نخست‌وزیر اوکراین افزایش کمک‌های ناتو و اتحادیه اروپا را خواستار شد

ناتو,اوكراين

نخست‌وزیر اوکراین از ناتو خواست تا برای کمک به ارتش کشورش که قادر به سرکوب شورش تحت حمایت روسیه در شرق اوکراین نیست، کمک بیشتری کند و از اتحادیه اروپا نیز خواست تا فورا کمک مالی خود به این کشور را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین گفت: برای ما بسیار دشوار است تا با یک کشور اتمی که تا دندان مسلح است، مبارزه کنیم.

وی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به تلاش برای از بین بردن اوکراین مستقل متهم کرد.

یاتسنیوک در مقر ناتو گفت: از ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در خصوص ایجاد یک استراتژی جدید دفاعی و امنیت ملی برای اوکراین درخواست کمک کرده‌ام. من همچنین به دنبال حمایت بیشتر از وزارت دفاع و وزارت امنیت کشور اوکراین هستم تا موقعیت ارتش و گارد ملی این کشور بهبود یابد.

وی به جزئیات این مساله اشاره‌ای نکرد و استولتنبرگ نیز هنوز درباره پاسخ ناتو به این درخواست هیچ اظهارنظری نکرده است.

سپس یاتسنیوک، در مراسم معارفه "شورای همکاری" میان اوکراین و اتحادیه اروپا شرکت کرد که قرار است زمینه همکاری سیاسی و الحاق اقتصادی اوکراین با اتحادیه اروپا را فراهم کند.

وی گفت: دولتم متعهد اصلاحات قانونی و بازار آزاد شده اما اقتصاد اوکراین به خاطر درگیری‌های کنونی با روسیه نابود شده است. به خاطر اقدامات تهاجمی روسیه، اوکراین 20 درصد از بازده اقتصادی خود را از دست داده است. اجازه دهید خلاصه بگویم: ما به کمک مالی نیاز داریم.

یوهانس هان، کمیسیونر توسعه اتحادیه اروپا نیز گفت: بهترین پاسخ به افرادی که تلاش می‌کنند اوکراین را بی ثبات کنند، تبدیل اوکراین به یک کشور امن و پررونق است که برای تجارت آمادگی دارد. با این حال افزایش چشمگیر کمک مالی خارجی تا پیش از برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در اوایل سال 2015 میلادی، بعید به نظر می‌رسد.

انتهای پیام

کد N631262