سراج در جمع مدیران سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد

کارهای میان‌مدت و بلندمدت برای مبارزه با فساد، جای خود را به اقدامی فوری دهد

سازمان بازرسي كل كشور

رییس سازمان بازرسی کل کشور پس از برگزاری همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد و به دنبال آن مرقومه رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارتباط با این همایش و تاکید ایشان به اقدام قاطع و اساسی در مقابله با فساد و ملموس‌شدن آن برای آحاد جامعه، بر اقدامات قاطع و اساسی در مقابله با فساد تاکید کرد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور پس از برگزاری همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد و به دنبال آن مرقومه رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارتباط با این همایش و تاکید ایشان به اقدام قاطع و اساسی در مقابله با فساد و ملموس‌شدن آن برای آحاد جامعه، بر اقدامات قاطع و اساسی در مقابله با فساد تاکید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ناصر سراج در جمع مدیران سازمان بازرسی کل کشور گفت: قصد داشتم به روال معمول درباره بازرسی، نقاط قوت و ضعف، فعالیت‌های همکاران در سازمان صحبت کنم، اما وقوع رخدادی مهم در روزهای اخیر، ذهن مرا بسیار به خود مشغول کرده است، به‌گونه‌ای که ساعت‌ها درباره آن با خود اندیشیدم و با دوستان و همکاران درباره آن سخن گفتم و گمان می‌کنم مسأله‌ای است که نباید به‌سادگی از آن گذشت یا آن را چون موجی دانست که می‌آید و می‌رود، بلکه باید درباره آن بسیار گفت و از آن مهم‌تر، دست به اقدامات عملی زد.

وی ادامه داد: هفته گذشته، همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد با حضور رؤسای محترم سه قوه در تهران برگزار شد. اگرچه این مسأله فی‌نفسه می‌تواند حائز اهمیت زیادی باشد، اما آنچه ذهن بنده را بسیار به خود مشغول کرده است این همایش و بحث‌های مطرح‌شده در آن نیست، بلکه مرقومه رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارتباط با برگزاری این نشست بود. مرقومه‌ای که جای شادی و جای تأسف داشت،البته هم دلگرم‌کننده بود و هم حزن‌آور.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه جای شادی داشت که رهبری انقلاب با چشمان تیزبین خویش، مسایل را نه در لایه‌های سطحی، بلکه در عمق آن نظاره‌گر هستند، افزود: جای تأسف هم داشت؛ زیرا این چندمین بار در طول سال‌های اخیر بود که ایشان به زبان‌ها و الحان مختلف این مسأله را گوشزد کرده و متأسفانه به دلیل ناخشنودی از اوضاع، بار دیگر به تکرار آن اقدام کردند. دلگرم‌کننده بود، زیرا مردم به‌طور کلی و دستگاه‌های نظارتی به‌طور خاص از وجود یک حامی قدرتمند و تیزبین در مقابله با فساد، احساس خشنودی می‌ کنند، اما حزن‌آور بود به این دلیل که رهبری معظم انقلاب اسلامی هر از چندی باید مسأله‌ای را که بارها گوشزد کرده بودند، بار دیگر به رخ مسئولان بکشند.

سراج تصریح کرد: نقطه محورین مرقومه مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با فساد در دو گزاره خلاصه می‌شد؛ اقدام قاطع، نتیجه ملموس. ایشان از نبود اقدامات قاطع، اظهار نارضایتی داشتند. اقدام قاطعی که در لابه‌لای بحث‌ها و گفت‌و‌گوها و سمینارها و همایش‌ها به دست فراموشی سپرده شده بود، البته چنان‌که ایشان خود فرمودند «نفس اهتمام بر امر مبارزه با فساد قابل تحسین است»، اما کار نباید به همین جا ختم شود؛ زیرا از گفتار صرف، بررسی تنها و سخنان جذاب و پرشور، هیچ معجزه‌ای بیرون نخواهد آمد، آنچه منشأ اثر است اقدام و در مورد فساد، البته اقدام قاطع و اساسی است.

وی در ادامه با اشاره به بیانات رهبری خاطرنشان کرد: ایشان همچنین فرمودند: «این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟». این جمله حکایت از آن دارد که دیگر زمان بحث و گفت‌و‌گو و گردهمایی و سخنرانی پایان یافته است. پزشکی که وضعیت بیمار خود را می‌داند باید دست به اقدام عملی بزند و معاینه کردن دوباره و چندباره بیمار و سخن گفتن از بیماری او، البته کاری بی‌ثمر است و بیمار را به‌سوی وضعیت بدتر سوق خواهد داد. اگر سارقی در حال بالا رفتن از دیوار یک منزل به قصد سرقت باشد، سخن گفتن از این‌که باید با جرم ریشه‌ای برخورد کرد، ساختارها را بهبود بخشید، وضع اقتصادی را ارتقا داد و مواردی مانند آن‌که البته مسایل مهمی هستند، نه‌تنها در وضعیت فعلی، مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه به انجام جرم و به یغما رفتن اموال صاحب‌خانه منجر خواهد شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: جای هیچ شکی نیست که مبارزه و مقابله با فساد فرایندی میان‌مدت و بلندمدت است و نیازمند بررسی‌ها و تحقیقات علمی و بحث‌های فراوان است، اما زمانی که فساد ریشه‌های خود را تقویت کرده و در حال پیشروی است و همچون بیماری سرطان بر پیکره فرد چنگ انداخته است، انجام کارهای میان‌مدت و بلندمدت باید جای خود را به اقدامی فوری، اساسی و قاطع بدهد. در واقع چنین اقداماتی قاطع و فوری است که نتایج ملموس خود را نشان خواهد داد. نتایج ملموسی که دومین بخش از سخنان مقام معظم رهبری را تشکیل می‌داد.

وی گفت: بنابر این خواسته رهبری معظم انقلاب در مقطع کنونی، اقدام قاطع و اساسی و به دنبال آن بروز نتایج ملموس است. این مسأله هیچ منافاتی با انجام کارهای ریشه‌ای و بنیادین در جامعه ندارد. اما چنین کارهایی ریشه‌ای نیازمند زمان‌هایی وسیع‌تر و شرایطی آرام‌تر است. بیماری باید با اقدام قاطع و فوری پزشک، مورد مقابله قرار گیرد و زمانی که حالت آرامش و تثبیت در وضعیت او پیش آمد، نوبت به فعالیت‌های میان‌مدت و بلندمدت برای تثبیت بیشتر وضعیت سلامت می‌رسد.

سراج تصریح کرد: من در اینجا از همکاران گرامی خود در سازمان بازرسی می‌خواهم تا با نصب‌العین قرار دادن سخنان رهبر معظم انقلاب، با اقداماتی قاطع و اساسی و بدون اغماض و البته با دقت و ریزبینی، به مقابله با فساد و به‌ویژه گلوگاه‌های آن مبادرت ورزند تا طعم شیرین نتایج ملموس آن، خاطر رهبری و ملت شریف ایران را خشنود سازد.

انتهای پیام

کد N630988