کاخ سفید برای بستن گوآنتانامو به واتیکان پناه برد

سیاسی

هدف باراک اوباما برای تعطیل کردن زندان گوآنتانامو در خلیج کوبا با مقاومت بسیاری از قانونگذاران در واشنگتن مواجه شده و اکنون کاخ سفید به مرجع بالاتری متوسل شده‌ است: واتیکان!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا که به رم رفته، در جریان دیدار یک ساعته‌اش با کاردینال پیترو پارولین درخواست کرد تا واتیکان به آمریکا کمک کند تا "راه حل انسانی مناسبی" برای زندانیانی که هم اکنون در گوآنتانامو هستند، پیدا شود.

پاپ فرانسیس، رهبرکاتولیک‌های جهان پیشتر گفته بود که باید با تمام زندانیان رفتار انسانی و شرافتمندانه داشت.

اگرچه دیدار مذکور شامل بحث‌های مختلفی از جمله روند صلح اسرائیل - فلسطین و ناآرامیها در خاورمیانه بود اما جان کری تاکید کرد که کشورش همچنان به تعطیل کردن گوآنتانامو متعهد است.

فدریکو لومباردی، سخنگوی وایتکان گفت: آمریکا تعهد خود را نسبت به تعطیل کردن زندان گوآنتانامو مطرح کرد و خواستار کمک واتیکان برای یافتن راه حل انسانی مناسب برای زندانیان کیفری شد. در حال حاضر بیش از 130 زندانی همچنان در گوآنتانامو هستند و آمریکا امیدوار است تا واتیکان از طریق روابط بین‌المللی خود کشورها را به تغییر موضع متقاعد کند و آنها قبول کنند که این زندانیان در تاسیسات کشور خودشان باشند.

با این حال مشخص نیست که واتیکان دقیقا باید چه کاری انجام دهد. سال‌هاست که آمریکا تلاش دارد تازندانیان گوآنتانامو را منتقل کند اما به سختی می‌توان کشوری را پیدا کرد که این مظنونان تروریستی را بپذیرد.

زندان گوآنتانامو که در سال 2002 باز شد، بدون دادگاهی کردن صدها زندانی را در خود جا داد. برخی از متهمان از زمان افتتاح آن پس از 11 سپتامبر 2001 در گوانتانامو هستند. با این وجود قانونگذاران آمریکا مانع درخواست‌های کاخ سفید برای انتقال زندانیان به زندان‌های ایالت متحده آمریکا شده‌اند. حتی کشورهای مبدا نیز از پذیرفتن مظنونان تروریستی خودداری می‌کنند و همین امر موجب شده تا آمریکا به دنبال "کشور ثالث" باشد.

انتهای پیام

کد N630560