ابوترابی‌فرد:

رسالت حوزه و دانشگاه، جست‌وجوی حقیقت است

محمدحسن ابوترابي‌فرد

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با حضور در همایش نقش وحدت حوزه و دانشگاه از آثار آیت‌الله جوادی آملی رونمایی کرد و گفت: اگر حوزه و دانشگاه به دنبال معارف ناب باشند، یک آرمان مشترک را جست‌وجو می‌کنند.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن ابوترابی‌فرد با حضور در همایش نقش وحدت حوزه و دانشگاه در تحول علوم انسانی در سخنانی گفت: امیدوارم در سایه آثار این عالم بزرگ، راه پر فراز و نشیب دو نهاد حوزه و دانشگاه هموار گردد و به آرمان‌های بلندی در این حوزه دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: از نگاه قرآن جوامع بشری سه مقطع مهم را طی می‌کنند، مقطع اول آغاز حیات بشر در کره خاکی است که عدم توسعه و پیشرفت وجود ندارد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در این مقطع انسان با استفاده از جانب مصفای انبیای الهی زندگی خود را با کمترین چالش‌ها مدیریت کرده است.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: دوره بعدی دوره‌ای است که رشد جمعیت، شهرنشینی، تولید دانش و خلق ابزار تولید و در نتیجه تولید ثروت پدیدار می‌شود و شکاف و فاصله‌هایی در جوامع انسانی پدید می‌آید.

وی در ادامه بیان کرد: در این دوران در کنار انبیای الهی عقل و کتب الهی هم به عنوان منابع معرفتی بشر اضافه می‌گردد که پیامبران با استفاده از این کتب، مدیریت جامعه را به عهده دارند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این دوران کتاب وحی به کمک عقل شتافته و انبیا برای پاسخ به نیاز بشر به کمک انسان آمده‌اند، تصریح کرد: این حوزه‌های علمی و دانشگاهی هستند که محل بحث عالمان برای رسیدن به حقیقت ناب هستند.

ابوترابی‌فرد در ادامه سخنانش اظهار کرد: عقل پرورده شده با دانش و جویای معرفت سیر گفت‌وگو را فراسوی انسان قرار می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه شک، نخستین مرحله علم است، اظهار کرد: در این گفت‌وگوها امکان دستیابی به حقیقت وجود دارد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه منابع الهی و وحیانی به کمک عقل شتافته و عقل در زمان کوتاه‌تری به حقیقت دست می‌یابد، اظهار کرد: اگر حوزه و دانشگاه در جست‌وجوی منافع مشترک باشند، یک آرمان مشترک را جست‌وجو می‌کنند.

ابوترابی‌فرد تاکید کرد: کم نیستند کسانی که حقیقت را می‌شناسند اما به دلیل عدم دستیابی مقام انسانی مقابل علم حرکت می‌کنند.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: حوزه و دانشگاه آنگاه به معنای واقعی کلمه به هم گره می‌خورند که به معنای واقعی کلمه دنبال حق باشند تا در مقابل آن تسلیم باشند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیامبران آمده‌اند تا تربیت وحیانی را در جان انسان نهادینه کنند، خاطرنشان کرد: رسالت حوزه و دانشگاه پاسخ به اختلاف اول یعنی همان دستیابی به حقیقت است.

ابوترابی‌فرد با اشاره به اینکه اختلاف دوم مربوط به کسانی است که حق را می‌شناسند و نمی‌خواهند آن را بپذیرند گفت: حوزه و دانشگاه هیچ‌گاه گرفتار زاویه نخواهند شد مگر آنکه دچار اختلاف دوم شوند.

وی تاکید کرد: اگر در این عرصه به آنچه که باید آراسته شویم، وحدت حوزه و دانشگاه شکل می‌گیرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ما باید در اندیشه اصلاح حوزه و دانشگاه باشیم، گفت: تربیت و تهذیب و اصلاح نفس کلید واژه رسیدن به وحدت است.

ابوترابی‌فرد با اشاره به شعار بلند امام (ره) تصریح کرد: شعار بلند امام این بود زمانی که ما در جست‌وجوی تشخیص وظیفه و انجام وظیفه خود هستیم، یعنی اینکه ما در جست‌وجوی حقیقت، دستیابی به آن و تسلیم شدن در برابر آن هستیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علوم انسانی باید بستر تربیت انسان را هموار کند، اظهار کرد: پرورش انسان آراسته شده به علم، فضایل، اخلاق، تدبیر و اندیشه پرورده شده با علم و ایمان هدف ماست.

وی ادامه داد: امیدواریم در این عرصه بیش از گذشته گام برداشته و به آرمان‌های بلند قرآن دست پیدا کنیم.

ابوترابی‌فرد با اشاره به اینکه بخش مهمی از چالش‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ما محصول فقدان پشتوانه علمی در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌هاست، گفت: موفقیت‌های ما در همین عرصه‌ها نیز مدیون پیوست علم با تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد که حوزه و دانشگاهی که جویای حقیقت و معارف ناب علمی است، زمینه را برای آراستگی دیگران به علم و دانش فراهم کند.

انتهای پیام

کد N630740