انتصاب قائم مقام وزارت خارجه آمریکا با موجی از انتقادها روبرو شد

سیاسی

انتخاب بلینکن قائم مقام وزیر امورخارجه آمریکا از سوی برخی سناتورها مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه،سنای آمریکا شب گذشته با انتصاب "تونی بلینکن" به عنوان قائم مقام وزارت امور خارجه آمریکا موافقت کرد.

این در حالی است که سناتورهای جمهوریخواه که تا پیش از آغاز به کار سنای جدید، در اقلیت هستند با انتصاب وی مخالف بودند، اما وی نهایتا توانست 55 رأی مثبت را در برابر 38 رأی منفی به دست آورد.

براساس گزارش های رسیده این انتصاب مورد انتقاد برخی سیاستمداران آمریکا قرار گرفته است .

 "جان مک‌کین" از سناتورهای جمهوریخواه مخالف بلینکن با بیان اینکه انتصاب قائم مقام جدید، نظامیان آمریکایی را در مورد تهدید قرار می‌دهد، گفت: وی نه تنها صلاحیت این پست را ندارد، بلکه به نظر من، او یکی از بدترین انتخاب‌هایی است که "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا انجام داده است.

بلینکن بخشی از یک سیاست خارجی شکست‌خورده است که امنیت آمریکا را به مراتب نسبت به گذشته کاهش داده است.

به گفته مک کین، بلینکن که پیش از این مشاور سیاست خارجی "جو بایدن" معاون وزیر امور خارجه آمریکا بوده  تمامی پیش‌بینی‌هایش به خصوص درباره تحولات خاورمیانه، اشتباه از آب درآمده است.

تائید بلینکن از سوی سنا، دوره فعالیت شرمن در پست قائم مقام موقت پایان یافته و وی بار دیگر تنها سمت معاونت امور خارجی را بر عهده خواهد داشت.

بلینکن مسئولیت عدم حصول توافق در مذاکرات هسته ای را بر عهده ایران گذاشت و گفت: "این به طور کامل به این بستگی دارد که آیا ایران می‌خواهد گام‌هایی را که لازم برداشته شود تا ما و شرکایمان اطمینان داشته باشیم که برنامه هسته‌ای آنها صلح‌آمیز است، یا نه."

این در حالی است که بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا هم که سال‌ها بلینکن را به عنوان مشاور در کنار خود داشته، عنوان کرد که وی در تمامی جهان، فردی "تحسین‌شده" به شمار می‌آید.