یک تریلیون دلار هزینه جنگ 13 ساله آمریکا در افغانستان

سیاسی

جنگ افغانستان، طولانی‌ترین جنگ خارجی در تاریخ آمریکا، حدود یک تریلیون دلار برای مالیات دهندگان آمریکایی هزینه داشته و پس از پایان رسمی آن در ماه جاری نیاز به صدها میلیارد دلار سرمایه دیگر دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی درباره هزینه‌های جنگ افغانستان برای آمریکایی‌ها با استناد به تحقیقات مستقل آورده است:

«حدود 80 درصد هزینه‌های جنگ افغانستان در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما تامین شده است. اوباما از زمان آغاز ریاست جمهوری‌اش در سال 2009 حضور نظامی در افغانستان را شدیدا افزایش داد. هزینه‌های گسترده برای این جنگ 13 ساله که دولت هرگز جزئیات آن را منتشر نکرد موجب گسترش تردیدها درباره جنگ در آمریکا شده است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که اکثر آمریکایی‌ها معتقدند که جنگ افغانستان ایده بدی بوده است.

در حالی که جنگ عراق تاکنون حدود یک تریلیون دلار برای آمریکایی‌ها هزینه داشته، هزینه‌های جنگ افغانستان عامل مهمی در بیزاری گسترده مردم آمریکا و دولت اوباما جهت دخالت نظامی در سایر نقاط دنیا از جمله اعزام دوباره نیرو به عراق بوده است.

جان ساپکو، بازرس ویژه دولت آمریکا برای افغانستان کسی که سازمان تحت سرپرستی‌اش پروژه‌های بازسازی افغانستان به ارزش بیش از 100 میلیارد دلار نظارت دارد، می‌گوید: میلیاردها دلار از سرمایه‌های این پروژه‌ها به هدر رفته و یا دزدیده شده است. آن‌ هم طی پروژه‌هایی که معمولا تاثیر بسیار کمی بر شرایط افغانستان دارند.

او در این باره اظهار می‌کند: مطمئنا ما دوباره نمی‌توانیم چنین پولی را از دست بدهیم. مردم آمریکا با این موضوع کنار نمی‌آیند.

ساپکو با اشاره به تورم می‌افزاید، مبلغی که آمریکا صرف بازسازی افغانستان کرده بیش از هزینه‌ای است که طی طرح مارشال برای بازسازی غرب اروپا صرف شد.

وی ادامه می‌دهد: من در سازمان کمک رسانی، آمریکا دولت و پنتاگون به افرادی برخورد می‌کنم که گمان می‌کنند در کانزاس هستند نه افغانستان. بازرسان من اطلاعاتی درباره برنامه‌های هزینه‌ها ارائه می‌دهند که من فقط می‌توانم بگویم شما اینها را از خود ساخته‌اید.

عملیات نظامی ناتو در افغانستان که مدت کوتاهی پس از حمله 11 سپتامبر در سال 2001 آغاز شد متاسفانه در حالی تا پایان دسامبر پایان می‌یابد که شورشیان طالبان با وجود اینکه کنترل هیچ شهر بزرگی را در دست ندارند ولی همچنان قدرتمند هستند.

طبق برنامه فعلی حدود 10 هزار نیروی آمریکایی تا پایان سال 2016 در افغانستان باقی می‌مانند با این وجود دولت آمریکا باز هم برای افزایش نیروها در این کشور به دلیل نگرانی‌ها درباره تجدید فعالیت طالبان با خروج آمریکایی‌ها تحت فشار رو به افزایشی است.

از سال 2001، دولت آمریکا حدود 765 میلیارد دلار برای جنگ در افغانستان اختصاص داده است. بیشتر این هزینه‌ها مربوط به مخارج وزارت دفاع و بخش دیگری نیز مربوط به وزارت خارجه بوده است.

نکته جالب اما این است که هزینه مالی هر دو جنگ عراق و افغانستان قرض گرفته شده بود و براساس مدارک دانشگاه سیتی در نیویورک آمریکا تاکنون 260 میلیارد دلار از بدهی‌های این جنگ‌ها را پرداخت کرده است.

در راس این هزینه‌ها، تامین منابع مالی برای درمان و داروهای سربازان زخمی و آسیب دیده‌ای است که ارتش را ترک کرده‌اند. لیندا بیلمز، اقتصاددانی که تحقیقات گسترده‌ای در زمنیه هزینه‌های جنگ انجام داده، برآورد کرده است که هزینه‌های بهداشتی و درمانی سربازان هر دو جنگ عراق و افغانستان تاکنون به 134 میلیارد دلار رسیده است.

با این حال بیلمز معتقد است دسترسی به هزینه‌های درمانی تنها برای سربازان جنگ افغانستان غیرممکن است چرا که یک سوم این سربازان در هر دو جنگ عراق و افغانستان شرکت داشتند. دلیل دیگر اینکه مسائل درمانی مانند اختلال استرس پسا سانحه‌ای معمولا نتیجه مجموعه عوامل است و نه یک حادثه.

جنگ افغانستان باعث افزایش هزینه‌های عمومی دیگری نیز شده است مانند بودجه جداگانه جنگ که از سال 2001 به بعد مطرح شده، بودجه اولیه پنتاگون که تمام هزینه‌های این نهاد را پوشش می‌دهد و جنگ در عراق و افغانسان یکی از مهمترین عوامل افزایش این هزینه‌ها بوده است.

همچنین براثر فشارهای سیاسی ناشی از جنگ حق بیمه سلامت ارتش که توسط پرسنل این نهاد پرداخت می‌شود تا حد ممکن ارزان نگه داشته شده است. همزمان حقوق‌ها به دلیل افزایش تورم افزایش یافته است. به علاوه از سال 2001، بودجه اولیه وزارت دفاع به 1.3 تریلیون دلار افزایش یافته است.

هزینه‌های آتی جنگ افغانستان احتمالا به بیش از صدها میلیارد دلار دیگر می‌رسد. پنتاگون پیش بینی کرده است که این نهاد برای سال‌های 2016 تا 2019 نیاز به بودجه‌ای بالغ بر 120 میلیارد دلار دارد.

با این حال هزینه‌های دیگری بستگی به عملیات‌های آتی‌ای دارد که کاخ سفید درباره آن‌ها تصمیم گیری می‌کند.

در همین حال پرداخت بدهی‌های ناشی از هزینه‌های جنگ، هزینه‌های درمانی نیز به شدت در حال بالا رفتن هستند چرا که برخی از سربازان این جنگ‌ها اکنون وارد دهه 60 زندگی خود شده و نیازشان به سرویس‌های درمانی نیز افزایش یافته است.

طبق برآوردهای پروفسور بیلمز، هزینه‌های ناتوانی و درمانی سربازان جنگ‌های عراق و افغانستان طی دهه‌های آتی به 836 میلیارد دلار خواهد رسید. این دو جنگ همچنین هزینه‌های بازنشستگی را برای پنتاگون افزایش داده‌اند.

ارتش متعهد شده تا 1.27 میلیارد دلار به سیستم بازنشستگی خود اختصاص دهد. انتظار می‌رود این هزینه تا سال 2034 به 2.72 تریلیون دلار برسد. با این حال منابع این هزینه‌ها هنوز تامین نشده است.

به گفته یکی از مقامات دولتی "حقیقت تلخ درباره جنگ افغانستان این است که پنتاگون یا هر کس دیگری در دولت نمی‌تواند بگوید این جنگ چه قدر برای ما هزینه داشته است."»

انتهای پیام

کد N630243