امام جمعه موقت تهران:

دانشجویان نباید اسیر هیچ گروهی شوند

دانشجويي,سيداحمد خاتمي,امام جمعه موقت تهران

امام جمعه موقت تهران گفت: دانشجویانی که امید آینده ایران هستند نباید اسیر هیچ گروهی باشند و اجازه ندهند که از آنان استفاده ابزاری به عمل آید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کردستان، آیت الله سید احمد خاتمی در کنگره شهدای دانشجو اظهار کرد: برگزاری کنگره شهدای دانشجو در فاصله روز دانشجو و وحدت حوزه و دانشگاه بسیار پر معناست.

وی افزود: دانشجویان امروز باید شهدای دانشجو را الگوی خود قرار دهند تا فرهیخته شوند و در تولید علم بدرخشند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به این‌که انسجام استان کردستان کم نظیر است، عنوان کرد: برگزاری چنین مراسم‌هایی تلاش زیاد جمعی را می‌طلبد که خوشبختانه این امر در کردستان به برکت وجود نماینده فهیم ولی فقیه در کردستان محقق است.

وی با اشاره به این‌که مردم کردستان همدلی بسیاری با هم دارند، تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1356 که دو روحانی شیعه در سنندج دستگیر شدند، اکثریت مردم سنندج در مسجد جامع سنندج برای آزادی این افراد تحصن کردند و همدلی مردم سنندج از همین زمان نمایان شد.

خاتمی ادامه داد: مقام معظم رهبری مدال فرهنگی بودن را به گردن کردستان آویختند که به راستی این استان دارای شاخصه های فرهنگی بسیار بالایی است.

وی اضافه کرد: دانشجو عنصر جوان، با نشاط و فرهیخته ای است که هویتش با آزاد منشی گره خورده است و هر مطلبی را به راحتی پذیرا نیست و با دلیل و برهان و منطق خود نکته سنجی کرده و مطالب را می پذیرد.

وی با اشاره به این‌که محیط دانشگاه خواسته یا نا خواسته یک محیط روشنفکری است، اعلام کرد: روشنفکری از نگاه قرآن و نگاه غرب متفاوت است و روشنفکر از نظر قرآن، مطالب را شنیده، تحلیل و بهترین راه را انتخاب می‌کند که دانشجویان باید این روشنفکری را مد نظر قرار دهند.

خاتمی با اشاره به این‌که دانشجویان نباید هیچ شخصی را برای خود بت قرار دهند، اضافه کرد: دانشجویانی که امید آینده ایران هستند، نباید اسیر هیچ گروهی باشند و اجازه ندهند که از آنان استفاده ابزاری به عمل آید.

وی ولایت فقیه را در راستای ولایت پیغمبر و ائمه دانست و افزود: ولایت فقیه بر اساس فرموده رهبری دو نوع نظر دارد که یکی ارزیابی، بررسی و تحقیق است و دیگری نظری است که منتهی به تصمیم می شود.

خاتمی با اشاره به این‌که کارشکنی موجب نابسامانی جامعه خواهد شد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری هیچگاه با نقد منطقی و نقدی که موجب کارشکنی در جامعه نشود، مخالف نبوده و نخواهند بود.

وی با اشاره به این‌که منطق رهبری کمک به دولت ها در اداره کردن کشور است تصریح کرد: اداره کردن یک کشور با 78 میلیون نفر جمعیت کار راحتی نیست و در عرصه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و ... که ایران را با سیل دشمنی ها مواجه کرده است، باری از مسئولیت سنگین دولت ها برداشته می شود.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به جایگاه با اهمیت دانشجویان خاطرنشان کرد: شعار دادن در دانشگاه هنر نیست و در شأن دانشجویان نیست.

وی عنوان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه به معنای وحدت فیزیکی آنان نیست، بلکه منظور وحدت آرمان هاست که هر دو به دنبال حفظ نظام مقدس اسلامی هستند.

وی در پایان یادآور شد: چنانچه با شهیدان نیز بیعت کرده ایم، هرگز اجازه نخواهیم داد پرچمی را که شهیدان به اهتزاز درآورده اند، زمین زده شود و این وظیفه دانشجویان است که در کنار تولید علم در حفظ دین خود نیز کوشا باشند.

انتهای پیام

کد N630675