اسنودن باز هم جایزه گرفت

واحد مرکزی خبر نوشت:

ادوارد اسنودن کارمند سابق دستگاه اطلاعاتی آمریکا که اسناد جاسوسی این کشور را افشا کرده است مدال کارل فون اوسیتسکی را از اتحادیه بین المللی حقوق بشر دریافت کرد.

به جز اسنودن این مدال به گلن گرینوالد روزنامه نگار آمریکایی که افشاگری های اسنودن را منتشر کرد و لارا پویتراس کارگردانی که فیلم افشاگری های اسنودن را ساخته است اعطا شد. پویتراس این جایزه را از طرف هر سه نفر دریافت کرد. اسنودن در حال حاضر در روسیه اقامت دارد.

اسنودن به علت افشای اسناد طبقه بندی شده آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا تاکنون جوایز زیادی دریافت کرده است. وی در ماه سپتامبر جایزه حقوق بشر سوئد را دریافت کرد که جایزه ای معادل نوبل صلح تلقی می شود.
به گزارش ریانووستی از مسکو، اسنودن که پیش از این کارمند قراردادی آژانس امنیت ملی آمریکا بوده است در ژوئن 2013 میلادی اسناد فعالیت های جاسوسی آمریکا را افشا کرد. مستند موسوم به شهروند چهار به کارگردانی لورا پویتراس جلسه ای که اسنودن با خبرنگاران داشت و در آنجا اسنادی که به دست آورده بود در آن نشست افشا کرد به تصویر کرده است. این مستند جایزه بهترین فیلم اتحادیه بین المللی فیلم مستند را دریافت کرد و نامزد دریافت جایزه مستقل اسپریت نیز شده است.

5252

کد N629057