انتقاد لاوروف از لایحه تحریم‌های جدید کنگره آمریکا علیه روسیه

آمريكا,روسيه

وزیر امور خارجه روسیه تحریم‌های جدید کنگره آمریکا علیه روسیه را خصمانه خواند و از آن انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اینترفاکس گفت: این اقدام از جانب آمریکا خصمانه و تهاجمی است. هم‌اکنون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا باید تصمیم بگیرد که این قانون را امضا کند یا خیر.

لاوروف ادامه داد: واکنش مسکو به این تحریم‌ها به این مساله بستگی دارد که آیا آمریکا آنها را اجرایی می‌کند و چگونه این روند را انجام می‌دهد. این تحریم‌ها حتی اقتصاد اوکراین را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. روسیه همچنین حق دارد در شبه جزیره کریمه سلاح اتمی مستقر کند چون این شبه جزیره پس از همه‌پرسی به روسیه تعلق دارد. دولت روسیه حق دارد براساس قوانین بین‌المللی و منافع دولتی چنین کاری انجام دهد.

ناتو ماه گذشته میلادی نگرانی خود را بابت این مساله ابراز داشت که روسیه در حال نقل و انتقال تسلیحات اتمی به این شبه‌جزیره واقع در دریای سیاه است.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت که مسکو خواهان انجام اصلاحات قانون اساسی دراوکراین است تا به این وسیله مجوز برای خودمختاری بیشتر برای مناطق شرقی که روس‌زبان هستند، فراهم شود.

وی افزود: اوکراین به اصلاحات قانون اساسی با حضور تمام مناطق و قدرت‌های سیاسی نیاز دارد تا به این وسیله در منطقه شرق این کشور بتواند تحت همین اصلاحات به فعالیت پردازند.

لاوروف با مقصر جلوه دادن کی‌یف گفت: دولت اوکراین با امتناع از اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق شرقی آنها را مجبور کرده تا از اوکراین خارج شوند. این اقدام درستی نیست. من امیدوارم که دولت اوکراین و رهبری این کشور اقداماتی را برای پایان دادن به این درگیری‌ها انجام دهد. دولت کی‌یف باید موضع خود را در انجام مذاکرات با مخالفان شرقی تغییر دهد. این تغییر به طرف‌های مخالف اوکراین اجازه می‌دهد تا در آرامش و برابری در کنار هم زندگی کنند.

انتهای پیام

کد N630427