سفیر ایران در سازمان ملل متحد:

ایران برای هر تلاشی در جهت ارتقای صلح و مدارا، اهمیت ویژه‌ای قائل است

سیاست خارجی

خشونت، افراط گرایی خشونت آمیز و فرهنگی که این پدیده ها را تغذیه می کند همانند بیماری های مهلکی مثل ابولا و آنفولانزا مسری هستند و مانند انتشار گازهای گلخانه ای بر همه کرة زمین تاثیر می گذارند.

نماینده کشورمان در سازمان ملل با اشاره به افزایش فعالیت های تروریستی در جهان بر نیاز فوری، همانگ و قاطع جامعه جهانی برای مقابله با پدیده خشونت و افراط گرایی تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، حسین دهقانی در نشست روز دوشنبه مجمع عمومی این سازمان در سخنانی، با اشاره به شرایط فعلی منطقه خاورمیانه و افزایش اقدامات تروریستی، بر اهمیت دو قطعنامه ای که با موضوع صلح و گفت وگو در همین نشست به تصویب رسید، تاکید کرد.

وی با یاد آوری رنج مردم عراق و سوریه، ابراز امیدواری کرد که آرمان‌ها و ایده‌های مندرج در این دو قطعنامه باعث کاهش حمایت برخی کشورها و جریانات سیاسی از گروه های تروریستی شود.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای هر تلاشی که در جهت ارتقای صلح، مدارا، گفت‌وگو و تفاهم در میان فرهنگ‌ها، مذاهب و تمدن‌ها صورت گیرد، اهمیت ویژه‌ای قائل است.

نماینده کشورمان با اشاره به طرح ابتکاری روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد که به تصویب قطعنامه «جهانی علیه خشونت و افراط گرایی خشونت بار» به صورت اجماع منجر شد، حمایت گسترده کشورها از این ایده را نشانة اهمیت این موضوع در منظر کشورهای جهان و نیاز فوری به اقدام قاطع و هماهنگ جامعة جهانی برای پرداختن به پدیده افراط گرایی خشونت آمیز دانست.

وی اظهار کرد: تحولاتی که از زمان تصویب این قطعنامه تا کنون صورت گرفته گواهی بردرستی این ابتکار و ضرورت اقدام فوری از سوی همه کشورها برای مهارکردن افراط گرایی خشونت آمیز به شمار می رود.

دهقانی با اشاره به برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی «جهان علیه خشونت و افراط گرایی» در هفته گذشته در تهران با حضور نمایندگان بیش از 50 کشور جهان، اعلام کرد که بیانیه نهایی این کنفرانس به زودی به صورت سند سازمان ملل متحد به ثبت خواهد رسید.

وی افزود: در جهان کنونی نمی توان نیروهای اهریمنی را در یک منطقه خاص محصور نگاه داشت.

وی گفت: خشونت، افراط گرایی خشونت آمیز و فرهنگی که این پدیده ها را تغذیه می کند همانند بیماری های مهلکی مثل ابولا و آنفولانزا مسری هستند و مانند انتشار گازهای گلخانه ای بر همه کرة زمین تاثیر می گذارند.

به گفته سفیر کشورمان در سازمان ملل، در شرایطی که چالش های مقابل صلح به شکلی جهانی در آمده اند، هر گونه اقدامی علیه آنها نیز باید جهانی باشد.

وی در پایان با اشاره به اینکه برای پیروزی در نبرد میان اعتدال و افراط گرایی لازم است که افکار و دیدگاه ها عوض شوند، گفت: «افراط گرایان خشن که فکر می کنند فقط آنها حق زیستن دارند، به لحاظ ذهنی با صلح در جنگ هستند. هیچ دینی به پیروان خود نمی آموزد که فقط آنها حق حیات دارند. کشتن انسان های بی گناه به نام دین، تحریف بی شرمانه دین است».

کد N630340