در نخستین روز رایزنی‌ های ایران و آمریکا در ژنو چه گذشت ؟

مذاکرات هسته ای

معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیئت مذاکره کننده هسته ای ایران دوشنبه شب از فضای حاکم بر مذاکرات هسته ای در ژنو ابراز رضایت کرد. سید عباس عراقچی پس از پایان مذاکرات دوجانبه هیات های ، ایران و آمریکا در ژنو در روز اول گفت: در این نشست ، در باره تمامی مسائل ازجمله موضوع تحریم ها گفتگو شد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیئت مذاکره کننده  هسته ای ایران پس از پایان مذاکرات دو جانبه هیات های ، ایران و آمریکا در ژنو  در روز اول که شش و نیم ساعت طول کشید گفت : در این نشست ، درباره تمامی مسائل ازجمله موضوع تحریم ها ، گفتگو شد .

به گفته عراقچی مذاکرات با تیم مذاکره  کننده آمریکا به ریاست وندی شرمن قائم مقام موقت و معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا صبح امروز و گفتگوی دو جانبه با دیگر اعضای گروه 1 + 5، عصر امروز انجام می شود.

گفتگوهای  تیم مذاکرکننده هسته ای ایران با گروه 1 + 5 روز چهارشنبه برگزار می شود. معاون وزیر امورخارجه با تاکید بر اینکه اظهار نظر درباره نتیجه مذاکرات زود است گفت : فضای جلسات بسیار خوب است اما برای رسیدن به  راه حل هنوز فاصله وجود دارد .
نخستین روز رایزنی‌ها در دو سطح معاونان و کارشناسی شش ساعت به طول انجامید و همه موضوعات مورد بحث قرار گرفت. این رایزنی‌ ها بعد از چهار ساعت و نیم برای اقامه نماز هیأت مذاکره کننده ایرانی برای نیم ساعت متوقف و دوباره از سر گرفته شد و در نهایت ساعت 20 به وقت ژنو پایان یافت.
قرار است دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 پس از تمدید هفت ماهه توافق ژنو روز چهارشنبه در سطح معاونان در ژنو برگزار شود.
پس از آنکه وزرای خارجه ایران و شش کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، انگلستان و آلمان) به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سوم آذر ماه سال گذشته 1392 بر سر برنامه هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند و این توافقنامه سی‌ام دی ماه همان سال وارد مرحله اجرا شد، گفت‌وگوها برای رسیدن به راه‌حل جامع هسته‌ای از بهمن ماه در شهر وین آغاز و هیأت‌های مذاکره کننده ایران و شش کشور 10 دور در این زمینه به مذاکره پرداختند و شهر وین میزبان هشت دور مذاکره بود و یک دور در نیویورک و یک دور نیز در مسقط برگزار شد.

در ششمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای که تیر ماه و در پایان شش ماه گام اول توافقنامه ژنو برگزار شد پس از آنکه طرفین به این نتیجه رسیدند که به دلیل اختلافات عمده بر سر غنی سازی و شیوه رفع تحریم‌ها حصول توافق امکانپذیر نیست این مذاکرات را برای چهار ماه دیگر تمدید کردند و سوم آذر ماه سال جاری زمان پایان این ضرب الاجل چهار ماهه بود.

هیئت‌های مذاکره کننده ایران و شش کشور در دهمین دور مذاکرات که از 27 آبان ماه سالجاری در شهر وین آغاز شد رایزنی‌ های گسترده‌ای را انجام دادند ولی به علت کم بودن زمان و اختلافات موجود، توافقی حاصل نشد و طرفین با صدور بیانیه‌ای در وین توافق کردند که توافقنامه ژنو را برای هفت ماه و هفت روز دیگر (تا 9 تیرماه سال 1394) تمدید و طی چهار ماه آینده در راستای حصول توافق کلی به رایزنی و گفت‌وگو بپردازند.
کد N630192