1000 شخصیت یهودی از اتحادیه اروپا خواستند کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد

ده‌ها شخصیت برجسته یهودی از اعضای اتحادیه اروپا خواستند، کشور مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسند و چهار وزیر رژیم صهیونیستی را به جرم شهرک‌سازی و یهودی سازی سرزمین‌های اشغالی مجازات کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، ده‌ها چهره برجسته دانشگاهی یهودیان آمریکا و اروپا از جمله شخصیت‌های آکادمیک اسرائیلی از دولت‌های کشورهای خود خواستند چهار چهره برجسته رژیم صهیونیستی را به جرم موضع‌گیری‌هایشان در مورد شهرک‌سازی‌ها و یهودی سازی سرزمین‌های اشغالی مجازات کنند. این چهار فرد نفتالی بنت، وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی و رهبر حزب خانه یهودی، اوری آریل، وزیر مسکن این رژیم از همین حزب، موشه فایگلین عضو کنست و از حزب لیکود، زئیو حیفر، دبیرکل سازمان آمانا و مسئول اکثر ساخت و سازهای غیرقانونی هستند.

این چهره‌های دانشگاهی یهودی اعلام کردند: این چهار سیاستمدار اسرائیلی تلاش می‌کنند از طریق شکاف‌های قانون بین‌المللی سیاست اشغالگری اسرائیل را در کرانه باختری حفظ کنند و همه یا بخشی از کرانه باختری را به صورت یک طرفه از آن خود کنند.

این چهره‌های دانشگاهی وابسته به یک جنبش جدید هستند که این جنبش وابسته به جناح چپ آمریکا یا اروپا نیست. این جنبش جدید با جناح چپ مشهور به دانشگاهیان طرفدار اسرائیل و فلسطین و جنبش‌های تحریمی طرفدار فلسطینی‌ها که ندای تحریم علمی، اقتصادی و سیاسی با اسرائیل را سر می‌دهند، مخالف است و همین نکته اهمیت دارد.

این جنبش معتقد است که این فقط مردم اسرائیل نیستند که باید تحریم شوند بلکه مسئولان اصلی این رژیم در سیاست یهودی سازی و شهرک سازی‌ها باید تحریم شوند.

این چهره‌ها دولت‌هایشان را دعوت کردند فعالیت‌های این چهار مقام رژیم صهیونیستی را محدود و دارایی‌های آنان در کشورهای غربی را بلوکه کنند.

پروفسور گرشون شمیر، یکی از اعضای این گروه در کنفرانسی در دانشگاه کالیفرنیا با موضوع جامعه شناسی گفت: ما ابتدا چهار چهره‌ای را انتخاب کردیم که با فعالیت‌هایشان برای تبدیل سیاست اشغالگری به امری عادی و همیشگی شاخص شده‌اند. این چهار نفر تلاش می‌کنند با تشویق اسرائیل به نفوذ در قوانین بین‌المللی، کرانه باختری را به اسرائیل ملحق کنند به ویژه که این افراد خطوط قرمز را زیر پا گذاشته‌اند.

در این یادداشت نام ده‌ها چهره دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، کلمبیا و بوستون از جمله مایکل والتسر، پژوهشگر علوم سیاسی دانشگاه پرینستون هم به چشم می‌خورند.

تمامی امضا کنندگان خود را صهیونیست و مخالف جدی هرگونه تحریم علمی اسرائیل مثل جنبش تحریم اسرائیل (BDS) می‌دانند.

مایکل والتسر، پژوهشگر امور سیاسی دانشگاه پرینستون گفت: همه ما با تحریم‌های علمی اسرائیل و یا هرنوع دیگر آن مخالفیم اما در عین حال بر مواضع خود ضد اشغالگری تاکید می‌کنیم.

این رویکرد جدید برای جلب توجه‌ها به رویکردهای درست تاثیر گذار خواهد بود.

پروفسور تود گلتین، استاد برجسته روزنامه نگاری و جامعه شناسی دانشگاه کلمبیا، با تایید امضای این تقاضانامه و رد تحریم کلی اسرائیل گفت: دیگر وقت آن رسیده که از رویکردی جدیدی سخن بگوییم. ما تلاش می‌کنیم با سیاست آمریکا در خاورمیانه همراهی کنیم و چرا که ما بخشی از سیاست آمریکایی هستیم که تلاش می‌کند بگوید این چهره‌ها دوست آمریکا نیستند و دشمن این کشورند.

از طرف دیگر، چهره‌های حزب چپ اسرائیل هم با امضای این تقاضانامه پارلمان اروپا را به حمایت از طرح به رسمیت شناختن کشور فلسطین در کنار کشور اسرائیل دعوت کردند.

انتظار می‌رود که اتحادیه اروپا در کنار پارلمان‌های کشورهای انگلیس، ایرلند، اسپانیا، فرانسه و پرتغال که کشور فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند، این موضوع را روز چهارشنبه بررسی کند.

تاکنون بیش از 1000 یهودی این تقاضانامه را امضا کرده‌اند، همچنین احینو عام نینی، هنرمند یهودی و میرا عوض هنرمند عرب به این جنبش پیوسته‌اند.

در متن این تقاضانامه که به پارلمان اتحادیه اروپا ارائه شده، آمده است: ما شهروندان کشور اسرائیل که برای حفظ امنیت و آرامش این کشور تلاش می‌کنیم از وضعیت توقف سیاسی، ادامه سیاست‌های اشغالگری و شهرک سازی که منجر به درگیری با فلسطینی‌ها و از بین بردن امکان دستیابی به سازش می‌شود ابراز نگرانی می‌کنیم. برای ما روشن است که امکان بقای اسرائیل و حفظ امنیتش در گرو تشکیل کشور فلسطین در کنار اسرائیل براساس مرزهای 1997 میلادی و به رسمیت شناخته شدن هر کشور از سوی مقابل است.

در ادامه این تقاضانامه آمده است: طرح به رسمیت شناختن کشور فلسطین باید اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را به دستیابی به راه حلی نهایی تشویق کند.

تاکنون صدها فعال، چهره سیاسی و دانشگاهی از جمله دنیل کهنان برنده جایزه صلح نوبل و دیوید گروسمن، آموس عوز و اب یهوشاع، نویسندگان یهودی و 10 برنده جایزه اسرائیل کردند و دیپلمات‌ها و اعضای سابق کنست و کارمندان عالی رتبه دولت سابق اسرائیل این یادداشت را امضا کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N629008