دری نجف‌آبادی: تعیین اولویت‌های پژوهشی نیاز امروز کشور است

سیاسی

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بر لزوم نهادینه شدن فرهنگ پژوهش در کشور تأکید کرد و تعیین اولویت‌ها در حوزه پژوهشی را نیاز امروز کشور دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) _ منطقه مرکزی، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری و تقدیر از پژوهشگران برتر در دانشگاه اراک اظهارکرد: قرآن جامعه را هدایت می‌کند و از هر سمتی به سوی این کتابخانه با عظمت حرکت کنیم علم در آن موج می‌زند.

وی با تأکید بر این‌که تشریح و تکوین مکمل یکدیگرند، در صورتی که برخی اندیشمندان غربی بر این باورند که علم و دین باید از یکدیگر جدا باشند و این اشتباهی بزرگ است، افزود: هدف این نظام با عظمت، بندگی، فرمانبرداری و تسلیم در برابر حق است.

امام جمعه اراک تصریح کرد: کل عالم آزمایشگاه بزرگ خداوند است. علمی که غایت و هدف نداشته باشد و اهداف مادی را دنبال کند جز ضرر چیزی برای مردم به همراه ندارد و دیگران را متضرر می‌کند.

وی با اشاره به این‌که در شرایط جهانی امروز به برکت انقلاب، خون شهدا و رهبری و مسئولیت‌های خطیری بر عهده داریم، گفت: جمهوری اسلامی باید شایسته نام اسلام بوده، با قدرت به پیشرفت برسد و این چنین موجبات غبطه جهانیان را فراهم کنیم.

دری نجف آبادی اضافه کرد: باید گذشته و آسیب‌های وارد شده را فراموش کنیم و در حوزه علم و پژوهش کشور را به پیش بریم. نباید فرصت‌ها را از دست بدهیم و در خواب باشیم، بلکه لازم است با همت بلند وارد عرصه شویم و کشور را به یک قطب علمی منطقه بدل کنیم.

وی با اشاره به پیش بینی اختصاص چهار درصد تولید ناخالص ملی به عرصه پژوهش کشور اظهار کرد: امروز تنها 0.4 درصد از تولید ناخالص ملی صرف این حوزه می‌شود در صورتی که طبق فرمایشات رهبری باید این رقم افزایش یابد، به صورت واقعی در حوزه پژوهش صرف شود و به اصل موضوعات پرداخته شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: برگزاری همایش در عرصه‌های مختلف اقدامی مناسب است اما باید دید آیا برگزاری این همایش‌ها نتیجه و بازدهی لازم را داشته است؟ باید به سمتی حرکت کنیم که به صورت واقعی چهار درصد از تولید ناخالص ملی در حوزه پژوهش هزینه شود، باید بانک اطلاعاتی داشته باشیم، بخش‌های خصوصی در این عرصه فعال باشند، با کشورهای دیگر در ارتباط باشیم و از تجریبات و پتانسیل آنها استفاده کنیم.

وی تعیین اولویت‌ها در حوزه پژوهشی را نیاز امروز کشور دانست و افزود: باید برای رشد و توسعه تحقیقات در کشور برنامه‌ریزی‌ کنیم، اولویت‌ها را مشخص کنیم و با انجام یک به یک موضوعات به نتیجه مطلوب دست یابیم.

امام جمعه موقت اراک بر نخبه‌پروری تأکید کرد و گفت: پژوهش باید در کشور به فرهنگ تبدیل شود. باید از سنین پایین نخبه‌پروری و پژوهش را در جامعه نهادینه کنیم. در این راستا آموزش و پرورش باید به صورت جدی وارد شود و به جای توجه صرف به حفظیات پرداختن به مباحث عملی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی را در دستور کار خود قرار دهد.

وی با اشاره به پتانسیل‌های موجود در استان مرکزی عنوان کرد: استان مرکزی حدود سه هزار واحد صنعتی دارد و این ظرفیت را می‌توان برای دانشجویان و دانشگاهیان تبیین کرد تا با بازدید از این مراکز صنعتی همچون پالایشگاه با خدماتی که در این عرصه عرضه می‌شود آشنا شوند.

دری نجف‌آبادی تصریح کرد: امروز اغلب در بحث دارویی واردکننده مواد اولیه هستیم در صورتی که می‌توان به واسطه فعالیت بیش از پیش مراکز تحقیقاتی این نیاز کشور را رفع و در زمینه مواد اولیه نیز خودکفا شد. همه ما درون یک کشتی هستیم اگر آسیبی به بخشی وارد شود همه آسیب خواهند دید پس بهتر است همه افراد در هر جایگاهی مسئولیت خود را بپذیرند و آنرا به انجام برسانند. رفع این مشکلات تنها منوط به وارد عمل شدن و همت کردن است.

وی با تأکید بر این‌که استان مرکزی می‌تواند استان شاخصی باشد، افزود: دانشگاه‌ها می‌توانند با تعامل بیشتر یا یکدیگر فعالیت تحقیقاتی داشته باشند و امور و مشکلات را بررسی و به نتیجه برسانند. لازم است که در عرصه پژوهش به صورت شبکه‌ای عمل شده و بانک اطلاعاتی و مراکز علمی فعال داشته باشیم، نخبه‌پروری کنیم و از تجریبات دیگر کشورها در این حوزه استفاده کنیم.

انتهای پیام

کد N629272