تحلیل رییس‌ سابق صداوسیما از حوادث سال 88

ضرغامي

رییس سابق صداوسیما گفت: خود آقای کروبی از فضای فتنه جداست و تنها دنباله روی موسوی شده، من این را به خودشان گفته بودم.

رییس سابق صداوسیما گفت: خود آقای کروبی از فضای فتنه جداست و تنها دنباله روی موسوی شده، من این را به خودشان گفته بودم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عزت الله ضرغامی در سومین همایش دانشگاه سدی دربرابر فتنه اظهار کرد: کار شما دانشجویان بسیار ارزشمند است. شما کارهای بزرگی کرده‌اید اوایل انقلاب با جمعی از دانشجویان پیش امام (ره) رفتید و به ایشان گفتید که کارهای انقلابی باعث شده خوب به درسمان نرسیم. ایشان به ما گفتند که از دانشجویان پیشروی مسلمان هستید و فضای دانشگاه را برای آینده آماده کنید و به مردم کمک کنید اشکالی ندارد که به درستان لطمه بخورد بنابراین قدر این فضا را بدانید.

وی ادامه داد: کار شما بصیرت افزایی و روشنگری است باید این را ترویج کنید. یکی از علمای بزرگ که در قید حیات نیستند سال‌ها قبل گفتند که امام حسین(ع) به واسطه اربعین جهانی خواهد شد. دیدید که جمعیت 20 میلیونی در کربلا چگونه جهان را متحیر کرد. از آغاز تاریخ زندگی بشر چنین تجمعی وجود نداشته است.

ضرغامی با اشاره به لغو سخنرانی‌ها در دانشگاه‌ها گفت: شاید برای شما سخت باشد که عده‌ای برنامه‌هایتان را در دانشگاه‌ کنسل کنند. شما که دانشجوی مسلمان هستی و وابستگی به نظام دارید اگر مسئولی اشتباهی کند کار شما سخت می‌شود. می‌دانم همه این‌ها سخت است ولی این سختی لذت دارد.

وی با بیان اینکه خانواده شهدا در چشم ما جا دارند، یادآور شد: چقدر خوب است که در برنامه‌های این‌چنینی از خانواده شهدا تقدیر می‌کنیم. شخصیت‌های بزرگ انقلاب در مورد فتنه فرمایشات خوبی کرده‌اند مثل آقای صفارهرندی و شریعتمداری. ما زمانی که مسئولیت بر عهده داشتیم بیشتر عمل می‌کردیم اما حالا یواش یواش می‌توانیم در موردش صحبت کنیم. امروز مساله فتنه و قبحش مشخص شده. حوادث لیبی، سوریه و دیگر همسایگان ما نشان داد که اگر فتنه به نتیجه می‌رسید چه بر سر اسلام و ایران می‌آمد. دیدید که حتی بعد از آن غوغاها به سرعت عده‌ای گفتند تقلب نبوده؛ حتی رهبر معظم انقلاب با استفاده از حکم حکومتی چند روز اعلام نتیجه بررسی شورای نگهبان را عقب انداختند و با تمام نمایندگان کاندیداها جلسه گذاشتند. من در آن جلسه نبودم اما وقتی شنیدم به اوج مظلومیت ایشان پی بردم.

رییس سابق صدا و سیما همچنین تصریح کرد: فتنه یک گرد و غبار است زمانی که صدام حمله کرد می‌دانستیم باید چه کنیم اما فتنه متفاوت است. همان خواصی که رهبری در فرمایشات تاریخی‌شان سال‌ها پیش در موردشان صحبت کردند بعد از انتخابات سال 88 جواب انتخابات را برنتافتند و اسم تقلب را بیرون آوردند. اصلا از قبل از انتخابات با پخش سرودهای چریک‌های فدایی در استادیوم آزادی و یا شعارهایی که اگر تقلب بشود بیرون می‌ریزیم و یا مصاحبه مکرر آن سرکار خانم که بارها به خبرنگار گفتند اگر اسم کاندیدایمان بیرون نیاید، مردم بیرون بیایند نشان می‌داد که می‌خواهند چه کنند.

وی گفت: توصیه مقام معظم رهبری این بود که همه آن 13 میلیون نفر خط و مشی‌ای که بعد از انتخابات ادامه پیدا کرده را ندارند. الان حق و باطل قاطی شده و باید آن‌ها را از هم جدا کنیم. به این می گویند بصیرت. بصیرت بالاتر از آگاهی است.

ضرغامی با اشاره به موضع گیری ناطق نوری در مورد فتنه در 25 بهمن 88 خاطرنشان کرد: با اینکه آقای ناطق نوری از برخی مسائل ناراضی بودند اما بعد از انتخابات در 25 بهمن با صحبت‌هایی که با ایشان داشتم در مورد فتنه موضع گرفتند. برخی از سران کشور نتوانستند این کار را بکنند. فتنه طوری است که بعضی‌ها نمی‌توانند در آن موضع بگیرند. نظر من در مورد آقای خاتمی همین است.

وی ادامه داد: من بین موسوی و کروبی فاصله می‌گذارم. موسوی آگاهانه‌تر از کروبی حرکت می‌کرد و آقای کروبی کمتر در جریان مسائل خارج بود. این نظر کارشناسی من است. آقای خاتمی با همه ویژگی‌هایی که داشت و نقدی که خیلی ها به او وارد کردند گرفتار فتنه شد و سخت است که از آن برگردد. او تا آخرین لحظه اسیر بازی موسوی بود.

رییس سابق صدا و سیما در ادامه گفت:‌ یادتان می‌آید که خاتمی در یک مجلس بسیار سرد و یخ در حضور چند خبرنگار اعلام کاندیداتوری کرد. دو روز بعد هم موسوی کاندیداتوری‌اش را اعلام کرد. خاتمی نیامد و موسوی او را فریب داد. من در این سه دوره رییس جمهوری که دیدم یک سالش با آقای خاتمی بود و هیچ مشکلی با او نداشتیم. چون معتقد بودیم ایشان از سرمایه‌های نظام هستند مجلس تقدیری پس از پایان ریاست جمهوری اش برپا کردیم.

وی با اشاره به حوادث سال 88 یادآور شد: شب دوم پس از انتخابات هم پیش آقای کروبی و هم پیش آقای موسوی رفتم. به آقای کروبی گفتم که این حرکت شما خسارت هایی به بار می‌آورد و دنباله‌رو موسوی شده‌اید. من ایشان را از دوران مجلس ششم که پشتیبان صداوسیما بودند می‌شناختم.

ضرغامی گفت: امروز بطلان فتنه روشن شده، بعضی ها که فعال فتنه بودند امروز مدعی رهبری و مدیریت کلان کشور شده‌اند. موسوی از من خواست که در تلویزیون سخنرانی کنم با این که تصمیم سختی بود اما من گفتم که اشکالی ندارد و بیایند با کسی مثل آقای حداد عادل چند ساعت صحبت کنند اما او می‌گفت که نباید تنها بیایم،‌ بیانیه‌ای دارم و باید آن را برای مردم بخوانم. نمی‌شد که او را تنها بگذاریم تا بیاید و به همه مردم نظرش را بگوید.

در ادامه این مراسم از عزت الله ضرغامی توسط انجمن مستقل دانشجویان دانشگاه تهران تقدیر و تشکر شد. همچنین علی‌رام نورایی بازیگر فیلم قلاده های طلا نیز بر روی صحنه آمد و مورد تقدیر قرار گرفت. در انتها نیز از دو تن از خانواده شهدای فتنه تقدیر شد.

انتهای پیام

کد N631676