آغاز دومین روز مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا

دومین روز مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا در ژنو آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هیات‌های مذاکره کننده ایران و آمریکا به سرپرستی سیدعباس عراقچی و وندی شرمن، معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا در ژنو برای روز دوم دیدار کردند. این دیدار در چارچوب مذاکرات هسته‌ای و در ادامه مذاکرات جامع در دوره هفت ماهه تمدید مذاکرات انجام می‌شود.

این دور از گفت‌وگوها با محوریت ارزیابی ایده‌ها و پیشنهادهای ارائه شده در آخرین دور مذاکرات در وین انجام می‌شود و برای اولین‌بار است که گفت‌وگوهای ایران و گروه 1+5 در سطح معاونان و بدون حضور کاترین اشتون و محمدجواد ظریف رییسان هیأت‌های مذاکره کننده ایران و گروه 1+5 برگزار می‌شود.

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و رییس هیات مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در ژنو پس از پایان گفت‌وگوهای دوجانبه روز گذشته با مقامات آمریکایی گفت: هنوز در مراحل اولیه هستیم و شش ساعت و نیم گفت‌وگو کردیم.

او افزود: تقربیا درباره همه مسائلی که مطرح است به خصوص تحریم‌ها بحث‌های مفصلی هم در سطح معاونان و هم در سطح کارشناسی صورت گرفت.

این مذاکره کننده ارشد ایران افزود: عصر سه شنبه گفت‌وگوهای دوجانبه با بقیه کشورهای 1+5 ادامه می‌یابد و چهارشنبه جلسه‌ای با همه اعضای گروه 1+5 خواهیم داشت.

عراقچی گفت: به دلیل آنک ه بحث‌ها خیلی جزئی و خیلی ریز شده است در برخی از موارد راه‌حل‌هایی وجود دارد و در بعضی از مراحل هنوز باید بیش‌تر تلاش و بحث شود.

وی با اشاره به این که در موقعیتی نیستیم که مذاکرات را قضاوت کنیم، گفت: فضای جلسات فضای بسیار خوبی است اما در این که به راه‌حل برسیم هنوز فاصله وجود دارد.

او در پاسخ این سوال که آیا بار دیگر گفت‌وگوهای دوجانبه ایران با مقامات آمریکایی در ژنو برگزار خواهد شد، گفت: صبح سه‌شنبه این گفت‌وگوها دوباره شروع می‌شود.

انتهای پیام

کد N631168