عریقات: با جدیت پیش‌نویس طرح فرانسه را بررسی می‌کنیم

فلسطين

در حالی اقدامات زیادی برای رسیدن به راه‌حل میانه‌ای جهت حل مشکلات میان فلسطین و اسرائیل و ممانعت از وقوع درگیری جدیدی در شورای امنیت صورت گرفته است، مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد: یا ما با اروپا و آمریکا درخصوص حل مشکلات به توافق می‌رسیم یا اینکه پیش‌نویس قطعنامه خود را به طور جداگانه ارائه می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، اقدامات دیپلماتیک برای رسیدن به یک راه‌ حل میانه جهت ممانعت از مقابله جدیدی در شورای امنیت میان فلسطینی‌ها و آمریکایی‌ها افزایش یافته است؛ راهکاری که روند صلح جدیدی را میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها ایجاد کرده و به تشکیل کشور فلسطین بینجامد که همگان می‌گویند هدف آخر و اصلی اقدامات آنهاست.

در حالی که فلسطینی‌ها طرح پایان اشغالگری را برای گذاشتن روی میز شورای امنیت آماده می‌کنند طرح فرانسوی (اروپایی) دیگری که به از سرگیری مذاکرات دعوت می‌کند مورد بررسی قرار داده و تلاش می‌کنند تا اروپایی‌ها را به پیوستن به تلاش‌های خود قانع کنند اما آمریکا همچنان وارد مسیر مبهمی شده و مشخص نیست که به تلاش‌های اروپایی می‌پیوندد یا اینکه به طور مستقل عمل می‌کند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز در همین راستا امروز (دوشنبه) با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در رم و فردا (سه‌شنبه) با صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین در لندن دیدار خواهد کرد تا به توافقی برای حل مشکلات میان فلسطین و اسرائیل برسند و از اقدامات فلسطینی‌ها در شورای امنیت در مقابل طرح دیگری که آمریکا از آن حمایت می‌کند، ممانعت به عمل آید.

در همین راستا صائب عریقات پیش از سفر خود به لندن تصریح کرد: مساله و مشکل ما پیش‌نویس‌ها نیستند. در حال حاضر پیش‌نویس قطعنامه عربی مشترکی وجود دارد. همچنین پیشنهادات فرانسوی وجود دارد که با جدیت کامل با آن برخورد می‌کنیم اما مساله مهم برای ما محتوای این پیش‌نویس‌هاست.

وی افزود: ما خواهان تثبیت اصل تشکیل کشور فلسطین در مرزهای 1967 به پایتختی قدس و حل تمامی مسائل به طور نهایی از جمله مساله آوارگان براساس قوانین بین‌المللی هستیم. همچنین می‌خواهیم تمامی شهرک‌سازی‌های اسرائیل از آغاز اشغالگری تاکنون غیرقانونی محسوب شود و می‌خواهیم سقف زمانی برای پایان اشغال ایجاد شود. این همان محتوایی است که ما دنبال آن هستیم. اگر با اروپا یا آمریکا درخصوص آن به توافق رسیدیم که اقدامی خوب است اما اگر نرسیدیم ما پیش‌نویس خود را که در خصوص تثبیت اصل کشور فلسطین و پایان اشغالگری است جداگانه ارائه می‌کنیم.

این در حالی است که تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که روز چهارشنبه برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین و پایان اشغالگری اسرائیل به شورای امنیت می‌رود.

عریقات درخصوص امکان یکپارچه‌سازی تلاش‌های فلسطین و اروپا در یک پیش‌نویس واحد گفت: تمامی مشورت‌ها میان تمامی طرف‌ها صورت می‌گیرد و ما امیدواریم که بتوانیم به ساختار مشترکی دست یابیم.

از سوی دیگر ریاض منصور، نماینده فلسطین در سازمان ملل اعلام کرد که تماس‌های زیادی میان فلسطینی‌ها و کشورهای اروپایی جهت رسیدن به توافقی درخصوص پیش‌نویس قطعنامه ویژه عقب‌نشینی اسرائیل از اراضی فلسطین در جریان است و به طور ویژه این تماس‌ها با فرانسه، انگلیس و آلمان برقرار می‌شود.

وی افزود: فلسطینی‌ها می‌دانند که احتمال تصویب پیش‌نویس قطعنامه اروپایی بیشتر از تصویب قطعنامه پیش‌نویس فلسطینی است.

فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در همین رابطه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تماس گرفته بود.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز روز یکشنبه با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار و با وی درخصوص اقدامات اخیر آمریکا درباره مساله فلسطین بحث و گفت‌وگو کرد.

نتانیاهو که قرار است با متیو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا دیدار کند، اعلام کرده که وی به کری و زنتزی ابلاغ خواهد کرد که اسرائیل با اقدامات سازمان ملل درباره جدول زمانی عقب‌نشینی اسرائیل از اراضی فلسطین مقابله خواهد کرد.

اسرائیلی‌ها معتقدند که واشنگتن در حال حاضر دو گزینه در پیش دارد: یکی ارائه طرحی جداگانه که شامل دیدگاه درخصوص تشکیل کشور فلسطین از طریق مذاکرات و تامین نیازهای امنیتی اسرائیل باشد و دوم حمایت از طرح فرانسه با انجام برخی اصلاحات در آن.

اما فلسطینی‌ها اگر در شورای امنیت شکست بخورند طرح جایگزینی را در اختیار دارند که شامل پیوستن به دادگاه کیفری بین‌المللی است.

انتهای پیام

کد N629039