دو طرف قابل تحمل نیست و ما تلاش می‌کنیم تا مذاکرات سازنده‌ای را با تمامی طرف‌ها جهت رسیدن به راهکاری مناسب آغاز کنیم.

وی همچنین اعلام کرد: ما با تمامی تلاش‌هایی که هدف آن کارشکنی در روند انتخابات اسرائیل باشد، مخالفیم و امیدواریم که بتوانیم با همکاری دیگر شرکا به راهکاری برای پیشبرد صلح در منطقه و پایان دادن به مشکلات فلسطینی‌ها دست یابیم.

کری موضع آمریکا را در قبال پیشنهادهای شورای امنیت درخصوص ایجاد چارچوب کاری مذاکرات مشخص نکرد اما بر اهمیت عدم مداخله برخی کشورها در انتخابات اسرائیل تاکید کرد.

وی افزود: اولویت باید توقف خشونت‌ها میان دو طرف اسرائیلی و فلسطینی و ایجاد شرایط مناسب برای ازسرگیری مذاکرات صلح باشد.

کری خاطرنشان کرد: واشنگتن مذاکرات سازنده‌ای را با اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها و مسوولان اروپایی درخصوص چگونگی توافق خشونت‌ها میان فلسطین و اسرائیل و از سرگیری مذاکرات صلح برگزار می‌کند و در نهایت جامعه جهانی یا دیگران تصمیم‌گیرنده نیستند بلکه طرف‌های ذی‌ربط هستند که تصمیم نهایی را می‌گیرند.

انتهای پیام

کد N632243