همایش وقف و رسانه

جنتی: سازمان اوقاف، شبهات مردم را برطرف کند

وقف,سازمان اوقاف,علي جنتي

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما هرچه قدر در راستای ترویج فرهگ وقف، آسیب شناسی و اطلاع‌رسانی بیشتری داشته باشیم موفق‌تر می‌شویم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی جنتی در ششسمین همایش وقف و رسانه که با حضور جمعی از اصحاب رسانه و خانواده‌های شهدا در تالار وحدت برگزار شد با بیان این‌که «وقف فقط مختص ما مسلمانان نیست» اظهار کرد: به گفته سعدی "بنی آدم اعضای یکدیگرند" وقف یک حس نوعدوستی است که در تمام انسان‌ها از قبل و بعد از اسلام بوده و هست.

وی ادامه داد: وقف یک سنت شایسته‌ای است که در بین همه جوامع وجود دارد و در بین ما مسلمانان هم هست. در غرب بسیاری از مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی درآمدهای خود را از موقوفات دارند و خیلی از افراد دارایی خود را در راه علم، دانش و مطالعات وقف کرده‌اند. مثلاً دانشگاه هاروارد یکی از این مراکز علمی و دانشگاهی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امروز بسیاری از کلیساها که در کشور خود ما هم وجود دارد از موقوفات است و این نشان از آن دارد که پیروان سایر ادیان الهی نیز به وقف اهمیت می‌دهند. اوج موقوفات در ایران اسلامی در دوره صفویه بود به خصوص در زمان شاه عباس صفوی. در فرهنگ اسلام ما وقف یک سنت مقدس است که باید همواره مورد توجه قرار گیرد. ما در کشورمان شهرهایی داریم که سرتاسر آن شهر وقف است مثل شهر سرخس یا بخشی از شهر یاسوج.

جنتی ادامه داد: در هر زمانی با توجه به نیازهای آن زمان وقف‌هایی صورت گرفته است. در دوران حاضر نیز باید نیازهای جامعه را بشناسیم و در این زمینه وقف کنیم. امروز در حوزه فرهنگ نیازمند وقف‌های زیادی هستیم. مثل ساخت کتابخانه ملی، اهدای کتاب و همچنین ساخت فیلم‌هایی در رابطه با فرهنگ وقف.

وی خاطرنشان کرد: در این چند سال اخیر سازمان وقف تلاش‌های بسیار زیادی برای ترویج وقف داشته است. ما در رشته‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی نیز نیازمند وقف هستیم. همکاری بین وقف و رسانه باید دوطرفه باشد. یعنی هم باید اوقاف از رسانه‌های مکتوب، تصویری و مجازی استفاده کنند و هم سازمان اوقاف برای ترویج فرهنگ وقف به رسانه‌ها کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: یکی از کارهایی که سازمان اوقاف می‌تواند برای ترویج این مسأله داشته باشد این است که شبهات را در بین مردم از بین ببرد. مثلاً بر روی سایت سازمان بگذارد که حق تولیت سازمان را چه کار می‌کند و در چه راستایی از آن بهره می‌برند. مردم اینگونه از اطلاعات سازمان آگاه می‌شوند و این آگاه سازی خود می‌تواند ایجاد اعتماد کند.

جنتی تأکید کرد: ما هرچه قدر در راستای ترویج فرهنگ وقف، آسیب شناسی و اطلاع‌رسانی بیشتری داشته باشیم موفق‌تر می‌شویم. یکی از کارهایی که رسانه می‌تواند برای اوقاف انجام دهد این است که واقفان بزرگ را برای افکار عمومی معرفی کند و به ترویج فرهنگ وقف کمک کند.

در ادامه این مراسم صوفی مدیر صدای سازمان صداوسیما با بیان این‌که «در دین اسلام همواره ابعاد و اقداماتی برای توجه به هم‌نوعان وجود دارد» تأکید کرد: جامعه اسلامی همواره بر عدالت تأکید دارد. صدقه، وقف،‌ انفاق و امثال اینها از جمله سنت‌های حسنه‌ای است که می‌تواند زمینه‌ساز عدالت اجتماعی در جامعه باشد.

وی ادامه داد: رمز جاودانگی یک تفکر استفاده از ابزار هنر است. حماسه عاشورا بزرگترین، ماندگارترین و زیباترین هنری است که تا به حال در جهان خلق شده و علت این ماندگاری این است که حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) با کار رسانه‌ای که انجام دادند این فرهنگ را ماندگار کردند.

مدیر صدای سازمان صداوسیما تأکید کرد: بهترین تفکری که اکنون رسانه‌ها می‌توانند ترویج بدهند تفکر وقف است. در یک زمانی نیاز بود مسجد و مدرسه ساخته شود و اکنون تغییراتی ایجاد شده و نیازمند تأسیس مراکز علمی و دانشگاهی هستیم. وقف و رسانه هر دو باید برای یکدیگر مفید باشند. از جمله کارهایی که رسانه می‌تواند برای رسانه انجام دهد معرفی وقف و دعوت از واقفان، برگزاری سمینار و گفت‌وگو است.

صوفی در پایان گفت: کاری که سازمان اوقاف و امور خیریه می‌تواند برای رسانه‌ها انجام دهد این است که برای تولید برنامه‌هایی در رادیو، تلویزیون و رسانه‌ها به این سازمان کمک کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم از کتاب "فرهنگ وقف" توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی،‌ شرفخانی و علیرضا دبیر و حسن ربیعی رونمایی شد. همچنین رونمایی از پوستر "وقف، چشمه همیشه جاری" از دیگر برنامه‌های این همایش بود.

همچنین در این مراسم از بازیگران سریال "پرده‌نشین" از جمله ویشکا آسایش، مهران رجبی، هومن برق‌نورد، آتیلا پسیانی و تهیه‌کننده این سریال تقدیر شد.

تقدیر از خانواده‌های شهدا و جمعی از خبرنگاران و مدیران مسئول رسانه‌ها در حوزه وقف از دیگر برنامه های این همایش بود.

انتهای پیام

کد N631032