آیت‌الله آملی لاریجانی در دانشگاه علوم قضایی:

قانون باید در ایجاد و نگهداری امور اخلاقی تلاش کند

سیاست داخلی

امروز که بحث بهشت و جهنم اجباری مطرح شده است٬ بحثی که مطرح می‌شود این است که حاکمیت آیا اصلا می‌تواند در امور اخلاقی دخالت داشته باشد یا نه.

ریاست قوه قضاییه با بیان اینکه ما امروزدنبال تحول در ساحتهای مختلف قوه قضاییه هستیم تصریح کرد: باید ماهیت تحولات صورت گرفته است٬ برای همه شناخته شود و همه باید در این قوه به یک فهم مشترکی از این تحولات برسیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت‌الله آملی لاریجانی ریاست قوه قضاییه در سخنرانی که امروز صبح در دانشگاه علوم قضایی خدمات اداری با اشاره به مراسم اربعین حسینی گفت: مراسم پیام روشنی برای استکبار داشته است که این پیام این است که اسلام و شیعه یک نیروی جمعی پایان‌ناپذیر است که در مقابل استکبار همیشه ایستاده است.

وی ادامه داد: با توجه به وقایعی که در منطقه در چند ماه اخیر رخ داده است٬ عقلانیت و حقانیت شیعه بیشتر آشکار شده است که نمونه‌ای از این وقایع را می‌توان کارهای غیرمعقول نیروهای تکفیری دانست که به عنوان اسلام دنبال محو اسلام هستند.

ریاست قوه قضاییه در ادامه با اشاره به حضور خود در دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری گفت: امروز خیلی خوشحالم که در جمع شما عزیزان حضور دارم. این دانشگاه از زمان افتتاح تا امروز سیر تکاملی را طی کرده است و نقش موثری را در قوه قضاییه داشته است.

وی افزود: اما ما باید بدانیم آنچه که شایسته بوده است٬ نتوانستیم خدمات لازمی را برای این دانشگاه انجام دهیم که دلیل این موضوع مشکلات مالی بوده است و لی معتقدم با تلاش و کوشش می‌شود شرایط بهتری را مهیا کرد و در آینده‌ای نه چندان دور وضعیت علمی این دانشگاه بهبود یابد.

ریاست قوه قضاییه با بیان اینکه ما امروز دنبال تحول در ساحت‌های مختلف قوه قضاییه هستیم تصریح کرد: اما تحولی که صورت گرفته است٬ باید ماهیت آن‌ها برای همه شناخته شود و همه باید در این قوه به یک فهم مشترکی از این تحولات برسیم.

آملی لاریجانی گفت: قبول دارم این کار کار آسانی نیست ابتدا باید از زمان بررسی تحول آغاز کنیم که نیاز به یک نگاه دست دومی دارد.

وی گفت: این تحولات را در بسترهای متفاوتی آغاز کرده کرده‌ایم؛ از جمله انگیزه در فهم، ساختار تحول در مدیریت اجرایی و به خصوص تحول در اراده را دنبال می‌کنیم چون ما اعتقاد داریم در صورتی که اراده نباشد موضوعات و تحولات در بخش‌های دیگر اتفاق نمی‌افتد.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: تحول٬ مسیر‌ها و محورهای مختلفی دارد یکی از محورهای آن٬ محور تحول اخلاقی است که  معتقدم اخلاق یک مسئله اساسی است و در همه ساحت‌ها دخالت دارد.

وی گفت: باید توجه کنیم که اخلاق در قوه قضاییه و هم بیرون از قوه قضاییه نقش اصلی در اعمال ما بازی می‌کند.

وی گفت: در دنیایی زندگی می‌کنیم که سقوط اخلاقی یکی از اوصاف بارز آن است که نمونه آن را می‌توانیم به افتضاحی که اخیرا در آمریکا رخ داده است و بحث شکنجه سازمان سیا مطرح شده است٬ اشاره کنیم که حتی دیک چنی وزیر اسبق دفاع آمریکا گفته است من به این موضوع افتخار می‌کنم و این نشان می‌دهد که چقدر ما در این دنیا با سقوط اخلاقی مواجه هستیم.

آملی لاریجانی با اشاره به حمله آمریکا به عراق نیز گفت: این حمله نیز خود نمونه دیگری از سقوط اخلاقی در جهان امروز بود که کشوری با بهانه واهی به کشور دیگر حمله کرد و هزاران نفر کشته شدند اما هنوز ادعای حقوق بشر دارند.

وی گفت: ما این نوع موضوعات را به وضوح در دستگاه قضایی این کشور‌ها مشاهده می‌کنیم؛ از جمله پلیسی که یک سیاه‌پوست را بی‌دلیل کشته بود اما دستگاه قضایی آمریکا آن را تبرئه کرد.

آملی لاریجانی افزود: عرض من این است که سقوط اخلاقی در همه جا به چشم می‌خورد بنابراین ما امروز از حیث نظر و عمل با این موضوع درگیر هستیم و باید برای این بحث باب جدیدی را باز کنیم.

آملی لاریجانی با اشاره به فلسفه وجودی انسان گفت: انسان باید هم به دنبال تعالی در زندگی خود باشد و هم به دنبال عبودیت به حق تعالی؛ به طور مثال اگر انسان را یک پرنده فرض کنیم نباید طوری باشد که فقط یک بال آن بزرگ و بال دیگر آن کوچک باشد چراکه در این حال نمی‌تواند پرواند کند و به سعادت دست یابد.

رئیس دستگاه قضایی گفت: امروز در شرایطی زندگی می‌کنیم که باید اخلاق را جدی بگیریم و دستگاه قضایی نیز باید این موضوع را بسیار جدی قلمداد کند و باید بدانیم اخلاق چگونه با ساختار‌ها و به خصوص شخصیت قاضی ربط پیدا می‌کند.

وی گفت: بعثت پیامبر(ص) را در راستای اکمال اخلاق می‌دانم و اعتقاد دارم که رسالت اصلی اکمال و اتمام اخلاق بوده است و مسئله مهمی که ما باید به آن توجه کنیم این است که بدانیم چگونه باید زندگی کنیم و بحث و مسئله اصلی اخلاق چگونه با این زندگی در ارتباط است ما باید تفسیر درستی از خودمان داشته باشیم تا بتوانیم در مسیر حق تعالی حرکت کنیم و عرض اصلی من این است که انسان می‌رود و این بدن پوسیدنی است و ما در دنیای دیگر قرار می‌گیریم و آن چیزی که در آنجا حاضر است اعمال ما خواهد بود و بنابراین آن‌چیزی که مهم است این است که ما چکار می‌کنیم و چگونه زندگی می‌کنیم و نقش اخلاق را نباید فراموش کنیم.

وی با اشاره به نقش اخلاق گفت: اخلاق حتی می‌تواند نقش اساسی در علم قاضی ایفا و در آن دخالت کند و این نشان می‌دهد انسانی که تقوا پیشه کند بحث‌های علمی خود به خود برای آن روشن می‌شود و اخلاق و شناخت نقش موثری دارد.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: این بحث بسیار مهم است از این جهت که باید قبول کنیم نقش دولت و حاکمیت در اخلاق چیست و نقش قوانین در این حوزه چگونه می‌تواند باشد و آثار بسیار فوق‌العاده مهمی را این بحث خواهد داشت.

وی تصریح کرد: مسئله مهم این است که آیا حاکمیت می‌تواند در امور اخلاقی به تقنین بپردازد و برای آن‌ها مجازات در نظر بگیرد و با اقدامات قانونی امور اخلاقی را الزام‌آور کند و به ترویج اخلاق بپردازد.

رئیس دستگاه قضا خاطر نشان کرد: امروز که بحث بهشت و جهنم اجباری مطرح شده است بحثی که مطرح می‌شود این است که حاکمیت آیا اصلا می‌تواند در امور اخلاقی دخالت داشته باشد یا نه.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به این بحث جدی گفت: این بحث از 1959 در انگلستان آغاز شد که آیا حاکمیت می‌تواند درامور اخلاقی دخالتی داشته باشد یا نه که بعضی از اشخاص تاکید کردند امورا خلاقی پیوندهای یک جامعه را ایجاد می‌کند و مانند محورهایی هستند که جامعه را نگه می‌دارند بنابراین قانون باید در ایجاد و نگهداری امور اخلاقی تلاش کند. زیرا این امور اخلاقی به هسته اصلی جامعه بر می‌گردد.

کد N630866