نافرمانی مدنی جنوب یمن را فلج کرد / کشته شدن یکی از جدایی‌طلبان جنوب به دست نیروهای امنیتی

يمن

جمع کثیری از جدایی‌طلبان جنوب یمن دست به نافرمانی مدنی در استان‌های جنوب با درخواست برای جدایی جنوب از شمال آن زدند و در پی درگیری جدایی‌طلبان با نیروهای امنیتی یکی از تظاهرکنندگان به ضرب گلوله این نیروها کشته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، جمع کثیری از جدایی‌طالبان جنوب یمن در استان‌های عدن، حضرموت و دیگر استان‌های جنوب با درخواست برای جدایی جنوب از شمال آن دست به نافرمانی مدنی زدند و مدارس، دانشگاه‌ها، فروشگاه‌ها و برخی اماکن دولتی را تعطیل کردند طوری که خیابان‌های این شهرها تقریبا خالی از مردم شد.

همچنین درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی با جدایی‌طلبان جنوب یمن در منطقه «کریتر» در عدن رخ داد که موجب کشته شدن یکی از تظاهرکنندگان شد.

در همین راستا رهبران حزب «کنگره سراسری مردمی» یمن در استان‌های جنوب نشست‌های خود را جهت کنار گذاشتن علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور سابق یمن از ریاست این حزب و تلاش برای تشکیل «حزب کنگره مردمی جنوب» به ریاست عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن ادامه می‌دهند.

عوض مشبح، عضو کمیته دائم محلی در حزب «کنگره سراسری مردمی» گفت: رهبران کنگره جنوب توافق کرده‌اند تا در 20 دسامبر جاری نشست خود را برای حل این مساله برگزار کنند.

از سوی دیگر، سفرای کشورهای ناظر بر طرح شورای همکاری خلیج فارس درباره یمن که شامل عربستان، امارات، عمان، بحرین، کویت، آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه می‌شوند در بیانیه خود اعلام کردند که نگران تلاش‌ها برای به تاخیر انداختن اجرای توافقنامه صلح و مشارکت ملی یمن هستند.

این کشورها اعمال خشونت و استفاده از زور را در یمن محکوم کردند.

سفرای کشورهای مذکور تاکید کردند: تنها راه برای تثبیت امنیت یمن یکپارچه‌سازی تلاش‌های تمامی طرف‌ها برای تشکیل نیروهای مسلح یمنی است که با لیاقت بوده و بتوانند امنیت را در تمامی مناطق برقرار سازند.

در بیانیه این کشورها آمده است: ما از اقدامات سازنده منصور هادی و دولت وی به ریاست خالد بحاح، نخست‌وزیر یمن درخصوص اجرای توافقنامه صلح و مشارکت ملی و همچنین تلاش‌های سازمان ملل و جمال بن عمر، فرستاده ویژه این سازمان استقبال می‌کنیم.

در این بیانیه تاکید شده است: طرح شورای همکاری خلیج فارس درباره یمن نقشه راه مناسبی برای حل مشکلات این کشور است.

انتهای پیام

کد N630735