نامه‌های بن لادن سند محکومیت متهم حمله به سفارت‌های آمریکا

دادستان‌های آمریکایی قصد دارند تا از نامه‌های کشف شده در اقامتگاه «اسامه بن لادن» برای محاکمه «ابو انس اللیبی» که سال گذشته میلادی در عملیات سری آمریکا در لیبی بازداشت شد، استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «ابو انس اللیبی» با نام اصلی «نزیه عبدالحمید الرقیعی» از اعضای گروه القاعده در کشور لیبی بود. وی که یکی از عاملان حمله به سفارت آمریکا در دو کشور تانزانیا و کنیا در سال ۱۹۹۸ محسوب می‌شود، در پنجم اکتبر ۲۰۱۳ توسط نیروهای آمریکا و با کمک اف.‌بی.‌آی و سیا در شهر طرابلس لیبی در یک عملیات سری بازداشت و به آمریکا منتقل شد. در جریان انفجارهای سال 1998 در تانزانیا و کنیا 224 تن کشته شدند.

در سپتامبر ۲۰۱۲ شبکه سی‌.ان.‌ان گزارش داده بود که ابو انس اللیبی پس از تقریباً یک دهه زندانی بودن در ایران به کشور لیبی بازگشته است.

دادستان‌های نیویورک می‌خواهند با برگزاری دادگاه مرتبط با جرایم تروریسمی نامه‌هایی که میان اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده و اللیبی رد و بدل شده بود، به هیات منصفه نشان داده و ثابت کنند که وی یکی از اعضای فعال القاعده بوده است.

دادستان‌ها از «لویس کاپلان» قاضی منطقه‌ای آمریکا درخواست کرده‌اند تا اجازه دهد این «مدارک بسیار مهم» علیه ابو انس اللیبی استفاده شود. با این حال اللیبی می‌گوید که در حملات به سفارت‌های آمریکا در تانزانیا و کنیا که در جریان آن ده‌ها آمریکایی کشته شدند، نقشی نداشته است.

دولت آمریکا تلاش می‌کند تا شش نامه‌ای که بین ژوئن 2010 تا آوریل 2011 میان بن لادن و این متهم رد و بدل شده، به هیات منصفه نشان دهند. گفته‌ می‌شود که مقام‌های آمریکایی نامه‌های مذکور را از اقامتگاه بن لادن در ابیت‌آباد پاکستان کشف کردند. رهبر سابق القاعده در دوم مه 2011 در جریان عملیات نیروهای ویژه آمریکا کشته شد.

اگرچه وکیل ابو انس اللیبی، مظنون حمله به سفارتخانه‌های آمریکا در آفریقا، در این باره اظهارنظر نکرده است اما دادستان‌ها می‌گویند دو نامه‌ای که خود اللیبی نوشته است، نشان می‌دهد که وی عضو فعال القاعده بوده است. دادگاه وی قرار است 12 ژانویه برگزار شود و در درخواست مقام‌های آمریکایی آمده است که اسناد موثقی وجود دارد که نشان می‌دهد القاعده برای کشتن آمریکایی‌ها برنامه‌ریزی کرده بود.

انتهای پیام

کد N631687